Pasaulyje

2020.01.30 09:43

Škotijos parlamentas pritarė dar vienam referendumui dėl nepriklausomybės

atnaujinta 09.48
ELTA, BNS 2020.01.30 09:43

Škotijos parlamentas trečiadienį balsų dauguma pasisakė už antrą referendumą dėl nepriklausomybės. Už referendumą buvo 64 deputatai, 54 balsavo prieš. Jie argumentavo, kad Didžiosios Britanijos išstojimas iš ES keičia Škotijos santykių su likusia Jungtinės Karalystės dalimi „esmines sąlygas“.

Didelė škotų dauguma – 62 proc. – 2016 metų „Brexito“ referendume pareiškė norą, kad Jungtinė Karalystė liktų ES.

Už naują referendumą dėl nepriklausomybės prieš tai agitavo Škotijos premjerė Nicola Sturgeon. Škotai jau 2014-aisiais balsavo dėl nepriklausomybės. Tada dauguma buvo prieš atsiskyrimą.

Naujam referendumui dėl Škotijos nepriklausomybės turi pritarti vyriausybė Londone. Tačiau ministras pirmininkas Borisas Johnsonas jau ne kartą sakė, kad su tuo nesutiks.

Balsavimas dėl referendumo Škotijos parlamente vyko tą pačią dieną, kaip ir Europos Parlamento balsavimas dėl „Brexito“ sutarties. Pastarasis balsavimas atvėrė kelią britų pasitraukimui iš ES penktadienio vidurnaktį.

Plevėsuos ES vėliava

Škotijos įstatymų leidėjai trečiadienį nubalsavo už tai, kad po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos prie regiono parlamento pastato Edinburge toliau plevėsuotų Bendrijos vėliava.

Buvo planuota penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku, kai JK oficialiai paliks ES, šią vėliavą nuleisti. Tačiau škotų įstatymų leidėjai po audringų debatų pasisakė prieš vėliavos nuleidimą.

Už tai, kad vėliava būtų nuleista, savo balsus atidavė 54 deputatai, prieš balsavo 63.

Škotijos parlamento pirmininkas Kenas Macintoshas įspėjo ministrus, kad vėliavos „neturėtų tapti politiniu klausimu“, ir pridūrė, kad jos „atspindi mūsų įstatyminius santykius“.