Pasaulyje

2020.02.06 12:33

„Politinis žemės drebėjimas“ Vokietijoje: pergalę rinkimuose atnešė kraštutiniųjų parama

BNS 2020.02.06 12:33

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį pareiškė, kad yra „neatleistina“, jog vienas politikas centrinėje Tiuringijos žemėje pasinaudojo kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) parama, kad būtų išrinktas regiono premjeru.

Ji paragino surengti naują balsavimą.

Tai, kas nutiko Tiuringijoje, „yra neatleistina, todėl [balsavimo] rezultatai privalo būti panaikinti“, sakė Pietų Afrikoje viešinti A. Merkel per spaudos konferenciją.

Išvakarėse Vokietijos centrinė Tiuringijos žemė sulaužė politinį tabu, kai kandidatas į regiono premjerus netikėtai buvo išrinktas dėl AfD paramos.

Verslui palankios Laisvosios demokratų partijos (FDP) atstovas Thomas Kemmerichas rinkimuose surinko 45 balsus ir vienu balsu aplenkė dabartinį žemės vyriausybės vadovą Bodo Ramelową iš kairiųjų partijos „Kairė“ (Die Linke).

Tuo metu partijos AfD pasiūlytas kandidatas negavo nė vieno balso, o tai reiškia, kad partijai priklausantys žemės įstatymų leidėjai veikiausiai palaikė Th. Kemmerichą.

Nors balsavimas buvo slaptas, manoma, kad liberalų kandidatą taip pat palaikė kanclerės Angelos Merkel konservatyvi CDU ir FDP atstovai.

Po šio akibrokšto CDU pareikalavo Tiuringijoje surengti pirmalaikius rinkimus.

„CDU kaskart sakydavo, kad negali būti jokio bendradarbiavimo su AfD, – trečiadienį sakė partijos generalinis sekretorius Paulis Ziemiakas. – Nauji rinkimai Tiuringijai būtų geriausia.“

Žiniasklaida suskubo šį įvykį pavadinti „politiniu žemės drebėjimu“, nes iki šiol pagrindinės politinės partijos atsisakydavo bet kokio bendradarbiavimo su prieš imigrantus ir musulmonus nusistačiusia euroskeptiška partija AfD.

Apžvalgininkus dar labiau stebina tai, kad Tiuringijos AfD lyderis Bjoernas Hoecke yra vienas radikaliausių partijos veikėjų. Jis vadovauja radikaliajai partijos frakcijai „Fluegel“ („Sparnas“).

B. Hoecke ragina „180 laipsnių pakeisti“ Vokietijos Holokausto ir kitų nacistinių nusikaltimų atminimo kultūrą, po Antrojo pasaulinio karo tapusia viena pagrindinių šalies politikos ašių.

Tačiau Tiuringija yra buvusios Rytų Vokietijos žemė. Po šalies susijungimo 1990-aisiais rytiniuose šalies rajonuose dešiniųjų puoselėjamų vertybių atstūmimas ne taip giliai įsišaknijo kaip vakariniuose.

Kaip ir kitose žemėse 2019 metų rudenį Tiuringijoje vykusiuose rinkimuose AfD sustiprino savo pozicijas.

Tačiau daugelis tikėjosi, kad ieškant „ugniasienės“ nuo kraštutinių dešiniųjų, dabartinis žemės premjeras B. Ramelowas bus perrinktas dar vienai kadencijai ir vadovaus mažumos vyriausybei.