Pasaulyje

2020.02.05 11:52

Sulaukėme „Fox News“ dėmesio – skelbia, kad mirtiniausi Europos miestai yra Lietuvoje

atnaujinta Vyriausybės komentaru 19.06
LRT.lt 2020.02.05 11:52

Mėgstamas JAV prezidento Donaldo Trumpo kanalas „Fox News“ savo portale publikavo straipsnį „10 mirtiniausių Europos miestų“. Dėmesio čia susilaukė ir Lietuvos didmiesčiai – Kaunas, Vilnius ir Klaipėda, įsitvirtinę sąrašo viršūnėje.

Jau anksčiau pastebėta, jog D. Trumpas ne tik mėgsta „Fox News“ žinias, bet ir jas žiūri, o vėliau savo pasisakymuose kartoja reportažų informaciją. Dabar jis daugiau sužinos ir apie Lietuvos miestus.

„10 mirtiniausių Europos miestų“ sąrašas sudarytas pagal kiekvienam 100 tūkst. gyventojų tenkantį žmogžudysčių skaičių. Jis paremtas Jungtinių Tautų atliktu tyrimu.

Pirmąją vietą sąraše užima Kaunas, kuris yra „mirtiniausias miestas Europoje“, nes 2017 m. kiekvienam 100 tūkst. gyventojų teko 5,4 nužudytų žmonių. Tai sudaro mažiau nei dešimtadalį žmogžudysčių, įvykdytų mirtiniausiame JAV mieste Sent Luise (60,9 mirčių 100 tūkst. gyventojų 2018-aisiais), rašo „Fox News“.

Antroje vietoje atsidūrė sostinė Vilnius, kur 2017 m. 100 tūkst. gyventojų teko 3,9 nužudymai. „Dauguma pranešimų apie nusikaltimus fiksuojama Senamiestyje dėl didelio turistų skaičiaus čia, bet dažniausia grėsmė yra kišenvagiai ir be priežiūros paliktų daiktų vagystės“, – rašo „Fox News“.

Trečią vietą mirtiniausių miestų sąraše užima Klaipėda, kur nužudymų skaičiaus statistika yra identiška anksčiau minėtajai Vilniuje. Anot „Fox News“, 2017 metais nusikaltimų skaičius Lietuvoje išaugo, kai šalis sugriežtino bausmes už vairavimą išgėrus.

Toliau sąraše atitinkamai rikiuojasi Marselis (Prancūzija), Debrecenas (Vengrija), Celjė (Slovėnija), Belfastas (Šiaurės Airija), Tamperė (Suomija), Budapeštas (Vengrija) ir Amsterdamas (Nyderlandai).

2019 m. paskelbtoje Jungtinių Tautų sudarytoje Pasaulinio žmogžudysčių tyrimo ataskaitoje pažymima, jog daugiausia šių nusikaltimų įvykdoma Amerikų žemynuose, o per pastarąjį amžiaus ketvirtį žmogžudysčių skaičius pasaulyje augo, rašo AP.

Po paskelbto teksto Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas Marius Gurskas pateikė Vyriausybės komentarą:

„Fox News“ savo portale publikavo straipsnį „10 mirtiniausių Europos miestų“. Dėmesio čia susilaukė ir Lietuvos didmiesčiai – Kaunas, Vilnius ir Klaipėda, kurie įvardinti kaip patys pavojingiausi, patenkantys į TOP3. Straipsnyje nurodomi klaidingi Lietuvos miestų gyventojų skaičiai, neužsimenama, kad į „10 mirtiniausių Europos miestų“ sąrašą pateko kažkodėl tik 22 šalių 66 miestai, o pateiktame sąraše nėra tokių šalių kaip Latvija, Portugalija, Estija, Belgija, Kipras, Rumunija, Slovakija ir kt. „Fox News“ kažkodėl nutyli, kad ir jau iš pateiktų 66 miestų trečioje vietoje turėtų būti Peterburgas, o ne Klaipėda.

Toks tyrimo pateikimas – selektyvus ir neobjektyviai atspindintis realybę. Vilnius, Kaunas, Klaipėda, o tuo pačiu ir Lietuva nenusipelnė tokio įvertinimo. Užklausą dėl kai kurių straipsnyje minimų detalių nusiuntėme „Fox news“ žurnalistei Morganai Phillips, parengusiai šį straipsnį.

Duomenys renkami ir viešai publikuojami https://dataunodc.un.org/GSH_app

Iš viso vertinami 103 Europos miestai. Dažniausiai kiekvienoje šalyje vertinama po 3 didžiausius miestus. Andoroje, Belgijoje, Estijoje, Graikijoje, Airijoje, Italijoje, Kosove - po 1 miestą; Jungtinėje Karalystėje ir Rusijoje – po 5 miestus.

Duomenų bazėje pateikiami du rodikliai: faktinis žmogžudysčių skaičius per metus mieste (Homicide count) ir žmogžudysčių. skaičius 100 000 gyventojų (Homicide rate). Naujausi „homicide rate“ duomenys – 2016; „homicide count“ – 2017.

2017 metų faktinius žmogžudysčių skaičius UNODC pateikusios tik 3 šalys: Čekija, Prancūzija ir Šveicarija. Lietuva yra pateikusi ataskaitą už 2017 ir už 2018 m. (situacija yra pagerėjusi – 2018 m. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje fiksuota 11, 13, 4 žmogžudystės, kai 2017 m. buvo – atitinkamai 22, 12 ir 6.).

„Fox news“ reitingas remiasi „homicide rate“.

„Homicide rate“ duomenys: 2016 metų duomenis yra pateikę tik 64 proc. visų stebimų miestų. Kitų miestų duomenys – senesni ir jie nėra įtraukti į pristatomą reitingą: 26 miestų (25 proc.) duomenys yra 2015 metų, 8 miestų duomenys – 2014 metų, 1 miesto – 2013, 2 miestų – 2010 metų.

Įvertinus ir šiuos duomenis, skambus pavadinimas apie „European deadliest cities“ TOP3 – tikrai neatitinka realybės.