Pasaulyje

2020.02.03 11:57

Latvijos ministras apie Rusijos pareiškimus: netoleruosime mėginimų perrašyti istoriją

BNS 2020.02.03 11:57

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius sekmadienį, lankydamasis Estijos Tartu mieste, pareiškė, kad Rytų Europos šalys netoleruos mėginimų „perrašyti istoriją“.

„Netoleruosime mėginimų perrašyti istoriją, nes tai gali paruošti dirvą tamsiausių istorijos puslapių pasikartojimui“, – per Tartu taikos sutarties pasirašymo 100-ųjų metinių minėjimo ceremoniją kalbėjo latvių diplomatijos vadovas.

„Išgyvenome nepriklausomybės karus, okupaciją ir atgavome nepriklausomybę, todėl žinome laisvės vertę. Mes ir toliau palaikysime pasaulį, grindžiamą tarptautine teise, daugiašališkumu, taip pat labai vertinsime bendradarbiavimą su sąjungininkais ir partneriais“, – pridūrė jis.

Tartu taikos sutartį prieš šimtą metų vasario 2 dieną pasirašė Estija ir tarybinė Rusija. Šiuo susitarimu 1920 metais buvo užbaigtas išsilaisvinimo karas, o Rusija besąlygiškai ir visam laikui pripažino Estijos Respublikos nepriklausomybę.

„Svarbu, kad Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Suomijos valstybės pasinaudojo apsisprendimo teise, įkūrė suverenias šalis ir atsiskyrė nuo Rusijos. Tai pelnė joms tarptautinį pripažinimą de jure ir visavertę narystę tarptautinėje sistemoje“, – pažymėjo E. Rinkevičius.

Vizito metu Latvijos URM su kolegomis iš Estijos, Suomijos ir Lenkijos aptarė Europos Sąjungos daugiametę finansinę programą, plėtros politiką, Rytų partnerystės politiką, saugumo padėtį regione ir transatlantinio bendradarbiavimo klausimus.

Latvijos parlamentas sausį „nepriimtinais“ paskelbė Rusijos pareigūnų mėginimus paneigti istorinius faktus, susijusius su Antrojo pasaulinio karo priežastimis, eiga ir pabaiga, siekiant sumažinti SSRS atsakomybę už karo pradžią Europoje ir išvengti atsakomybės už sovietų režimo padarytus nusikaltimus.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą neigė SSRS kaltę dėl Antrojo pasaulinio karo pradžios, ir bandė užkrauti dalį atsakomybės už tai Lenkijai.

Estijos nepriklausomybės šimtmečio minėjimas baigėsi sekmadienį. Minėjimo laikotarpiu Estijos nacionaliniame muziejuje buvo demonstruojamas Tartu sutarties originalas.

Šis paktas buvo ratifikuotas 1920 metų kovo 30 dieną Maskvoje, o 1922 metų liepos 12 dieną dokumentą įregistravo Tautų Sąjunga – Jungtinių Tautų pirmtakė.