Pasaulyje

2020.02.03 13:05

Johnsonas pareiškė, jog neketina derinti taisyklių su ES mainais už laisvą prekybą

atnaujinta 14.31
LRT.lt, ELTA, BNS2020.02.03 13:05

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį pirmą kartą kreipiasi į šalies gyventojus po išstojimo iš Europos Sąjungos.

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas atmetė primygtinį ES reikalavimą suderinti teisėtvarkos taisykles su Briuseliu. Toks suderinimas, pasak ES pareigūnų, būtų „laisvos prekybos kaina“. Vis dėlto, šios kainos JK neketina mokėti, teigė B. Johnsonas, pristatydamas šalies poziciją deryboms su ES po „Brexito“.

„Nematau reikalo saistytis susitarimu su ES. Atkursime visiškai suverenų mūsų sienų, imigracijos, konkurencijos, subsidijų taisyklių, viešųjų pirkimų ir duomenų apsaugos valdymą“, – pareiškė B. Johnsonas.

Remiantis kalbos ištraukomis, kurias, dar prieš premjerui kalbant, paviešino jo kabinetas, B. Johnsonas mano, kad, „siekiant laisvosios rinkos susitarimo, visai nebūtina priimti ES konkurencijos politikos, subsidijų, socialinės apsaugos, aplinkosaugos ar kitų panašių taisyklių“.

„JK šiose srityse išlaikys aukščiausius standartus – daugeliu atžvilgių geresnius nei Bendrijos – be sutarties prievartos. Ir itin svarbu dabar tai pabrėžti“, – sakys B. Johnsonas.

Šalys turės vos 11 mėnesių suderinti skirtingas vizijas dėl ES ir JK santykių. B. Johnsonas griežtai atmeta galimybę prašyti pratęsti deryboms skirtą pereinamąjį laikotarpį, kuris turėtų baigtis šių metų gale.

Pereinamuoju laikotarpiu JK sutiko laikytis ES taisyklių. Jei šalims nepavyks sudaryti susitarimo, bus pereita prie bazinių santykių su patikromis pasienyje ir dideliais muitais, o tai taptų rimtu sukrėtimu ekonomikoms apibus Lamanšo sąsiaurio.

Prieštaringai vertinamas B. Johnsonas, kaltintas tuo, kad nutyli daug sudėtingų aspektų, susijusių su išstojimu iš ES, skuba sudaryti susitarimą su Briuseliu ir užtikrinti šaliai „Brexito“ šalininkų stovyklos žadėtą „nepriklausomybę“.

Tai taip pat atvertų Britanijai kelią sudaryti ambicingesnius prekybos susitarimus su kitomis pasaulio valstybėmis, pirmiausia – su Jungtinėmis Valstijomis.

Padarysime maksimaliai daug

Briuselis nekart įspėjo JK, kad būsimų prekybos santykių gylis priklausys nuo to, kaip Londonas laikysis ES standartų. Pirmiausia turimas omenyje vienodų sąlygų užtikrinimas.

„Šiame prekybos susitarime bus dvi labai aiškios sąlygos“, – sakė M. Barnier sekmadienį Prancūzijos transliuotojui LCI.

„Norime susitarimo dėl žuvininkystės – tai bus sudėtinga. Tuo pat metu norime susitarimo dėl vienodų sąlygų“, – sakė jis.

„Ne viskas bus padaryta per dešimt mėnesių. Padarysime maksimaliai daug“, – pirmadienį Prancūzijos radijui sakė M. Barnier.

JK norėtų tokio pat laisvosios prekybos susitarimo, kokį ES pasirašiusi su Kanada. Bendriją tenkina susitarimo nuostatos dėl muitų ir kvitų, tačiau nuostatas, turinčias garantuoti sąžiningą prekybą, ji laiko per silpnomis.

Nacionalistinė retorika

Tuo metu Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras sekmadienį paragino Londoną „sušvelninti“ savo „nacionalistinę retoriką“.

Britanijai reikėtų nekartoti ankstesnių klaidų ir nenustatinėti „griežtų raudonų linijų“, dėl kurių „sunku pasiekti susitarimą“, sakė jis.

Vėliau šį mėnesį 27 Bendrijos narės turėtų aptarti ir patvirtinti M. Barnier derybų mandatą. Prognozuojama, kad tiesioginės prekybos derybos su Londonu prasidės kovo pradžioje.

Vienas iš derybininkų laukiančių sudėtingų klausimų bus žvejybos teisės. Aštuonių ES valstybių, ypač Prancūzijos ir Danijos, žvejai yra smarkiai priklausomi nuo JK vandenų, kuriuose prancūzų žvejybos laivų įgulos sugauna apie 30 proc. savo laimikio.

Visgi, „faktas, kad Jungtinė Karalystė 75 proc. žvejybos laimikio eksportuoja į Europos Sąjungą“, prancūzų žiniasklaidai sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves`as Le Drianas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.