Pasaulyje

2020.02.06 22:24

Politologė Šešelgytė: Trumpo apkaltos išteisinimas – postūmis politinei kampanijai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.06 22:24

„Parama D. Trumpui yra didžiausia per visą jo prezidentavimo laikotarpį“, – teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorė Margarita Šešelgytė. Pasak jos, JAV prezidento Donaldo Trumpo apkaltos išteisinimas tapo puikiu postūmiu politinei kampanijai, tačiau negalima teigti, kad tai rodo ir pergalę artėjančiuose prezidento rinkimuose. 

Nepaisant supančių skandalų D. Trumpas turi apie 50 procentų visuomenės palaikymą, tačiau, anot politologės, reikia nepamiršti, kad yra ir kita visuomenės pusė, atstovaujanti visiškai skirtingas vertybes ir interesus.

„Tai ir yra esminė JAV problema, visuomenė yra labai susiskaldžiusi. Dalis yra Trumpo palaikytojai, dalis yra Trumpo priešininkai“, – teigia M. Šešelgytė. O susitaikymas tarp šių pusių yra sunkiai įmanomas.

M. Šešelgytė taip pat nurodo, kad išteisinimas sustiprino Trumpo galias. „Vieną kartą apkalta jau įvyko, ji buvo nesėkminga. Antrą kartą jau tokio ginklo naudoti praktiškai yra labai sudėtinga ir paramos nebus tokios“, – M. Šešelgytė.

Taip pat D. Trumpas pajuto, kad tai tai ką jis darė – prašymas Ukrainos kištis į JAV vidaus politiką, vėliau paramos Ukrainai sulaikymas – nėra blogai ir jis gali leisti sau nebendradarbiauti su teisėsauga.

„Toks nelabai baudžiamas prezidentas tampa“, – teigia M. Šešelgytė.

Politologė atkreipia dėmesį, kad kai kurie demokratai ir netgi analitikai kalbėjo apie potencialiai besivystančias autoritarines tendencijas JAV. Šis laimėjimas, pasak jos, suteikia daugiau potencialo tokioms tendencijoms plėtotis.

M. Šešelgytės aiškina, kad D. Trumpo sėkmė apkaltos procese priklausė nuo respublikonų vienybės. „Ne visi respublikonai sutinkta su tuo ką jis daro, tačiau šiuo svarbiu klausimu, prieš rinkimus, vienybė jiems buvo svarbesnė“, – nurodo M. Šešelgytė.

Nors politologė pastebi, kad jei būtų rimtesni nusižengimai, stabdžių ir atsvarų sistema turėtų veikti. „Kontrolės vis tiek galima tikėtis, ypač jeigu Trumpas būtų išrinktas antrai kadencijai, ir iš respublikonų partijos, kuomet jau nebereikia tiek stengtis, kad partijos atstovas būtų prezidento poste“, – teigia M. Šešelgytė.

Tačiau politologė pastebi, kad dėl JAV rinkimų sistemos, D. Trumpas negali būti tikras savo pergale artėjančiuose prezidento rinkimuose.

„Amerikos rinkimų sistema yra tokia įdomi, kad kartais keliasdešimt tūkstančių balsų yra lemtingi. Todėl sakyti šimtu procentu, kad Trumpas laimės, nors turi nuostabų potencialą laimėti dabar, ko gero, būtų negalima“, – nurodo M. Šešelgytė.

Politologė Margarita Šešelgytė: JAV Senato verdiktas tik sustiprino Donaldo Trumpo galias