Pasaulyje

2020.01.31 12:07

ES vadovai aptarė, kas laukia Europos po „Brexito“

atnaujinta 13.38
LRT.lt, BNS2020.01.31 12:07

Europos Sąjungos vadovai penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje aptarė Bendrijos ateitį po naktį įvyksiančio Jungtinės Karalystės pasitraukimo.

Spaudos konferencijoje dalyvauja Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen, Europos Parlamento (EP) pirmininkas Davidas Sassoli ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles Michelis.

Atvirame laiške, paskelbtame Europos šalių laikraščiuose, šie lyderiai žada padaryti viską, kad nauji santykiai su JK būtų sėkmingi.

Penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku JK oficialiai paliks Bendriją, kurios nare buvo 47 metus. Tai įvyks praėjus praėjus pusketvirtų metų po to, kai šalis 2016-ųjų birželį vykusiame referendume nubalsavo iš išstojimą iš ES.

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas žadėjo užbaigti „Brexitą“ ir suvienyti šalį, kad ji galėtų pradėti naują klestėjimo erą. Tačiau priešaky laukia daugelį mėnesių truksiančios sudėtingos derybos su Briuseliu dėl būsimų santykių.

Trys ES lyderiai leido aiškiai suprasti, kad Londonui derybos nebus lengvos. Anot jų, JK negali tikėtis išsaugoti nevaržomą prieigą prie ES rinkos, nesutikusi laikytis Bendrijos darbo, mokesčių ir aplinkos apsaugos taisyklių.

„Kokia glaudi bus ta partnerystė, priklausys nuo sprendimų, kurie dar nepriimti“, – rašo jie atvirame laiške.

„Jei nebesi narys, negali išlaikyti narystės teikiamų privilegijų“, – pažymi jie.

JK oficialiai išstojus iš ES, ilgą laiką viskas iš esmės bus lygiai taip pat dėl 11 mėnesių pereinamojo laikotarpio, numatyto susitarime dėl šalies išstojimo sąlygų, kuris buvo ratifikuotas šią savaitę.

Žmonės per pereinamąjį laikotarpį faktiškai nepajus jokių esminių pokyčių. Tačiau JK nebeturės savo atstovų ES institucijose ir nebedalyvaus priimant sprendimus.

„Brexito“ šalininkų stovyklai audringai švenčiant, ES lyderiai sakė, kad jiems tai yra „apmąstymų ir prieštaringų jausmų“ diena, ir dar kartą išreiškė apgailestavimą dėl britų sprendimo palikti Bendriją.

„Tačiau rytoj Europai prasidės nauja aušra“, – rašė jie.

„Keli pastarieji metai mus suartino – mūsų tautas, institucijas, žmones. Dėl šios priežasties valstybės narės toliau bendromis jėgomis kurs mūsų bendrą ateitį“, – rašoma atvirame laiške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.