Pasaulyje

2015.09.16 14:37

UNESCO: Sirijos archeologinės vietos plėšiamos „pramoniniu mastu“

BNS 2015.09.16 14:37

Sirijos archeologinės vietos yra plėšiamos „pramoniniu mastu“, o pajamos iš šio grobstymo naudojamos finansuoti „Islamo valstybės“ ekstremistus, trečiadienį pareiškė UNESCO vadovė Irina Bokova.

„Palydoviniai vaizdai rodo, kad archeologinės vietos Sirijoje yra nusėtos tūkstančių nelegalių kasinėjimų. Tai rodo, kad vyksta pramoninio masto plėšimas“, – Bulgarijos sostinėje Sofijoje kalbėjo Irina Bokova.

„Prekybos kultūros vertybėmis ribojimas yra aukščiausias prioritetas, nes iš jos finansuojami ekstremistų veiksmai“, – sakė ji spaudos konferencijoje.

„Pasaulis tikisi, kad mes imsimės ryžtingų ir neatidėliotinų veiksmų sustabdyti šį ekstremistų finansavimo šaltinį“, – pridūrė I. Bokova.

Kaip nurodo Sirijos archeologijos apsaugos draugija (APSA), šalyje, kurioje jau ketverius metus vyksta nuožmus pilietinis karas ir dideles teritorijas kontroliuoja „Islamo valstybė“, buvo išplėšta, nuniokota ar sunaikinta daugiau kaip 900 istorinių paminklų ir archeologinių vietų.

Ypač didelė žala buvo padaryta Palmyrai, įtrauktai į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, kurią „Islamo valstybė užgrobė gegužės mėnesį.

Rugpjūčio mėnesį džihadistai nupjovė galvą 81 metų Khaledui al Asaadui – iškiliam archeologui ir paveldosaugininkui, kuris visą gyvenimą buvo pašventęs Palmyros tyrimams.

I. Bokova nurodė, kad Palmyros niokojimas „yra įžūlus nusikaltimas civilizacijai, nes ji yra kultūrinio dialogo simbolis, materialus įrodymas, jog kultūros galinčios sąveikauti... Būtent tai ekstremistai ir siekia sunaikinti.“