Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.03 13:30

Nutekintas įrašas rodo, kad Iranas iš karto suprato numušęs Ukrainos keleivinį lėktuvą

Teheranas už kiekvieną žuvusį siūlė 80 tūkst. dolerių; atnaujinta 14.15
LRT.lt 2020.02.03 13:30

Nutekintas radijo ryšio pokalbis rodo, kad Irano pareigūnai iš karto suprato, jog sausio 8-ąją buvo numuštas keleivinis „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ (UIA) orlaivis. Tai paneigia Teherano pirmųjų dienų tvirtinimus, kad lėktuvas nukrito dėl techninių nesklandumų, rašo „AP“.

Šį faktą atskleidė Ukrainos televizijos kanalo „1+1 TV“ sekmadienį nutekintas pokalbis tarp katastrofos metu kitą „Aseman Airlines“ lėktuvą pilotavusio iraniečio piloto ir Teherano skrydžių kontrolės pareigūnų. Įrašo autentiškumą patvirtino Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo AP.

„(Matau) kelis šviesulius, kaip... taip, tai raketa, ar ten kažkas yra?“ – pilotas tarsi kalba klausė skrydžių kontrolės pareigūnų.

„Ne, už kiek mylių? Kur?“ – jam klausimu atsakė pareigūnas.

Pilotas teigia matęs šviesulį netoli Payamo oro uosto, iš kurio kaimynystės buvo paleista Irano Revoliucinės gvardijos „Tor“ raketa. Skrydžių kontrolierius jam atsakė, kad nieko apie tai nežino.

„Tai raketos šviesa“, – tvirtino pilotas.

„Ar jau nebematai nieko?“ – jo vėl klausė pareigūnas.

„Brangus inžinieriau, tai buvo sprogimas. Ten matėme labai didelį nušvitimą, nežinau, kas iš tiesų tai buvo“, – jam atsakė pilotas.

Skrydžių kontrolierius tada bandė susisiekti su Ukrainos lėktuvu, bet jam to padaryti nepavyko.

Viešai prieinami skrydžių duomenys patvirtina, kad „Aseman Airlines“ reiso 3768 pilotas buvo pakankamai arti, kad galėtų pamatyti lėktuvo numušimą, rašo AP.

Reaguodamas į tai pirmadienį Iranas paskelbė nebesidalinantis įrodymas su Ukrainos tyrėjais. Irano civilinės aviacijos agentūros vadovas nurodo, kad šis žingsnis žengtas, kai Ukrainos žiniasklaida paviešino nutekintą tyrimo garso įrašą, rašo „Reuters“.

Ukrainos ekspertams Iranas perdavė slaptą garso įrašą, kuriame užfiksuotas kito lėktuvo piloto pokalbis katastrofos metu. Anot Hassano Rezaifo, Ukrainos tyrėjai „beiselgdami keistai paviešino slaptą įrašą“. „Šis ukrainiečių žingsnis privedė prie to, kad mes daugiau su jais nebesidalinsime įrodymai“, – „Reuters“ cituoja agentūros vadovą.

V. Zelenskis sekmadienį Ukrainos televizijai „1+1 TV“ ne tik patvirtino įrašo autentiškumą, bet ir sakė, kad Iranas pasiūlė sumokėti kompensacijas po 80 tūkst. JAV dolerių už kiekvieną auką. Bet Ukraina to nepriima, nes ši suma yra „per maža“, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Jis pridėjo, jog, žinoma, žmonių aukos nėra matuojamos pinigais, bet Ukraina prašys didesnių piniginių kompensacijų.

Teheranas tik po 3 dienų prisipažino, kad UIA lėktuvas, skridęs iš Teherano į Kijevą, buvo numuštas raketomis. Tai esą įvyko „per klaidą“, kai vienas Revoliucinės gvardijos karys, nesulaukęs viršininkų įsakymo, priėmė sprendimą raketomis žemė-oras atakuoti fiksuotą taikinį, baiminantis, jog tai į Irano sostinę skriejanti raketa. Tą pačią naktį Iranas atakavo 2 JAV ir sąjungininkų karines bazes Irake.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi