Pasaulyje

2020.01.31 10:05

Aukščiausias Uhano pareigūnas: viruso epidemiją pablogino lėta valdžios reakcija

atnaujinta 20.43
LRT.lt, ELTA, BNS2020.01.31 10:05

Lėta Kinijos reakcija į naujo koronaviruso atsiradimą pablogino padėtį, pareiškė aukščiausias epidemijos apimto Uhano miesto pareigūnas.

„Dabar aš jaučiu kaltę ir gailestį, priekaištauju sau“, – sakė Komunistų partijos Uhano savivaldybės sekretorius Ma Guoqiangas.

„Būtume ėmęsi griežtų kontrolės priemonių, rezultatas būtų geresnis nei dabar“, – interviu valstybinei televizijai CCTV sakė jis.

JAV paskelbė privalomą dviejų savaičių karantiną iš Kinijos evakuotiems amerikiečiams

JAV penktadienį paskelbė privalomą dviejų savaičių karantiną 195 amerikiečiams, kurie buvo evakuoti iš naujo mirtino koronaviruso epicentru tapusio Kinijos Uhano miesto.

Tai yra pirmas kartas per 50 metų, kai Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) paskelbė tokį įsakymą. Dviejų savaičių karantinas prasidėjo nuo dienos, kai tie asmenys išvyko iš Uhano, sakė CDC kvėpavimo takų ligų padalinio vadovė Nancy Messonnier (Nensi Mesonjė).

Iš viso nuo praėjusių metų gruodžio, kai koronavirusas pradėjo plisti iš Uhano, Kinijoje buvo patvirtinta beveik 10 tūkst. užsikrėtimo atvejų ir 213 mirčių. Po sėkmingo gydymo iš medicinos įstaigų buvo išrašytas 171 žmogus.

Pirmasis viruso atvejis patvirtintas Švedijoje

Švedijoje, Jonšiopingo miesto ligoninėje, patvirtintas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis. Tai sakoma penktadienį paskelbtame Švedijos visuomenės sveikatos centro pranešime.

„Omenyje turima moteris, kuri lankėsi Kinijos Uhano mieste, o atvykus į Švediją jai pasireiškė simptomai kosulio pavidalu. Ji atskrido į Švediją sausio 24 d., ir tada jai simptomų nebuvo. Moteris pati susisiekė su gydytoju“, - aiškinama pranešime.
Infekuotoji izoliuota. Pasak medikų, jos būklė nėra sunki.

Be Kinijos, koronavirusas jau nustatytas 21-oje pasaulio šalyje.

Lenkija evakuoja piliečius

Lenkijos oro linijos LOT paskelbė siunčiančios keleivinį lainerį į Pekiną evakuoti lenkų ir kitų ES šalių piliečių, kuriems kilusi grėsmė užsikrėsti mirtinu koronavirusu.

„Lėktuvas penktadienį skris iš Varšuvos į Pekiną ir sugrąžins Kinijoje likusius LOT įgulos narius ir kitus Lenkijos bei ES piliečius, kurie nuspręs sugrįžti“, – teigiama LOT pranešime spaudai.

Anksčiau LOT paskelbė atšaukianti skrydžius į Kiniją iki vasario 9 d., tačiau bendrovė esą evakuos ir daugiau gyventojų iš Kinijos, jei to paprašys Lenkijos vyriausybė.

Lenkijos sveikatos apsaugos viceministras Waldemaras Kraska penktadienį taip pat pabrėžė, kad vyriausybė rengia planus 31 lenko evakuacijai iš koronaviruso protrūkio epicentro Uhano.

„Rengiame planą perkelti lenkus iš Uhano, šiuo metu 31 žmogus pareiškė norintis sugrįžti“, – sakė W. Kraska.
Pasak jo, artimiausiomis dienomis planuojamas įvykdyti skrydis „nusileis Prancūzijoje, o tada tiesiai į Lenkiją“.

Prancūziją pasiekė jos piliečiai

Lėktuvas, gabenęs apie 200 Prancūzijos piliečių, evakuotų iš koronaviruso protrūkio epicentre atsidūrusio Kinijos miesto Uhano, penktadienį nusileido netoli Marselio, iš orlaivio pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Keleiviai, kurie bus dvi savaites laikomi karantino sąlygomis vienoje pajūrio stovykloje, ėmė ploti lėktuvui nutūpus karinėje bazėje Istre.

Nei vienas iš jų neturi viruso, kuris pražudė jau 213 žmones ir užkrėtė dar beveik 10 tūkst. žemyninėje Kinijoje, simptomų.

Evakuotiesiems buvo išduodamos chirurginės kaukės, kurias jie per 12 val. trukusį skrydį reguliariai keitė, prieš tai dezinfekuodami rankas.

Juos lydėjo medikų komanda.

Evakuotųjų būklė bus stebima ateinančias dvi savaites netoli Marselio esančiame kurortiniame komplekse „Vacanciel“, siekiant įsitikinti, kad jiems neatsiras viruso simptomų.

Ketvirtadienį valdžios institucijos patvirtino šeštąjį užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį Prancūzijoje – iš Kinijos atvykęs žmogus užkrėtė vieną gydytoją.

Vėliau šis žmogus sugrįžo į Kiniją, kur jam buvo diagnozuotas virusas.

Rusijoje užfiksuoti apsikrėtimai

Rusijos vicepremjerė Tatjana Golikova patvirtino, kad užsikrėtimas koronavirusu buvo patvirtintas dviems kinams Tiumenės srityje, rašo „Meduza“.

„Rusijoje išaiškinti du sergantieji koronavirusu – Užbaikalėje ir Tiumenės srityje, abu jie Kinijos piliečiai“, – sakė T. Golikova žurnalistams.

Anot T. Golikovos, Rusija evakuoja savo šalies piliečius iš Hubėjaus provincijos, kurios sostinėje Uhane pradėjo plisti šis virusas.

Latvijos valdžia paskelbė evakuosianti savo šalies pilietį iš Kinijos Uhano miesto. Jis turėtų būti parskraidintas su Prancūzijos pagalba per Paryžių. Tai vienintelis latvis Uhane, nors Kinijoje šiuo metu gyvena 67 Latvijos piliečiai, dar apie 80 čia keliauja.

Penktas atvejis Vokietijoje

Vokietija penktadienį patvirtino jau 5-ą užsikrėtimo koronavirusu atvejį. Gydomas pacientas dirba Bavarijos įmonėje, kaip ir kiti 4 užsikrėtę asmenys, kurie, manoma, koronavirusu užsikrėtė nuo iš Kinijos atvykusio bendradarbio.

Italijos vyriausybė penktadienį paskelbė šalyje nepaprastąją padėtį, siekdama paspartinti pasiruošimus užkirsti kelią pavojingo naujo koronaviruso protrūkiui, kai Romoje buvo patvirtinti pirmieji užsikrėtimo šia liga atvejai.

Ketvirtadienį Italija informavo stabdanti visą oro susisiekimą su Kinija, patvirtinus, kad du šalyje atostogaujantys kinų turistai yra užsikrėtę koronavirusu, Kinijoje nusinešusiu jau mažiausiai 213 žmonių gyvybių.

Jungtinėje Karalystėje abu žmonės yra tos pačios šeimos nariai.

„Galime patvirtinti, kad Anglijoje dviejų pacientų, kurie yra tos pačios šeimos nariai, tyrimo dėl koronaviruso rezultatai buvo teigiami“, – sakė Anglijos vyriausiasis sveikatos apsaugos pareigūnas Chrisas Whitty.

Jis pridūrė, kad šiems asmenims teikia „specializuota pagalba“.

Šiais pacientais rūpinasi NHS (Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos) specialistai. Taikome nustatytas infekcijų kontrolės procedūras tolesniam viruso plitimui sustabdyti“, – pridūrė jis.

Pasak Ch. Whitty, valstybės finansuojama NHS yra „itin gerai pasiruošusi“ ir jos pareigūnai „sparčiai dirba aiškindamiesi, su kuo pacientai turėjo kontaktų, kad būtų sustabdytas viruso plitimas“.

„Ruošėmės užsikrėtimo nauju koronavirusu atvejams Jungtinėje Karalystėje ir turime veiksmingų infekcijų kontrolės priemonių skubiam reagavimui“, – sakė pareigūnas.

Į mirtinai pavojingo ūmaus kvėpavimo takų sindromo (SARS) sukėlėją panašaus viruso protrūkis pirmiausia pasireiškė Uhano mieste Kinijos Hubėjaus provincijoje.

Infekcija jau pareikalavo 213 gyvybių ir išplito į mažiausiai 18 pasaulio valstybių.

Kinijoje auga aukų skaičius

Naujojo koronaviruso epidemija toliau sparčiai plečiasi. Infekcijų ir mirčių skaičius Kinijoje pasiekė didžiausią rodiklį per vieną parą.

Pacientų padaugėjo 1 981 iki 9 692, pranešė Sveikatos komisija. Mirusiųjų skaičius išaugo iki 213.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) viruso plitimą paskelbė „ekstremalia tarptautine situacija“. Tai reiškia, kad 190 šalių narių derins savo veiksmus, paisydamos PSO rekomenduojamų priemonių.

Ketvirtadienį Japonijoje buvo nustatyti dar 3 užsikrėtimai virusu, tai buvo iš Uhano pargabenti Japonijos piliečiai. Du iš apsikrėtusiųjų nerodė jokių ligos ženklų, skelbia „The Independent“.

Tai reiškia, jog užsikrėtusiųjų skaičius galėtų būti didesnis, nei oficialūs patvirtinti duomenys, o viruso plitimą užkardyti taptų dar sudėtingiau.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį naujojo koronaviruso protrūkį pripažino tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi.

Uhane, turinčiame 11 mln. gyventojų, buvo įvestos beprecedentės karantino priemonės. Gyventojams draudžiama išvykti iš miesto, kad virusas neplistų.

Tūkstančiai užsieniečių įstrigo šiame metropolyje prie Jangdzės upės. Užsienio šalys šią savaitę pradėjo lėktuvais evakuoti savo piliečius iš protrūkio epicentre atsidūrusio miesto.

Penktadienį iš Uhano išskrido JK užsakytas lėktuvas su 83 britais ir 27 kitų valstybių piliečiais.

Apie 13 val. (15 val. Lietuvos laiku) šis orlaivis turėtų nusileisti oro pajėgų bazėje vidurio Anglijoje. Namo parskraidinti britai bus izoliuoti 14-ai dienų vienoje medicinos įstaigoje Anglijos šiaurės vakaruose.

JK sveikatos apsaugos pareigūnai neatskleidė, kurioje šalies vietoje nustatyti užsikrėtimo naujuoju virusu atvejai, argumentuodami pacientų informacijos konfidencialumu.