Pasaulyje

2020.02.04 18:51

Uhane gyvenantis lietuvis: ligoninėse trūksta vietų, prisiskambinti greitajai – neįmanoma

lietuvis mano – „tikroji užkrato statistika didesnė“
Aistė Valiauskaitė, Rūta Lankininkaitė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.04 18:51

Viruso epicentre gyvenantis lietuvis mano, kad tikroji užkrato statistika didesnė, o situaciją Uhano mieste vadina tyliu chaosu.

Esą, kai kurie žmonės Kinijoje paliekami likimo valiai ir nuo viruso miršta namuose. Dėl užkrato nerimaujama ir Lietuvoje: nors trūkumo dar nėra, iš vaistinių šluojamos medicininės kaukės. Nors specialistai kartoja – nuo viruso jos neapsaugo. Švedijoje apie tai klientus informuoja vaistininkai. Sveikatos apsaugos viceministras neatmeta, kad perspėti reikėtų ir Lietuvoje.

Koronaviruso epicentro Uhano gatvėse mirtina tyla. Tačiau šiuos vaizdus filmavęs čia gyvenantis lietuvis Dovydas Sidabras sako, kad už ligoninių ir daugiabučių sienų – sumaištis. Ligoninėse, anot D. Sidabro, trūksta vietų – žmonės priversti gydytis namuose, net prisiskambinti greitajai pagalbai neįmanoma.

„Jei jie užkrėsti ir serga virusu, jie priversti sėdėti namuose, yra žmonių, kurie ir miršta namuose, todėl manau, kad statistikos skaičiai nėra tikslūs. Ko gero, yra žymiai daugiau nei skelbiama, bet ne dėl to, kad bando nuslėpti kažką, o dėl to, kad patys nežino“, – sako Uhane gyvenantis lietuvis.

Lietuvos vaistinėse kaukių netrūksta, bet jų nuperkama vis daugiau. „Jei prieš 10 dienų labai dideliais kiekiais domėjosi kinų turistai, dabar vis kasdien sulaukiame lietuvių, kurie sako, kad noriu turėti namų vaistinėlėje. Dezinfekcinių skysčių, matome, kad taip pat daugiau įsigyjama“, – pasakoja „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Švedijoje, kur fiksuotas vienas viruso atvejis, kaukių rasti sunkiau, o ir perkančius vaistininkai įspėja, kad jos apsisaugoti nepadės.

Žinios. Vašingtonas ruošiasi vienam svarbiausių politinių įvykių – Donaldas Trumpas skaitys metinį pranešimą

„Visi gali pirkti kaukę, jei tik nori, bet Švedijos valdžios rekomendacija – kaukė nepadeda apsisaugoti nuo koronaviruso. Kadangi tai skelbia valdžia dėl to ir vaistininkai įspėja: galite pirkti kaukes, jei dėl to jausitės saugesni, bet jos neapsaugo nuo viruso“, – sako vaistinių asociacijos vadovas Johanas Walleris.

Sveikatos apsaugos viceministras sako labiausiai stebintis, kaip koronavirusas plinta Europoje. Jis neatmeta, kad ir šalies vaistinėse reiktų įspėti dėl kaukių.

„Tos kaukės, kur vaistinėj, mes visąlaik sakom, kad sveikiems žmonėms apsisaugoti tikrai nepadės, bet jei sloguojat ar gripuojat ir jum reikia eiti, kaukė padės apsaugoti kitus žmones“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Buvęs premjero patarėjas, infektologas Paulius Gradeckas ramina, kad kol kas Europai – kartu ir Lietuvai – koronaviruso epidemija negresia. Todėl jis sako, kad ir masiškiau tikrinti žmonių nėra reikalo, mat koronavirusui nustatyti naudojami išskirtiniai testai.

„Tie testai, kurie diagnozuoja patį susirgimą, yra realaus laiko testas, kurį Lietuva turi, bet tas kiekis nėra skirtas tikrinti visą populiaciją ir jie naudojami, kai įtariama tiek ūminė kvėpavimo takų infekcija bei, žinoma, ryšys arba su buvimu Kinijoje, arba asmeniu, kuris buvo Kinijoje“, – sako infekcinių ligų epidemiologas P. Gradeckas.

Valdžia svarsto netrukus Vilniaus oro uoste pradėti naudoti termovizorių siekiant nustatyti užsikrėtusiuosius.