Pasaulyje

2020.02.03 11:12

„Jokių kinų“ – koronaviruso baimė pasaulyje sėja rasizmą

atnaujinta 12.30
LRT.lt, BNS 2020.02.03 11:12

Vis daugiau restoranų įvairiose pasaulio valstybėse ant durų kabina užrašus, kurie draudžia vidun užeiti kinams. Taip elgiamasi dėl koronviruso baimės, kuris prasidėjo Kinijos Uhano mieste ir išplito po visą pasaulį.

Pirmadienio duomenimis, koronavirusas jau nusinešė 361 žmonių gyvybes, patvirtinta apie 17,2 tūkst. užsikrėtimų. Viruso paplitimą galite stebėti interaktyviame žemėlapyje.

Kaltinimai Europoje

Europoje dienraščiai, rašę apie koronavirusą, sulaukė kaltinimų rasizmu.

Regioninis Prancūzijos dienraštis pirmajame savo puslapyje paskelbė straipsnį pavadinimu „Geltonasis pavojus“, už šią antraštę vėliau jam teko atsiprašyti. Prancūzų mokytojas tviteryje pradėjo diskusiją su grotažyme #JeNeSuisPasUnVirus (aš nesu virusas), kurioje užvirė kaltinimai diskriminacija. Kaip nurodo „Haaretz“, Prancūzijoje daugėja migrantų iš Kinijos, o turistai iš šios šalies kasmet sudaro vis didesnį srautą.

Kinijos ambasada pareikalavo atsiprašyti Danijos dienraštį, kuris praėjusią savaitę paskelbė satyrinę iliustraciją, žvaigždes Kinijos vėliavoje pakeitęs virusu.

Vokietijos leidinys „Der Spiegel“ vieną straipsnį pavadino „Made in China“ (pagaminta Kinijoje), o nuotraukoje buvo pavaizduotas žmogus, dėvintis apsauginį kostiumą.

Populiari kavinė prie Romos Trevi fontano penktadienį ant savo durų iškabino užrašą: „į šią vietą neįleidžiami visi žmonės iš Kinijos“. Apie tai pranešė Italijos spauda, bet į vietą nuvykęs AP žurnalistas plakato neberado, rašo „Haaretz“.

Australija ir Naujoji Zelandija

Didelis Australijos dienraštis penktadienį paskelbė straipsnį antrašte „Kiniško viruso pandemija“ (angliškai sužaisdamas žodžiais su pandos pavadinimu), o Sidnėjaus „The Daily Telegraph“ publikavo straipsnį pavadinimu „Kinijos vaikai, likite namie“.

Iš Azijos šalių atvykę migrantai jau teigia patyrę neigiamas australų reakcijas įvairiose parduotuvėse. Internete paskelbta peticija, reikalaujanti minėtų dienraščių atsiprašymo, jau surinki virš 51 tūkst. parašų, rašo „Haaretz“.

Rusija deportuos

Rusija planuoja deportuoti užsieniečius, kuriems diagnozuotas naujasis koronavirusas, pirmadienį pareiškė premjeras Michailas Mišustinas, vyriausybei dėl mirtinos infekcijos atidėjus svarbų investicijų forumą.

„Dabar [virusas] buvo įtrauktas į ypač pavojingų ligų sąrašą. Tai leis mums išsiųsti užsienio piliečius, jeigu jiems bus diagnozuota tokia liga“, – kalbėjo M. Mišustinas per televiziją transliuotame ministrų kabineto posėdyje.

Jis pridūrė, jog bus atidėtas kasmetinis investicijų forumas Sočyje, turėjęs įvykti vasario viduryje.

„Pirmiausia turime galvoti apie savo piliečių [ir] forumo dalyvių saugumą ir sveikatą“, – nurodė vyriausybės vadovas.

Kruiziniai laivai neįsileis neseniai Kinijoje besilankiusių asmenų

Pasaulio kruizinės linijos į savo laivus neįsileis keleivių ir įgulos narių, kurie pastaruoju metu lankėsi Kinijoje, pirmadienį pranešė Tarptautinė kruizinių linijų asociacija (CLIA), augant susirūpinimui dėl naujo mirtino koronaviruso.

„CLIA narės sustabdė įgulų judėjimą iš žemyninės Kinijos ir neleis įlaipinti [į laivus] jokio asmens – svečio ar įgulos nario – kuris atvyko iš žemyninės Kinijos ar joje lankėsi per pastarąsias 14 dienų“, – sakoma organizacijos pranešime.

Kaimynų baimė

Kaimyninių Kinijos šalių gyventojai rengia protestus prieš atvykėlius kinus, baiminantis, jog jie gali atvažiuoti čia gydytis.

Pietų Korėjoje internete kilo pasipiktinimas, kai sostinėje Seule restoranas ant durų pasikabino ženkklą „jokių kinų“. Vėliau ženklas buvo pašalintas, bet korėjiečiai ragina šalies valdžią šalinti rasistinio pobūdžio informaciją internete, kurioje aptariami kinų valgymo įpročiai ir higiena, rašo „Haaretz”.

Tuo tarpu 650 tūkst. pietų korėjiečių pasirašė peticiją, reikalaujančią laikinai uždrausti į šalį atvykti žmonėms iš Kinijos.

Kalifornijos universitetas Berklyje pašalino savo „Instagram“ įrašą, kuriame rašė, kad „baimė bendrauti su tais, kurie gali būti iš Azijos ir dėl to jaučiama kaltė“ yra normali reakcija į koronavirusą. Tai sukėlė pasipiktinimą ir iššaukė kaltinimus rasizmu, rašo „Haaretz“.

Virusas padidino priešiškumą žemyninei Kinijai ir Honkonge. Praėjusią savaitę regiono vadovė Carrie Lam sustabdė keltų ir greitųjų traukinių susisiekimą su žemynu bei sumažino skrydžių skaičių. Vienas restoranas jau atsisako aptarnauti kinus iš žemyno. „Mes norime gyventi ilgiau. Norime apsaugoti vietos klientus. Prašau mums atleisti“, – restoranas rašo feisbuke.