Pasaulyje

2020.02.02 10:53

Žiniasklaida: blokuotas e. laiškų apie Trumpo sulaikytą paramą Ukrainai detalių paviešinimas

BNS 2020.02.02 10:53

Jungtinių Valstijų pareigūnai, remdamiesi prezidento privilegija, blokavo 24 elektroninių laiškų, susijusių su prezidento Donaldo Trumpo sulaikyta karine parama Ukrainai, detalių paviešinimą, šeštadienį paskelbė JAV žiniasklaida.

Tai buvo nurodyta kreipimesi į teismą, kuris buvo pateiktas maždaug vidurnaktį penktadienį. Vos keliomis valandomis anksčiau JAV senatoriai, vykdantys D. Trumpo apkaltos procedūras, „pagal partinę liniją“ iš esmės nubalsavo prieš liudytojų, kurie galėjo suteikti daugiau informacijos apie paramos Ukrainai sulaikymą, apklausimą. Paramos Ukrainai sulaikymas yra D. Trumpo apkaltos dėl galių viršijimo ir Kongreso darbo trukdymo branduolys.

Valdymo ir biudžeto biuras (OMB) „dėl prezidento komunikacijų privilegijos paredagavo 24 dokumentų dalis“, teismui pateiktame dokumente nurodė OMB vyriausiojo patarėjo pavaduotoja Heather Walsh, kurią cituoja JAV žiniasklaida.

Toks atsakymas teismui buvo pateiktas reaguojant į laisvės gauti informacijos prašymą dėl dokumentų, susijusių su parama Ukrainai.

Apkaltą D. Trumpui demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai inicijavo dėl galių viršijimo, susijusio su 391 mln. JAV dolerių vertės saugumo paramos Ukrainai sulaikymu. Demokratai teigia, kad prezidentas nurodė suteiksiąs paramą Ukrainai, jeigu ši pradėsianti tam tikrus tyrimus, įskaitant tyrimą prieš jo galimą priešininką ateinančiuose prezidento rinkimuose Joe Bideną.

„Dokumentai šioje kategorijoje yra elektroniniai laiškai, atspindintys arba prezidento, viceprezidento, arba prezidento artimiausių patarėjų komunikaciją dėl prezidento sprendimo dėl karinės paramos Ukrainai sulaikymo masto, trukmės ir tikslo“, – parašė H. Walsh.

Jos teigimu, tokios informacijos, kuri identifikuojama kaip prezidento komunikacijos privilegija, paviešinimas „šiuo metu sukeltų riziką prezidentui teikiamos informacijos ir patarimų kokybei“.

Reaguodamas į žiniasklaidos pranešimus apie šiuos elektroninius laiškus, demokratų lyderis Senate Chuckas Schumeris pareiškė: „Kiekvienas respublikonų senatorius balsavo už tai, kad palaikytų Baltųjų rūmų pastangas nuslėpti šiuos potencialiai svarbius tiesą atskleidžiančius elektroninius laiškus“.

„Nesuklyskite, nes galiausiai tiesa paaiškės ir respublikonai turės atsakyti už tai, kodėl jie buvo pasiryžę suteikti prezidentui galimybę tai nuslėpti“, – sakė jis.

Nepartinis Vyriausybės atskaitingumo biuras nusprendė, kad OMB pažeidė įstatymus, kai sulaikė paramą Ukrainai.

Kaip skelbia „The New York Times“, buvęs prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas sakė, kad D. Trumpas jam rugpjūtį sakė, jog nori įšaldyti karinę paramą Ukrainą, kad Kijevas padėtų su tyrimais dėl jo politinių priešininkų, įskaitant J. Bideną.

Skelbiama, kad apie tai J. Boltonas rašo netrukus pasirodysiančioje savo knygoje.

J. Boltonas buvo tarp liudininkų, kuriuos demokratai norėjo kviesti liudyti D. Trumpo teisme Senate.