Pasaulyje

2015.09.14 18:01

ES ministrai rengia nepaprastąjį pasitarimą dėl migrantų

BNS2015.09.14 18:01

Europos Sąjungos ministrai pirmadienį surengs nepaprastąjį pasitarimą dėl planų paskirstyti pabėgėlius Bendrijos šalyse, kai Vokietija atnaujino sienų kontrolę, pripažindama, kad nebesusitvarko su migrantų antplūdžiu.  

Sekmadienį priimtas dramatiškas sprendimas atnaujinti tikrinimą sienų perėjose žymėjo staigų posūkį po ankstesnio Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sprendimo atverti šalies sienas pabėgėliams iš Sirijos.

„Šios dienos Vokietijos sprendimas reikalauja skubiai susitarti dėl priemonių, kurias pasiūlė Europos Komisija siekiant suvaldyti migrantų krizę“, – sekmadienį nurodė Europos Komisija.

Planas perskirstyti 160 tūkst. pabėgėlių per ateinančius dvejus metus turėtų sumažinti spaudimą „fronto“ šalims, tokioms kaip Italija, Graikija ir Vengrija, bet jam griežtai priešinasi kai kurios ES narės, tarp jų Čekija, Slovakija ir Rumunija.

Ministrai susirinks patvirtinti anksčiau pasiūlyto pirminio plano dėl 40 tūkst., pabėgėlių perskirstymo, tačiau tas planas buvo parengtas gegužę, o kai kurios šalys vis dar neketina prisiimti visos naštos iki šių metų pabaigos.

Vengrija, statanti aukštą metalinę tvorą palei savo sieną su Serbija, paskelbė nuo šios savaitės pradėsianti suiminėti neteisėtus migrantus. Budapeštas taip pat nori, kad ES išorinės sienos būtų daug griežčiau kontroliuojamos.

Tuo tarpu Čekijos premjeras Bohuslavas Sobotka pareiškė, kad jo šalis niekada nesutiks su privalomomis kvotomis, sakydamas, kad ta sistema „neveiks“. Slovakija irgi tvirtino mėginsianti blokuoti tokias privalomas priemones.

Vokietijos sprendimas atnaujinti tikrinimą pasienyje grasina sugriauti Šengeno zoną, prie kurios vidinių sienų keliautojų pasų kontrolė paprastai nevykdoma.

„Šiomis priemonėmis siekiama apriboti dabartinį srautą į Vokietiją ir grąžinti tvarkingas procedūras dėl to, kaip žmonės patenka į šalį“, – sekmadienį sakė Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere'as ir pridūrė, jog tai būtina ir dėl saugumo sumetimų.

Th. de Maiziere'as taip pat pažymėjo, kad Vokietija ilgiau nebeleis pabėgėliams pasirinkti, kokia ES šalis juos priims, šiuo sprendimu iš esmės atšaukdama priemonę, kuri suteikė galimybę atvykti į šalį rekordiniam migrantų skaičiui.

Prieglobsčio prašytojai turi suprasti, kad „jie negali pasirinkti šalies, kurioje jie prašo apsaugos“, sakė jis žurnalistams, kai Vokietija laikinai sustabdė susisiekimą traukiniais su Austrija.

Vokietijos veiksmus pasveikino griežto kurso pabėgėlių atžvilgiu besilaikantis Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas.

„Mes puikiai suprantame Vokietijos sprendimą ir norime išreikšti savo solidarumą su juo“, – sakė premjeras Vokietijos laikraščiui „Bild“ ir nurodė, kad sprendimas laikinai įvesti sienos kontrolę yra būtinas saugant Vokietijos ir Europos vertybes.

V. Orbanas pridūrė, jog tai turi būti tik pirmas žingsnis, nes taip pat reikia kaip įmanoma greičiau apsaugoti ir Graikijos sienas.

Vengriją jau pasiekę migrantai sekmadienį sakė nenutuokiantys, ar jiems bus leista patekti į Vokietiją, kur trokšta atsidurti daugelis atvykėlių.

„Nenoriu pasilikti Vengrijoje“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas jaunas siras, vardu Yusufas (Jusufas), esantis pabėgėlių tranzito stovykloje pasienio mieste Reskėje.

„Manome, kad Vokietija yra vienintelė šalis, kuri su mumis elgtųsi kaip su žmonėmis“, – aiškino 27 metų Hatemas Ali Ahajas, kuris sakė AFP 22 dienas ėjęs per Europą kartu su 16-mečiu broliu ir jųdviejų pusbroliu.

Tuo tarpu prie Graikijos krantų įvyko dar viena tragedija, kai 34 migrantai, tarp jų keturi kūdikiai ir 11 vaikų, nuskendo dėl smarkaus vėjo apvirtus perpildytai medinei valčiai.

Šengeno galas?

Pagal ES taisykles atvykėliai turi prašytis prieglobsčio pirmojoje ES šalyje, kurią jie pasiekia, bet Vokietija paskelbė netaikysianti šios taisyklės pabėgėliams iš Sirijos.

Nors Vokietijos regionų valdžia buvo giriama už demonstruojamą svetingumą, staigus migrantų antplūdis pasirodė esantis nepakeliamas.

A. Merkel, kurios šalis prognozuoja šiemet priimsianti 800 tūkst. prieglobsčio ieškotojų, praeitą mėnesį perspėjo, kad 26 nares turinčiai Šengeno zonai iškils pavojus, jeigu ES nesugebės bendradarbiauti, spręsdama pabėgėlių krizę.

„Jeigu nepasieksime sąžiningo perskirstymo, tuomet dėl Šengeno iškils klausimas, o mes to nenorime“, – sakė kanclerė.

Tarptautinė migracijos organizacija penktadienį nurodė, kad šiemet Viduržemio jūrą perplaukė jau daugiau negu 430 tūkst. žmonių, o bent 2 748 žuvo arba dingo pakeliui.

Tuo tarpu 57 nares turinti Islamo bendradarbiavimo organizacija sekmadienį paragino Jungtines Tautas apsvarstyti galimybę pasiųsti į Siriją taikdarių pajėgas, siekiant sumažinti Europą mėginančių pasiekti žmonių srautą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt