Pasaulyje

2020.02.02 08:24

Kinijoje uždarytas miestas už koronaviruso protrūkio epicentro ribų

virusas gali plisti per virškinimo sistemą; 12.38
Irma Jančiauskaitė, ELTA, BNS2020.02.02 08:24

Sekmadienį Filipinuose pranešta apie pirmąjį mirties nuo koronaviruso atvejį už Kinijos ribų. Tuo metu aukų skaičius Kinijoje perkopė 300.

Pacientas – 44 metų amžiaus Kinijos pilietis – Filipinuose mirė šį sekmadienį. Pasak šalies sveikatos ministro Francisco Duque, vyras buvo izoliuotas ligoninėje sausio 25 dieną.

Kinijos pilietis buvo 38 metų amžiaus kinės, kuri tapo pirmuoju koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi Filipinuose, draugas.

„Pacientui gydantis ligoninėje, jam prasidėjo sunkus plaučių uždegimas. Paskutinėmis savo gyvenimo dienomis pacientas buvo stabilios būklės ir rodė sveikimo ženklus, tačiau jo būklė paskutinę parą pablogėjo ir ligonis mirė“, – teigė Filipinų sveikatos ministras.

Iš Uhano per Honkongą į Filipinus Kinijos piliečių pora atvyko sausio 21 dieną. Kol kas jie yra vieninteliai patvirtinti užsikrėtusiųjų koronavirusu atvejai Filipinuose.

Kinijoje patvirtintų naujojo koronaviruso protrūkio aukų skaičius padaugėjo iki 304-ių, parodė sekmadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Protrūkio labiausiai paveiktos Hubėjaus provincijos sveikatos apsaugos komisija kasdien skelbiamame pranešime informavo apie 45 naujas aukas ir apie 1,921 tūkst. naujų patvirtintų užsikrėtimo atvejų.

Remiantis centrinės vyriausybės anksčiau paskelbtais duomenimis, bendras užsikrėtimo atvejų skaičius šalyje jau viršijo 13,7 tūkstančio.

Epidemijos židiniu tapo pagrindinis Hubėjaus provincijos miestas Uhanas – gruodį pirmieji užsikrėtimo atvejai buvo nustatyti žmonėms, kurie lankėsi šiame didmiestyje veikiančiame turguje, kur prekiaujama laukiniais gyvūnais ir jų mėsa.

Užkratas išplito po visą šalį ir už jos ribų, nes viruso protrūkis sutapo su Kinijoje švenčiamų Naujųjų metų pagal mėnulio kalendorių laikotarpiu, kai daugybė gyventojų leidžiasi į keliones.

Galiausiai, virusui išplitus daugiau kaip dviejose dešimtyse šalių, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė tarptautinio lygio ekstremalią padėtį.

Gydys 1400 medikų

Kinijos armija koronavirusu užsikrėtusiems gydyti į ką tik pastatytą laikiną ligoninę Uhano mieste išsiųs 1 400 ginkluotųjų pajėgų medikų. Būtent Uhano miestas tapo viruso protrūkio epicentru. Apie tai sekmadienį paskelbė Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Nuo ateinančios savaitės pradžios Liaudies išsilaisvinimo armijos bei sausumos pajėgų, oro pajėgų ir karinio jūrų laivyno akademijų medikai bus paskirti dirbti Huoshenshan ligoninėje, pranešė naujienų agentūra "Xinhua".

Maždaug per savaitę pastatytoje ligoninėje bus gydomi išskirtiniai šiuo virusu užsikrėtę gyventojai.

Apie tūkstantį lovų turinčioje ką tik iškilusioje ligoninėje taip pat dirbs epidemijos prevencijos ir kontrolės specialistai.

Ekspertai spėja, kad virusas gali plisti per virškinimo sistemą

Remdamasi medikais, Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ sekmadienį paskelbė, kad naujoji koronaviruso atmaina tikriausiai gali būti perduodama žmogaus žmogui per virškinamąją sistemą.

Uhano universiteto Renminbi ligoninės ekspertai tokias išvadas su kolegomis iš Kinijos mokslų akademijos Uhano virusologijos instituto paskelbė ištyrę sergančių asmenų išmatų mėginius ir tiesiosios žarnos tepinėlius.

Anot agentūros „Xinhua“, daug užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu kamuoja viduriavimas, o ne pakilusi temperatūra ar kiti tipiški virusinių ligų požymiai.

Pasak medikų, dėl viduriavimo viruso perdavimas fekaliniu – oraliniu būdu palengvėja, ypač, jeigu tinkamai neplaunamos rankos ir nėra higieniškų tualetų. Kai kuriose Kinijos dalyse iki šiol daug kur įrengtos viešosios tupimosios išvietės.

Uždarytas miestas už koronaviruso protrūkio epicentro ribų

Vendžou miestas Kinijos rytuose sekmadienį apribojo gyventojų judėjimą ir uždarė kelius, ėmęsis griežčiausių apsaugos priemonių iš visų šalies gyvenviečių, esančių už mirtino koronaviruso epicentre atsidūrusios Hubėjaus provincijos ribų.

Apie 9 mln. gyventojų turinčio miesto valdžia paskelbė, jog išeiti įsigyti būtinų prekių kas dvi dienas leidžiama tik vienam kiekvieno namų ūkio nariui. Taip pat buvo uždaryti 46 kelių rinkliavos surinkimo postai.

Džedziango provincijoje iki šiol buvo patvirtintas 661 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis, įskaitant 265 atvejus Vendžou.

Miestas, kuris yra už daugiau nei 800 kilometrų nuo Uhano – protrūkio epicentro, – taip pat atšaukė viešuosius renginius ir uždarė viešąsias vietas, kaip antai baseinus, kino teatrus ir muziejus.

Taip pat buvo sustabdyta Vendžou metro linija ir viešasis transportas bei tarp provincijų kursuojančių autobusų eismas.

Mokyklos ir universitetai bus uždaryti bent iki kovo 1 dienos, o įmonės turėtų atnaujinti darbą tik po vasario 17-osios, nurodė miesto valdžia. Tačiau valdžios institucijos ir administracijos skyriai pradės dirbti vasario 9-ąją.

Meksikoje įšaldyta 240 „Uber“ vartotojų paskyrų

Dėl kontakto su galimai koronavirusu užsikrėtusį asmenį vežusiais vairuotojais Meksikoje laikinai įšaldytos 240 vartotojų paskyros pavėžėjimo paslaugas teikiančioje „Uber“ platformoje.

Žemyninėje Kinijoje nuo naujojo koronaviruso mirė jau daugiau nei 300 žmonių, o kitose šalyse susirgusiųjų skaičius perkopė šimtą. Meksikoje kol kas nepranešta apie patvirtintus viruso atvejus.

Pasak „Uber“ atstovų, Meksiko miesto sveikatos tarnybos pareikalavo iš įmonės informacijos apie galimai virusu užsikrėtusį klientą. Nustatyti du vairuotojai, gabenę įtariamą ligonį. Po kontakto šie du vairuotojai vėliau pavėžėjo dar 240 žmonių.

Meksikos sveikatos apsaugos ministerija teigia toliau stebinti gyventojus, kurie galėjo kontaktuoti su įtariamu koronaviruso nešiotoju – kinų kilmės turistu, kuris jau išvyko iš šalies.

Skelbiama, kad kol kas nei vienas iš nustatytų kontaktavusių asmenų nesusirgo praėjus daugiau nei 10 dienų po kontakto, t. y. ilgiau nei vidutinis laikotarpis.

Šeštadienį Meksikos vyriausybė paskelbė iš Kinijos Uhano miesto, tapusio viruso protrūkio epicentru, evakavusi dešimtį savo piliečių.

Malaizija: koronavirusas nepaverčia žmonių „zombiais"

Užsikrėtusieji naujuoju pavojingu koronavirusu nepradės elgtis kaip zombiai, socialinėje žiniasklaidoje paskelbė Malaizijos vyriausybė, besistengianti sustabdyti su protrūkiu susijusių melagienų plitimą.

Medikams stengiantis pažaboti virusą, kai kurie socialinės žiniasklaidos naudotojai Malaizijoje virusą susiejo su vaikštančiais numirėliais.

Tačiau Malaizijos sveikatos apsaugos ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ paneigė šį gandą ir nurodė: „Tvirtinimai, jog užsikrėtusieji šiuo virusu elgsis kaip zombiai, nėra teisingi... Ligoniai gali pasveikti.“

Malaizijoje socialiniuose tinkluose pasirodė nemažai įrašų, kuriuose pateikiami netikri šalyje mirusiųjų ar užsikrėtusiųjų skaičiai.

Policija jau suėmė šešis žmones, kurie skleidė melagingą informaciją apie virusą, pranešė Malaizijos ryšių ir multimedijos komisija.

Praėjusį ketvirtadienį buvo pradėtas tyrimas dėl 28 metų moters, kuri įtariama „netinkamu tinklo priemonių naudojimu“.

Jeigu ji bus pripažinta kalta, jai gali būti skirta iki 50 tūkst. ringitų bauda arba metų laisvės atėmimo bausmė, arba abi šios bausmės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.