Pasaulyje

2020.02.11 05:30

Kodėl Vašingtone visi žino Lietuvą, o naujasis JAV ambasadorius nori auginti bites?

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.02.11 05:30

Į Lietuvą atvykęs naujasis JAV ambasadorius Robertas S. Gilchristas sako, jog mūsų šalis yra puiki ir patikima sąjungininkė, apie jos indėlį į kolektyvinį NATO saugumą Vašingtone yra puikiai žinoma. Interviu LRT.lt ambasadorius papasakojo apie 2014 metais išaugusį JAV dėmesį Baltijos šalims, saugumo įsipareigojimus, Donaldo Trumpo susitikimą su Gitanu Nausėda ir norą prieglaudoje rasti savo šunį.

Šis interviu yra LRT.lt straipsnių ciklo „Diplomatai kalba“ dalis, kuriuose kalbiname Lietuvoje dirbančius užsienio valstybių diplomatus ir tarptautinių organizacijų atstovus.

30 metų diplomatinio darbo patirtį turintis R. S. Gilchristas yra buvęs JAV Valstybės sekretoriato Šiaurės ir Baltijos šalių reikalų departamento vadovas, dirbo diplomatinėse misijose Estijoje ir Švedijoje.

– Ką tik atvykote į Lietuvą, kokie yra jūsų misijos čia prioritetai, tikslai ir kaip jie susiję su pagrindiniais Lietuvos ir JAV santykių aspektais?

– Mano pagrindinis tikslas – toliau kurti stovint ant jau ir taip labai stiprių santykių. (...) Vašingtone prieš čia atvykdamas dalyvavau savo konsultacijose ir klausymuose Senate, požiūris į Lietuvą yra neįtikėtinai geras. Yra stiprus pripažinimas, kokie geri mūsų santykiai ir viso to, ką Lietuva „atsineša prie stalo“ būdama patikima sąjungininke.

Vašingtone beveik kiekviename pokalbyje girdėjau apie 2 proc. BVP skyrimą gynybai. (...) Ir tai svarbu ne vien simboliškai, nes rodo, kad Lietuva rimtai priima savo gynybos įsipareigojimus. Ir yra patikima Jungtinių Amerikos Valstijų ir viso Aljanso sąjungininkė.

Per savo laiką čia aš toliau skirsiu dėmesį pirmiausia saugumo santykiams. Laukiu savo pirmos kelionės už Vilniaus ribų, kitą savaitę vyksiu į Pabradę susitikti su 500 amerikiečių karių čia. (...) Laukiu ir dalyvavimo svarbių svečių dienoje „Defender 2020“ pratybose. Laukiu tolesnių diskusijų su Krašto apsaugos ministerija ir kitais, ieškant būdų, kaip galėtume pagilinti saugumo santykius dar labiau.

Drauge turiu ir daug kitų darbų. Prieš atvykdamas susitikau su amerikiečių kompanijų grupe, jos investuoja Lietuvoje. Ir tarp jų vyravo pozityvi patirtis kuriant ir vystant verslą čia, dirbant su lietuviais ir Lietuvos kompanijomis. Todėl dirbdamas sieksiu pagilinti jų įsitraukimą, padidinti prekybos ir investicijų mastą abiejose pusėse. Nes tai pirmiausia kuria darbus ir kartu jungia abi mūsų šalis ir žmones.

Labai svarbūs ir žmonių mainai. Dirbdamas diplomatinį darbą jau 3 dešimtmečius atradau, kad vieni prasmingiausių pasiekimų buvo atvežti amerikiečius čia, kad jie kalbėtų apie įvairius klausimus, susipažintų su šalimis, kur veikiame. Taip pat ir kita kryptimi organizuojamos žmonių kelionės į JAV, supažindinama su amerikietiškomis institucijomis ir didinamas jų supratimas apie mūsų visuomenę, kuri yra itin įvairialypė. Taip iš esmės susiejami demokratiški žmonės.

– Anksčiau dirbote su mūsų regionu, tad puikiai jį išmanote. Kaip jis dabar matomas JAV užsienio politikoje, matėme Mike`o Pompeo vizitą Baltarusijoje, tad ar regionas tampa didesniu dėmesio centru?

– Apskritai, regionas vertinamas teigiamai dėl tvirtų santykių. Ypač dėl Baltijos sąjungininkų, bet ir dėl stiprių strateginių ryšių su Suomija ir Švedija ir, žinoma, kitomis sąjungininkėmis – Danija, Norvegija, Islandija. Jaučiamės dėkingi dėl transatlantinių ryšių su sąjungininkais ir mūsų partnerių patikimumo.

Bet per pastaruosius 12 metų ar pan., kai dirbu su šiuo regionu, įvykio tam tikrų pokyčių. Akivaizdu, 2014-ieji buvo lūžio taškas, susijęs su Ukraina ir Rusijos invazija į Ukrainą. Manau, tai prasidėjo kiek anksčiau su Sakartvelu. Ir tai pakeitė saugumo dinamiką ir dėmesį regionui. Tai reiškia ir didesnį amerikiečių įsitraukimą saugumo lygyje.

Nuo 2014 metų JAV Lietuvai suteikė virš 230 mln. dolerių dvišalės saugumo pagalbos forma. Ir jie panaudoti infrastruktūrai, treniruotėms, įrangai. Manau, kad aiškiai matomi stiprūs Amerikos interesai regione ir pripažįstami aiškūs susirūpinimai regiono saugumu. To įrodymai: 500 karių, 230 mln. dolerių ir dar daugiau dalykų, vykstančių čia kasdien.

– Ar JAV užsienio politikos dėmesys neima krypti nuo Europos link Azijos ir ar Lietuva išreiškia palaikymą?

– Manau, kad mes su Lietuva esame panašiai mąstantys partneriai. Mūsų santykiai yra tvirtai paremti mūsų demokratinėmis vertybėmis ir mūsų šalių istorija. Manęs jau prieš tai klausė apie JAV dėmesį Azijai. Bet mano atsakymas toks: JAV iš tiesų yra visiškai įgali daryti kelis dalykus vienu metu. Matau didesnį įsitraukimą į šį regioną. (...)

Lietuva yra matoma kaip stipri, patikima, nepriklausoma ir suvereni partnerė. Ir yra labai vertinama. Kaip ir Lietuvos indėlis Afganistane, Irake, sąrašas ilgas. Lietuva ne kartą pademonstravo, kad yra patikima sąjungininkė.

– Lietuvos prezidentas G. Nausėda jau yra susitikęs su JAV prezidentu D. Trumpu NATO viršūnių susitikime. Ar galime tikėtis priėmimo Baltuosiuose rūmuose, o gal vizito į Baltijos šalis?

– Niekas manęs, kaip ambasadoriaus, nepadarytų laimingesnio, nei prezidento vizitas čia. (...) Šiemet JAV vyks rinkimai, todėl turbūt sunku to tikėtis. JAV politikai, ypač prezidentiniame lygmenyje, yra visiškai susikoncentravę į tai, kas vyksta šalies viduje.

(...) Žinau, kad pietūs, kuriuose prezidentas Nausėda dalyvavo su prezidentu (Trumpu – LRT.lt), iš tiesų buvo tai, kuo prezidentas itin mėgavosi. Pirmiausia, ten susirinko panašiai galvojantys partneriai, kurie rimtai priima savo įsipareigojimą NATO užtikrinant resursus, būtinus kolektyvinei gynybai. Žinau, kad tai buvo labai pozityvus susitikimas. Ir mes tikrai ieškosime kitų galimybių mūsų lyderių susitikimams. (...)

– Ar JAV yra patenkintos tuo, kaip Baltijos valstybės mato šalį?

– JAV yra didelė ir sudėtinga šalis. Kasdien sužinau kažką nauja apie savo paties demokratiją. (...) Baltijos šalyse yra tvirtai pripažįstama, kam atstovauja JAV. Šiemet liepos 23-iąją mes minėsime 80-ąsias Welleso deklaracijos metines. Aš labai didžiuojuosi, kad JAV atsisakė pripažinti Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos valstybių okupaciją. Tai svarbi aplinkybė ir mūsų pareiškimas.

Atvykęs į Lietuvą buvau priimtas taip šiltai, kad kai susitikau su jūsų ministrais, jūsų prezidentu, jaučiausi, lyg būčiau kalbėjęs su senais draugais. Tikriausiai taip yra dėl to, kaip jie mato santykius.

– Kai JAV spauda rašė apie jūsų nominaciją ir patvirtinimą, akcentavo, jog esate 5-as homoseksualumo neslepiantis Trumpo nominuotas ambasadorius. Ar tai iš tiesų svarbu, turint omenyje, jog, kaip rašoma tose pačiose publikacijose, Lietuvoje LGBT žmonių padėtis yra sudėtinga?

– Nežinau, kodėl tai svarbu. Tikiuosi, kad būsiu vertinamas dėl savo ambasadoriavimo kokybės, kaip ambasadorius, turintis 30 metų diplomatinio darbo patirties, iš kurių 9 metai susiję su šiuo regionu. Mano patirtis įgyta dirbant su NATO, su saugumo klausimais.

Buvau Irake, kai skraidė raketos. Ir turiu patirties aukščiausiuose Valstybės departamento sluoksniuose ir JAV diplomatijoje. Į šį darbą žengiu energingai, laukiu kelionių po visą šalį ir tikiuosi, kad būsiu vertinamas būtent dėl to, o ne dėl kitų dalykų, kuriems spauda gali nuspręsti teikti dėmesį. (...)

– Jei teisingai pamenu, dalyvavote „Baltic pride“ parade Estijoje, ar dalyvausite ir čia?

– Tai buvo jau seniai. Tuo metu tai nebuvo paradas, vyko renginys ir tuo metu buvau misijos pavaduotojas, o mūsų ambasadorius jame dalyvavo ir aš vykau su juo. Jis nebuvo homoseksualus ir dalyvavo kartu su, atrodo, Britanijos ambasadoriumi.

(...) Kai renginys vyks, žinau, kad mūsų ambasada anksčiau jame dalyvaudavo ir aš džiaugčiausi vėl galėdamas jame dalyvauti.

– Atvykote į Lietuvą su šeima?

– Ne, atvykau vienas. Planuoju įsigyti šunį, tikriausiai, iš prieglaudos. Bet matysime. Tai turi būti kažkas, ką atrandi. Turime rasti vienas kitą kažkur. Taip pat tikrai sulauksiu daugybės svečių, nes jau sklinda kalbos, kad Lietuva yra puikus kraštas kelionei. (...)

Ir turėsiu bičių. Girdėjau, kad mano pirmtakai turėjo bičių avilių, todėl aš jų irgi turėsiu. Nieko nenutuokiu apie bitininkystę, tik kad man jos patinka, ir man patinka medus. (...)

– Kaip ir kodėl tapote ambasadoriumi ir kodėl ėmėte dirbti su mūsų regionu?

– Prisimenu, kai buvau gal 7 klasėje, man buvo 13–14 metų ir mokytoja paklausė, kuo norėčiau būti. Ir aš jai pasakiau, kad noriu būti ambasadoriumi, nors nė nenutuokiau, ką tai reiškia. Buvau kažką matęs žurnaluose ir žinojau, kad man įdomus pasaulis.

Vėliau, kai studijavau universitete, vėlavau į paskaitą ir eidamas koridoriumi pamačiau Užsienio reikalų tarnybos reklamą, kviečiančią laikyti tarnybos egzaminą. Viskas tada ir prasidėjo. Nežinojau, kur pasuks mano karjera, bet ji buvo labai įdomi ir nunešė mane į vietas, kur niekad nemaniau nuvykti. Tarp jų ir į Baltijos regioną.

Pirmą kartą į Baltijos regioną įsitraukiau, kai buvau Irake. Vienas iš mano viršininkų Vašingtone man paskambino pasikalbėti apie tai, koks galėtų būti mano kitas paskyrimas. Ir viskas vyko atakos metu. Jis išgirdo sujudimą, aš turėjau padėti ragelį, pasilenkti ir pasislėpti pastato viduje su kitais žmonėmis.

Jis visa tai išgirdo ir, manau, tada pagalvojo, kad mes turime kažką daryti. Todėl jis mane paskyrė direktoriumi Šiaurės ir Baltijos šalių reikalams. Jis man pasiūlė tą darbą, kurio norėjo gal 60–70 žmonių, o aš nė nebuvau išreiškęs pageidavimo. (...) Nuo tada tai tapo svarbia mano karjeros dalimi. (...)

– Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

– Dabar mano laisvalaikio dalis dingsta klaidžiojant ambasados pastatuose. Daug laiko praleidžiu stengdamasis išsiaiškinti, kur man reikia eiti.

Kol kas laisvu metu turėjau galimybę pasivaikščioti po gražų Senamiestį.

Man patinka fotografija. Supratau, kad diplomatui, daug laiko praleidžiančiam užjūryje, tai yra geras būdas pasidalyti savo įspūdžiais, tuo, ką matau, su žmonėmis namuose. Turiu naują fotoaparatą, jį įsigijau, kad tai skatintų mane su juo užsiimti, daugiau kur išeiti. Galite laukti, kad aš daug fotografuosiu.

(...) Turiu naują instagramo paskyrą. Anksčiau nebuvau šio socialinio tinklo naudotojas, todėl mokausi. Ir pasitikiu savo viešųjų ryšių komanda, kad jie man padės atrodyti kietai. Aš savęs tokiu nelaikau, bet kad instagrame turėtum daugiau sekėjų, reikia būti madingam. Taigi, pasitikiu jais. (...) Turime daug darbo, bet tikiuosi, kad sukursime kažką įdomaus.