Pasaulyje

2020.02.05 16:46

Rumunijos liberalioji Vyriausybė neatlaikė balsavimo dėl nepasitikėjimo

BNS2020.02.05 16:46

Rumunijos liberali Vyriausybė trečiadienį žlugo neatlaikiusi parlamento balsavimo dėl nepasitikėjimo, surengto praėjus tik trims mėnesiams po jos darbo pradžios.

Toks posūkis artina šią Europos Sąjungos narę prie pirmalaikių rinkimų.

Interpeliacija prieš lapkritį pradėjusią darbą mažumos Vyriausybę, vadovaujamą premjero Ludovico Orbano, palaikė 261 iš 465 įstatymų leidėjų.

Nepasitikėjimo procedūra buvo inicijuota L. Orbanui pareiškus, kad jis mėgins keisti vietos rinkimų įstatymą.

Pagrindinė kairioji opozicinė Socialdemokratų partija (PSD) tam griežtai priešinasi, nes laiko šį žingsnį keliančiu grėsmę jų šansams sėkmingai pasirodyti birželį numatytuose vietos valdžios rinkimuose.

Ironiška, kad L. Orbanui iš tiesų gali būti naudingas balsavimas dėl nepasitikėjimo jo Vyriausybe, jeigu po jo teks rengti pirmalaikius rinkimus. Premjero partija viešosios nuomonės apklausose šiuo metu kitas politines jėgas lenkia daugiau nei 20 proc. persvara.

Jeigu įstatymų leidėjai nubalsuos už nepasitikėjimą Vyriausybe, prezidentas Klausas Iohannisas turės paskirti naują ministrą pirmininką, kuriam savo ruožtu teks mėginti suburti parlamentinę daugumą.

L. Orbano mažumos Vyriausybė darbą pradėjo pernai lapkritį, po to, kai parlamentui pareiškus nepasitikėjimą buvo atstatydintas ankstesnis kairiojo sparno ministrų kabinetas.

2016 metais PSD triuškinama balsų persvara laimėjo parlamento rinkimus, tačiau socialdemokratų Vyriausybės darbą lydėjo didžiuliai gatvių protestai dėl kontroversiškos teismų reformos.

Pernai gegužę PSD patyrė skaudžią nesėkmę rinkimuose į Europos Parlamentą, o M. Ciolacu pirmtakas Liviu Dragnea buvo nuteistas kalėti už korupciją.

Socialdemokratai taip pat skaudžiai pralaimėjo pernai lapkritį vykusius prezidento rinkimus, per kuriuos centro dešiniųjų pažiūrų K. Iohannisas užsitikrino antrą kadenciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt