Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.31 13:23

Zelenskis nori, kad JAV aktyviau įsitrauktų į taikos paieškas Rytų Ukrainoje ir Kryme

atnaujinta 13.56
ELTA, BNS 2020.01.31 13:23

Kijeve apsilankęs JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo penktadienį teigė, kad JAV visada rems Ukrainą ir ši parama nebus pertraukta.

„Šiandien esu čia su aiškia žinia: JAV mato, jog Ukraina narsiai kovoja dėl laisvės, demokratijos ir gerovės. Mūsų įsipareigojimas remti šią šalį ateityje netaps silpnesnis“, – spaudos konferencijos metu po susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu žurnalistams sakė M. Pompeo.

Sąlygų nėra

M. Pompeo penktadienį pareiškė, kad nebuvo jokių sąlygų, susietų su oficialiu Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitu Vašingtone.

„Ne. Nebuvo jokių sąlygų dėl to, apie ką kalbėjote, jog būta kažkokių sąlygų, kad prezidentas Zelenskis galėtų atvažiuoti į Vašingtoną“, – bendroje su V. Zelenskiu spaudos konferencijoje sakė M. Pompeo.

Pasak jo, JAV ir Ukrainos prezidentų Donaldo Trumpo ir V. Zelenskio susitikimui tiesiog būtina surasti atitinkamo laiko.

„Paprasčiausiai mums reikia surasti atitinkamo laiko, atitinkamų galimybių šiam susitikimui. Norime įsitikinti, kad tai įvyks tokiu metu, kai bus pademonstruota reikšminga pažanga. Mūsų šalys turi daug darbo. Mūsų komandos aptarinėja visas šias galimybes. Matome ekonominių galimybių amerikiečių kompanijoms“, – sakė valstybės sekretorius.

Jis pažymėjo, kad JAV „visuomet lauks prezidento Zelenskio Vašingtone“.

„Mes įsitikinę, kad toks susitikimas įvyks“, – pridūrė M. Pompeo.

Šiuo metu JAV Senate vyksta D. Trumpo apkaltos procesas, per kurį Amerikos prezidentas kaltinamas spaudęs Kijevą atlikti tyrimą, kompromituojantį jo potencialų rinkimų varžovą, kaip svertus naudodamas Ukrainai teikiamą JAV karinę pagalbą ir galimybę surengti Baltuosiuose rūmuose susitikimą su V. Zelenskiu.

Nori aktyvesnio vaidmens

Kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su Kijeve viešinčiu JAV valstybės sekretoriumi M. Pompeo, V. Zelenskis sakė per derybas su juo „išreiškęs viltį, kad JAV aktyviau įsitrauks į taikų sureguliavimą Rytų Ukrainoje ir Krymo deokupaciją“.

Ukrainos lyderis pasiūlė M. Pompeo, kad jo vadovaujamas Valstybės departamentas paskirtų atskirą atstovą šiems reikalams.

Gynybos bendradarbiavimas

Pasak diplomatijos vadovo, JAV nuo 2017 metų suteikė Ukrainai daugiau kaip milijardo dolerių vertės saugumo paramą.

„Tęsime finansinę paramą Ukrainos saugumui|, – sakė M. Pompeo.

V. Zelenskis irgi kalbėjo, kad Ukraina pasiruošusi plėsti bendradarbiavimą su JAV gynybos ir saugumo srityse, taip pat svarstyti galimybes įsigyti amerikietiškos ginkluotės.

„Ukraina pasiruošusi plėtoti naujų formų partnerystę su JAV saugumo srityje. Tai patvirtina ir pirmoji visų laikų sutartis dėl prieštankinių raketinių kompleksų „Javelin“ tiesioginio įsigijimo“, – sakė jis.

Prezidentas taip pat nurodė, kad su M. Pompeo tarėsi dėl Ukrainos karinių jūrų pajėgų sustiprinimo amerikietiškais „Island“ klasės patruliniais kateriais.

„Taip pat dėl Ukrainos oro erdvės gynybos stiprinimo – esame pasiruošę svarstyti galimybes įsigyti reikalingos ginkluotės“, – pridūrė jis.

V. Zelenskis sakė, kad Ukraina aktyviai bendradarbiauja su JAV modernizuojant šalies gynybos pramonę.

„Esu tikras, kad tai suteiks postūmį abiem pusėms naudingam bendradarbiavimui su pirmaujančiomis JAV gynybos sektoriaus bendrovėmis“, – pabrėžė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi