Pasaulyje

2015.09.14 18:02

Gruzijos gynybos ministrė: Gruzija nusipelnė narystės NATO

Lietuvoje viešinti Gruzijos gynybos ministrė Tinatin Chidašeli teigia, kad jos šalis nusipelnė narystės NATO. Kitais metais Varšuvoje didžiosios Vakarų šalys turės spręsti, ar suteikti Gruzijai narystės veiksmų planą. Lietuva šį Gruzijos siekį remia, tačiau šaliai lengva nebus, nes didžiosios Europos šalys šiuo klausimu skeptiškos.

2008-ųjų karas su Rusija, okupuotos Pietų Osetija ir Abchazija bei Rusijos nuolat į Gruzijos gilumą stumiama okupacinė linija – tai problemos, kurios yra didžiausi trikdžiai Gruzijos siekiams tapti NATO nare. Gruzija pastaraisiais metais savo kariuomenėje įvykdė nemažai reformų, ji kartu su aljanso kariais dalyvauja tarptautinėse misijose, todėl, pasak šios šalies gynybos ministrės, nusipelno tapti NATO nare.

Šalis tikisi, kad pirmas žingsnis dėl to bus žengtas jau kitąmet per Varšuvoje įvyksiantį aljanso viršūnių susitikimą. Per jį, jei didžiosios Vakarų šalys pritars, Gruzijai būtų suteiktas narystės veiksmų planas, kuris jai leistų siekti visateisės narystės. Gruzijos gynybos ministrės sako, kad jos šalis susiduria su nemažais saugumo iššūkiais.

„Kai mes pasakome, kad viskas – čia laisvė baigiasi – tada prasideda agresija ir okupacija. Mes tikimės, kad laisvas pasaulis negali to leisti ir Europos Sąjungai bei NATO bus galimybė tai įrodyti kitais metais per viršūnių susitikimą“, – sakė T. Chidašeli.

Lietuva tokį Gruzijos siekį remia, tačiau prieš Gruzijos prisijungimą prie aljanso anksčiau yra pasisakiusios Vokietija ir Prancūzija, kitos šalys. Tačiau Gruzijai durys į aljansą paliekamos atviros, bet, teigiama, kad ji tam turi pasiruošti. Lietuvos krašto apsaugos ministras sako, kad Gruzijos siekiai yra realūs, nes aljanso istorijoje jau buvo pavyzdžių.  

„Vienas iš labai ankstyvų pavyzdžių narystės NATO – būtent Vokietijos. Vokietija tapo NATO nare, kai dalis jos teritorijos nebuvo vieningos Vokietijos, tai aš manau, kad šita okupacija tikrai nėra neperžengiamas slenkstis narystei NATO“, – sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Su Gruzijos gynybos ministre susitikusi Lietuvos prezidentė sakė, kad ši šalis – viena aktyviausių NATO partnerių, o jos vaidmuo stiprinant viso regiono saugumą itin svarbus. Pasak Dalios Grybauskaitės, šis laikotarpis Gruzijai labai reikšmingas, nes įgyvendinamos reformos sustiprins šalį, gynybinius pajėgumus.