Pasaulyje

2015.09.15 23:26

EK: nesvarstoma mažinti paramos pabėgėlių kvotų atsisakančioms ES šalims

BNS2015.09.15 23:26

Europos Komisija antradienį pareiškė nesvarstanti galimybės mažinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinę paramą šalims, kurios nepritaria privalomoms migrantų kvotoms.

Giedrius Sudikas iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje teigė, kad „šio finansinio laikotarpio partnerystės susitarimuose ir veiksmų programose nėra numatytas teisinis pagrindas sumažinti Europos struktūrinių ir investicinių fondų lėšas tuo atveju, jei valstybė narė atsisako laikytis privalomų kvotų“.

„Norinti įvesti tokią sąlygą, reikėtų persvarstyti daugiametę (2014–2020 metų) finansinę programą. Tokia sąlyga šiuo metu nesvarstoma“, – BNS informavo G. Sudikas, vadovaujantis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriui.

Apie galimybę mažinti ES paramą šalims, kurios nesutinka su privalomomis kvotomis, antradienį užsiminė Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere‘as.

„Padėtis derybose tokia, kad šalims, kurios atsisako, nieko nenutinka. Mums reikia kalbėti apie spaudimo priemones. Daugelis tų šalių gauna daug struktūrinės pagalbos lėšų iš Europos Sąjungos“, – ministras Thomas de Maiziere‘as sakė televizijai ZDF.

Anot Vokietijos ministro, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris „pasiūlė, kad turėtume apsvarstyti, ar tos šalys turėtų gauti mažiau struktūrinės pagalbos lėšų“.

„Su kuo aš sutinku“, – pridūrė T. de Maiziere‘as.

G. Sudikas tikino, kad Europos Komisijos vadovas buvo pacituotas neteisingai.

„Europos Komisijos pirmininkas niekada to nesakė“, – BNS sakė G. Sudikas.

A. Butkevičius: tai – nepriimtinas šantažas

Vokietijos atstovų svarstymai apie galimą Europos Sąjungos (ES) paramos mažinimą šalims, nesutinkančioms su privalomomis pabėgėlių kvotomis – nepriimtinas šantažas, antradienį pareiškė premjeras Algirdas Butkevičius.

„Toks tonas yra netinkamas ieškant kompromisų, nes tai yra faktiškai pradėta naudoti kraštutinė priemonė, kad finansiškai nukentės ta valstybė, kuri nesutiks priimti imigrantų. Manau, kad tai yra tam tikras įtampos proveržis, bet tikiuosi, kad visos ES šalys elgsis solidariai ir visos prisiims įsipareigojimus, gulančius ant visos ES pečių“, – antradienį Seime žurnalistams kalbėjo A. Butkevičius.

Premjeras sako, kad sieti struktūrinės paramos skirstymą su pabėgėlių priėmimui yra nenormalu.

„Aš vis dėlto vertinu kaip šantažą ir jo visiškai nereikėtų vartoti ir kalbėti, ypač aukšto lygio politikams, kurie atsakingi už šitos problemos sprendimą“, – dėstė A. Butkevičius.

Premjeras teigės esąs nustebęs, kad Vokietijos atstovai perėjo prie tokio „vos ne agresyvaus dėstymo, kaip turėtų elgtis kitos šalys – be vidinių nacionalinio lygio diskusijų primetant iš viršaus“.

„Tai nekorektiška“, – aiškino A. Butkevičius.

Jis sako neįsivaizduojąs, kaip būtų galima peržiūrėti ES struktūrinių fondų paramos skyrimą.

„Visa ta diskusija pereitų į Europos parlamentą ir iššauktų labai didžiulį pasipiktinimą iš tų šalių, kurios negautų to finansavimo“, – teigė premjeras.

Lietuva pritaria Briuselio pasiūlymui paskirstyti 160 tūkst. pabėgėlių iš Vengrijos, Italijos ir Graikijos, tačiau, kaip ir kitos Vidurio bei Rytų Europos šalys, nesutinka, kad būtų nustatytas nuolatinis privalomas migrantų kvotų mechanizmas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt