Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.30 12:38

Netanyahu Maskvoje su Putinu aptaria taikos planą Artimiesiems Rytams

atnaujinta 15.19
BNS 2020.01.30 12:38

Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu ketvirtadienį atvyko į Maskvą aptarti šią savaitę Baltųjų rūmų pristatyto Artimųjų Rytų taikos plano ir parskraidinti namo iš kalėjimo paleistą izraelietę.  

B. Netanyahu į Maskvą atvyko po vizito Vašingtone, kur antradienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pristatė trejus metus rengtą Artimųjų Rytų taikos planą.

Izraelio premjeras B. Netanyahu ketvirtadienį gyrė JAV prezidento D. Trumpo pristatytą Artimųjų Rytų taikos planą kaip „naują galimybę“, atvykęs į Maskvą aptarti šio dokumento su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.

„Manau, čia esama naujos ir galbūt unikalios galimybės“, – sakė Izraelio vyriausybės vadovas, antradienį Baltuosiuose rūmuose stovėjęs greta D. Trumpo, kai šis pristatė trejus metus rengtą taikos planą.

B.Netanyahu šį planą pavadino Izraelio pergale.

D. Trumpo planas papiktino palestiniečius, nes numato, kad Jeruzalė liktų „nedaloma“ Izraelio sostinė. Planas taip pat uždega žalią šviesą Izraeliui aneksuoti žydų nausėdijas Vakarų Krante.

„Norėčiau pasikalbėti su jumis ir išgirsi jūsų įžvalgas, kaip galėtume suvienyti savo jėgas saugumo ir taikos labui“, – sakė B. Netanyahu V. Putinui per susitikimą Kremliuje.

„Tiesą sakant, esate pirmasis lyderis, su kuriuo kalbuosi apie prezidento D. Trumpo „šimtmečio sandorį“ po savo vizito Vašingtone“, – pridūrė jis.

Rusijos prezidentas savo komentaruose apie taikos planą neužsiminė.

Rusija kritikuoja

Vašingtono pasiūlytą „Šimtmečio sandorį“ dėl taikos Artimuosiuose Rytuose būtina nuodugniai išnagrinėti, tačiau sprendimas neįtraukti palestiniečių į šio plano formavimo procesą buvo klaida, ketvirtadienį pareiškė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų pirmininkė Valentina Matvijenko.

„Iniciatyva yra nauja, ją būtina kruopščiai išnagrinėti. Rusijos užsienio reikalų ministerija šiuo metu atlieka tokią analizę“, – žurnalistams sakė V. Matvijenko, komentuodama Baltųjų rūmų planą.

Federacijos Tarybos pirmininkė sutiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, kad šiame etape prie situacijos turėtų prisidėti „tarptautinis kvartetas“.

„Dabar turime ramiai viską išanalizuoti ir suformuoti tarptautinės bendruomenės, JT Saugumo Tarybos poziciją dėl šios iniciatyvos, ypač turėdami omenyje, kad remiantis šiandienos informacija palestiniečiai kategoriškai atmetė šią iniciatyvą“, – pažymėjo V. Matvijenko.

Ji taip pat pabrėžė, kad „palestiniečių neįtraukimas į tam tikrų planų kūrimą, žinoma, yra neteisingas požiūris“.

„Visada būtina, kad abi šalys dalyvautų rengiant tam tikrus dokumentus, juos įprasminant ir derantis. Į tai nebuvo atsižvelgta. Dabar turime ramiai susigaudyti, svarstyti ir spręsti dėl šio pasiūlymo. Bet, be abejo, pagrindinis veikėjas čia yra palestiniečių žmonės ir vadovybė; jie turi apsispręsti ir išsakyti savo požiūrį “, – nurodė Federacijos Tarybos vadovė.

Padės rinkimuose?

B. Netanyahu, kuriam yra oficialiai pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo, ruošiasi kovo 2 dieną vyksiantiems visuotiniams rinkimams ir viliasi, kad Baltųjų rūmų pristatytas taikos planas padidins jos šansus iškovoti pergalę.

Tai bus jau treti per trumpesnį nei vienų metų laikotarpį rinkimai, nes po pernai balandį ir rugsėjį vykusių visuotinių rinkimų nei B. Netanyahu, nei jo varžovui iš centristų stovyklos Benny Gantzui nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad B. Netanyahu dešiniojo sparno partijos „Likud“ ir B. Gantzo vadovaujamo centristų aljanso „Mėlyna ir balta“ šansai laimėti yra apylygiai.

B. Netanyahu vizito į Maskvą dieną iš kalėjimo buvo paleista už narkotikų gabenimą nuteista jauna izraelietė, kuriai V. Putinas suteikė malonę.

JAV ir Izraelio pilietė 26 metų Naama Issachar buvo sulaikyta pernai balandį Maskvos Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje. Iš Indijos atskridusi moteris laukė skrydžio į Izraelį.

Rusijos pareigūnai pranešė registruotame jos bagaže aptikę devynis gramus marihuanos. Spalį teismas izraelietei skyrė pusaštuntų metų nelaisvės.

N. Issachar byla iššaukė užuojautos ir paramos jaunai moteriai bangą Izraelyje, o premjeras B. Netanyahu pažadėjo dėti visas pastangas, kad ji atgautų laisvę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi