Pasaulyje

2020.01.29 17:42

Po istorinio balsavimo dedamas taškas „Brexito“ istorijoje – JK leista palikti Europos Sąjungą

LRT.lt 2020.01.29 17:42

Trečiadienį įvyko istorinis balsavimas – praėjus 1 317 dienų po to, kai britų rinkėjai nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos – „Brexitas“ pagaliau įvyks.

Europos Parlamento deputatai pritarė Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos (ES) susitarimui dėl šalies išstojimo iš Bendrijos. Už šį susitarimą dėl pasitraukimo balsavimo 621 nariai, 49 buvo prieš, o 13 susilaikė.

Pritarus susitarimui nebeliko kliūčių įgyvendinti „Brexitą“ iki sausio 31-osios 23 val. JK laiku (1 val. nakties Lietuvos laiku).

Šį istorinį balsavimą kai kurie EP nariai pažymėjo dainomis, kiti ryšėjo šalikus su užrašu „visada susivieniję“. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kreipėsi į Jungtinę Karalystę žodžiais: „Mes visada jus mylėsime“. Kai kurie parlamentarai kalbėdami apsipylė ašaromis.

„Brexito“ susitarimą jau buvo patvirtinę Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai, Lordų rūmai, įstatymu jį pasirašydama pavertė karalienė Elizabeth II.

Europos Parlamento pritarimas yra paskutinis žingsnis šaliai palikti Bendriją ir pradėti oficialų pereinamąjį laikotarpį, kai iki metų pabaigos turėtų būti susiderėta dėl tolesnių valstybės ir Bendrijos santykių.

Taip pat skaitykite

Kas pasikeis po sausio 31-osios?

Iš pradžių nedaug kas. Kasdieniai reikalai tarp Jungtinės Karalystės ir ES tęsis nepakitę visą pereinamąjį periodą iki šių metų pabaigos. Tai sudarys sąlygas Londonui ir Briuseliui derėtis dėl naujų susitarimų būsimiems santykiams, bet tuo laikotarpiu bus tam tikrų praktinių pokyčių, rašo BNS.

Po JK išstojimo ES praras 5,5 proc. savo sausumos ploto ir 66 mln. gyventojų – Bendrijoje liks maždaug 446 mln. gyventojų. Jei JK kada nors nuspręstų, kad nori vėl įstoti, tuomet ES jai taikytų stojimo procedūras kaip ir bet kokiai kitai narystės siekiančiai išorės valstybei.

JK neturės europarlamentarų. 73 pernai gegužę į Europos Parlamentą išrinkti britai išvyks. 46 iš jų vietų bus paliktos būsimoms ES narėms, o 27 vietos bus paskirstytos nepakankamai atstovaujamoms šalims.

JK nebeturės teisės skirti aukšto rango pareigūno į Europos Komisiją, nors Londonas ir pernai to nepadarė – jo vieta liko tuščia.

Piliečių teisės

Kaip nurodo Jungtinės Tautos, maždaug 1,2 mln. JK piliečių gyvena kitose ES šalyse, daugiausia Ispanijoje, Airijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje.

JK statistikos biuro duomenimis, Britanijoje gyvena 2,9 mln. kitų ES šalių piliečių, kurie sudaro maždaug 4,6 proc. populiacijos.

Pagal išstojimo susitarimą, kurį pasirašė abi šalys, iš pradžių abi šių piliečių grupės išsaugos iki „Brexito“ turėtas teises dirbti ir gyventi juos priėmusioje šalyje. Tačiau britams Europoje ir ES piliečiams Britanijoje gali tekti užsiregistruoti valdžios institucijose, o atskiros valstybės narės nustatys savas procedūras.

Laisvas judėjimas bus galimas iki pereinamojo laikotarpio pabaigos. Po to ES piliečiai galės likti JK jei toliau dirbs, numatyta išstojimo sutartyje. JK vyriausybė yra sakiusi, kad ketina nutraukti iš ES atvykstančių žmonių „judėjimo laisvę“, o dėl tikslių minėtų piliečių grupių teisių bus deramasi po „Brexito“.