Pasaulyje

2020.01.31 17:24

Britų saugumo ekspertai: didžiausias iššūkis po „Brexito“ – rasti savo vietą pasaulyje

ELTA2020.01.31 17:24

Jungtinei Karalystei (JK) paliekant Europos Sąjungą, visuomenės dėmesį prikaustė politiniai ir ekonominiai pokyčiai po „Brexito“. Vis dėlto, pabrėžia idėjų kalvės – Karališkojo jungtinių paslaugų instituto (RUSI) – ekspertai, ne ką mažiau svarbūs yra ir JK laukiantys sprendimai saugumo srityje.

Pasak analitikų, JK premjerui ir aršiam „Brexito“ šalininkui Borisui Johnsonui teks imtis itin sunkių sprendimų, paremtų nacionaliniais interesais, o ne skambiais šūkiais. Iš ES išstojusi valstybė taip pat turės įgyvendinti nepriklausomą sankcijų politiką, kurią reikės suderinti su ES ir JAV sankcijomis. Galų gale be ES užnugario likusi Didžioji Britanija turės rasti sau ir savo interesams vietą pasaulyje.

„Dabar Borisas Johnsonas turės galimybę parengti po „Brexito“ galiosiančią užsienio ir saugumo politikos strategiją. Kad jam tai pavyktų, jis turės atsisakyti šūkių apie „taisyklėmis paremtą tarptautinę sistemą“ ir „Globalią Britaniją“ ir daryti sunkius strateginius sprendimus. Be to, šiuos sprendimus reikės daryti tokioje fiskalinėje ir saugumo aplinkoje, kuri artimiausiais metais bus sudėtingesnė“, – teigia RUSI generalinio direktoriaus pavaduotojas profesorius Malcolmas Chalmersas.

Nepriklausoma sankcijų politika

Nuo vasario 1 d. JK galės parengti ir savarankiškai įvesti sankcijas, nepriklausomai nuo ES sankcijų politikos.

Britų vyriausybės atstovai jau anksčiau tvirtino norį nedelsiant įvesti vadinamąsias Magnickio sankcijas, kurios būtų taikomos asmenims, pažeidinėjantiems žmogaus teises.

Tiesa, pabrėžia RUSI ekspertai, Jungtinės Karalystės sankcijos neveiks vakuume, vyriausybei veikiausiai teks koordinuoti sankcijų įvedimą su Europos Sąjunga ir JAV, kad būtų užtikrintas tinkamas jų poveikis. Analitikai taip pat įspėja, kad papildomas sankcijų sąrašas, kurio privalu laikytis, gali tapti tikru galvos skausmu privačiam sektoriui, kuris iš esmės ir yra atsakingas už sankcijų įgyvendinimą.

Kaip teigia RUSI Finansinių nusikaltimų ir saugumo studijų centro mokslininkai, JK nepriklausoma sankcijų politika naudosis kaip būdu užtikrinti britų vertybių laikymąsi pasaulyje ir skatinti savo „Globalios Britanijos“ kampaniją.

Bendradarbiavimas teisėsaugos, saugumo ir gynybos srityse

Nepaisant pereinamojo laikotarpio po „Brexito“, kuris tęsis iki šių metų pabaigos, RUSI analitikai įžvelgia rizikas, kylančias Jungtinei Karalystei dėl išstojimo iš ES.

„Svarbiausia, kad galutinio susitarimo su ES siekis nepakenktų politiniams santykiams su didžiaisiais partneriais, nes tai savo ruožtu keltų grėsmę ir bendradarbiavimui gynybos srityje. Daugelis tarptautinių gynybos pramonės įmonių Jungtinėje Karalystėje norės užsitikrinti, kad galės prekes ir informaciją perduoti per Lamanšo sąsiaurį be vėlavimų ar papildomo darbo“, – tvirtina RUSI gynybos, pramonės ir visuomenės programos direktorius Trevoras Tayloras.

Ekspertas taip pat pabrėžia, kad šalies Gynybos ministeriją šiuo metu kamuojančias finansines problemas išspręstų svaro sterlingų kurso sugrįžimas prie fiksuoto kurso, buvusio iki 2016 m. „Brexito“ referendumo. Vis dėlto toks įvykių scenarijus mažai tikėtinas.

RUSI mokslininkai taip pat perspėja apie grėsmes, kurios Jungtinei Karalystei kyla dėl prieigos prie ES teisėsaugos duomenų bazių, kuri gali būti nutraukta, jei Londonas ir Briuselis derybose nesutars dėl dalijimosi informacija.

„Šios derybos nebus lengvos. Jungtinė Karalystė, kaip ne Šengeno erdvės trečioji šalis, turės laikytis ES įstatymų, duomenų apsaugos nuostatų ir Europos Teisingumo Teismo nutarčių. Derybose JK vyriausybė turėtų pasinaudoti tuo, kad šalis labai prisidėjo prie ES duomenų bazių kūrimo. Bet koks siūlymas apriboti ar visiškai nutraukti JK prieigą prie teisėsaugos duomenų bazių pakenktų ne tik JK, bet ir visų ES valstybių narių saugumui“, – teigia RUSI organizuoto nusikalstamumo tyrėjas Keithas Ditchamas.

Jungtinės Karalystės vieta pasaulyje

Vis dėlto svarbiausias iššūkis Europos Sąjungą paliekančiai šaliai – suformuoti naują tapatybę, rasti savo vietą pasaulyje, sako RUSI ekspertė Elisabeth Braw.

„Nuo vasario 1 d. Jungtinė Karalystė turės rasti naują savo tapatybę pasaulyje. Ji nebebus saistoma daugelio kritikuojamų ES taisyklių, bet tuo pačiu šalis neteks saugumo, kurį suteikia buvimas grupėje kartu veikiančių šalių. Kadangi saugumas yra pirmiausia NATO užduotis, po JK išstojimo iš ES daug kas nesikeis, tačiau bendradarbiavimas bus keblesnis. „Brexitas“ yra unikali galimybė, bet ji gali palikti JK gerokai sumenkusią, jei šaliai nepavyks rasti sau vietos. Premjeras B. Johnsonas turi tiksliai nustatyti JK interesus ir tai, kaip vyriausybė jų sieks“, – komentavo E. Braw.

Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos oficialiai išstos penktadienio vidurnaktį Briuselio laiku (23 val. Londono laiku, šeštadienį 1 val. Lietuvos laiku). Ji taps pirmąja šalimi, palikusia ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.