Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.07 15:47

Trečias kartas: Putinas su Lukašenka vėl nesusitarė dėl glaudesnės integracijos

atnaujinta 17.17

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį susitiko pokalbių, bet jiems nepavyko pasiekti susitarimo, kad būtų išspręsti nesutarimai dėl naftos.

„Nusprendėme tęsti pokalbius ne asmeniškai, bet su tais, kurie yra susiję su šiuo procesu“, – po susitikimo Sočyje sakė A. Lukašenka.

Baltarusijos vadovas pastarosiomis savaitėmis kaltino savo artimiausią sąjungininkę Rusiją dėl pernelyg didelių naftos kainų. Ketvirtadienį A. Lukašenka pareiškė, kad Rusija praeitą mėnesį tiekė mažiau naftos nei sutarta.
A. Lukašenkos teigimu, nors Rusija sutiko Baltarusijai tiekti 2 mln. tonų naftos per mėnesį, „sausį jie pristatė tik 500 tūkst. tonų, tik ketvirtį sutarto kiekio“.

Praeitą savaitę JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo lankėsi Baltarusijoje ir pareiškė, kad JAV gali aprūpinti šalį nafta.

Kaltina nepaisant įsipareigojimų

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka kaltino Kremlių nepaisant savo įsipareigojimų dėl energijos šaltinių tiekimo ir bandant priversti jį sutikti su glaudesniu aljansu.

Kremlius patvirtino, kad „glaudesnės integracijos" klausimai svarstomi ir šiame susitikime. Rusijos nuomone, Baltarusija turi sutikti su tokia integracija, jeigu nori pirkti Rusijos energijos šaltinius lengvatine kaina.

Abu lyderiai susėdo derybų V. Putino rezidencijoje Sočio kurorte prie Juodosios jūros.

Kremlius teigė, kad Baltarusija, kuri dėl daugumos savo energijos poreikių patenkinimo kliaujasi Rusija, turėtų sutikti su didesne ekonomine integracija, jei nori toliau gauti rusiškos naftos ir gamtinių dujų sumažintomis kainomis.

V. Putinas ir A. Lukašenka gruodį buvo susitikę du kartus, bet neišsprendė savo nesutarimų, tad Rusija šių metų pradžioje sustabdė naftos tiekimą Baltarusijai.

Per Baltarusiją į Europą tiekiamos Rusijos naftos tranzitas tęsiamas nekliudomai, bet baltarusių naftos perdirbimo gamyklos veikia tik minimaliu pajėgumu. Praeityje Baltarusija uždirbdavo eksportuodama naftos produktus, pagamintus iš pigios rusiškos naftos.

Po derybų akis į akį A. Lukašenka sakė, kad su V. Putinu aptarė kai kuriuos istorinius klausimus, kitų posovietinių valstybių politiką.

„Mes tikrai apie daug ką pasikalbėjome, priėjome iki seniausių mūsų bendro gyvenimo vienoje valstybėje laikų, aptarėme daug istorinių datų ir momentų, jie yra žinomi“, – sakė baltarusių lyderis prasidedant išplėstinėms deryboms.

Pasak A. Lukašenkos, per susitikimą buvo aptarti ne tik abi šalis dominantys klausimai, bet ir temos, „susijusios su daugeliu mūsų kaimynių, buvusios Sovietų Sąjungos šalių: politika, kurią šiandien vykdome mes [ir vykdo] jie“.

„Bendrai, apie daug ką pakalbėjome, na ir priėjome prie dabartinių laikų. Ir nusprendėme jau ne akis į akį, o su žmonėmis, įtrauktais į šį procesą, pratęsti savo pokalbį“, – nurodė Baltarusijos lyderis.

Jis pažymėjo, kad paskui bus padaryta derybų pertrauka, nes prie kai kurių klausimų bus galima grįžti, kai atvyks Rusijos delegacijos nariai, dėl prastų orų nepasiekę Sočio.

„Dangus jau lyg ir prasiblaivė. Todėl tada ir pratęsime savo pokalbį“, – sakė jis ir pridūrė: „Apskritai, yra apie ką kalbėti, yra, dėl ko dirbti.“

Anksčiau buvo pranešta, kad V. Putinas ir A. Lukašenka pratęsė derybas dalyvaujant delegacijoms, nors dalies rusų delegacijos narių nebuvo, jų lėktuvui dėl oro sąlygų negalėjus nutūpti Sočyje.

„Deja, mūsų delegacija kol kas negalėjo atvykti į mūsų susitikimą. Tikiuosi, kad oro sąlygos leis ir jie kiek vėliau atvyks. Mes kol kas galime pradėti savo diskusiją, aptarinėti savo einamuosius reikalus, neapsiribosime tais klausimais, kurie yra patys aktualiausi“, – prasidedant pokalbiui sakė V. Putinas.

Jis pažymėjo, kad jau derėjosi su A. Lukašenka akis į akį. „Turime daug klausimų, su Aleksandru Grigorjevičiumi beveik valandą ar pusantros [akis į akį] pakalbėjome daugeliu abi šalis dominančių klausimų“, – pridūrė V. Putinas.

„Todėl dabar galime pratęsti ir dalyvaujant daugiau pareigūnų, o paskui dar palauksime savo kolegų ir pereisime prie antro rato. Galvoju, kad ši diena, be abejo, bus naudinga“, – apibendrino Rusijos prezidentas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi