Pasaulyje

2020.01.29 16:41

Pompeo vyksta į Londoną taisyti „ypatingų santykių“, kuriems kyla grėsmės

BNS2020.01.29 16:41

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo trečiadienį, likus kelioms dienoms iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, atvyksta į Londoną taisyti santykių su sena sąjungininke, kurios demonstruojamas atviras nepritarimas Vašingtono politikai dėl Kinijos ir Irano išryškina jo diplomatinę izoliaciją.  

M. Pompeo Londone viešės vieną dieną, o vėliau vyks į Ukrainą ir Uzbekistaną. Į šią kelionę valstybės sekretorius išsirengė Baltiesiems rūmams antradienį po ilgo delsimo pagaliau pristačius Artimųjų Rytų taikos planą.

Žiniasklaida praėjusią savaitę skelbė, kad M. Pompeo šios kelionės metu aplankys ir Baltarusiją bei Kazachastaną.

Taikos planas, sulaukęs neigiamos reakcijos iš daugelio pasaulio valstybių, buvo atsargiai pasveikintas JK ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybės. Tai buvo vienas iš Vašingtono ir Londono „ypatinguose santykiuose“ pastaruoju metu vis rečiau matomų solidarumo momentų.

Britų premjeras, su M. Pompeo susitiksiantis ketvirtadienį, stengsis pademonstruoti vienybę, Londonui puoselėjant planus pasirašyti su Jungtinėmis Valstijomis naują prekybos susitarimą, kuris galėtų užpildyti vakuumą, atsirasiantį Jungtinei Karalystei penktadienį oficialiai pasitraukus iš ES.

Tačiau M. Pompeo susitikimai su B. Johnsonu ir užsienio reikalų sekretoriumi Dominicu Raabu gali būti išnaudoti neigiamiems padariniams mažinti, turint galvoje Vašingtono ir Londono nesutarimus įvairiais klausimais, dėl kurių dvišaliuose santykiuose tvyro įtampa.

Grėsmės dvišaliams santykiams

M. Pompeo uoliai stengėsi įtikinti B. Johnsoną, kad jei Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ bus leista padėti Britanijai plėtoti naujos kartos 5G ryšio tinklus, kils ilgalaikių grėsmių saugumui. Antradienį JK uždegė žalią „Huawei“ dalyvauti 5G tinklų diegime, tačiau su tam tikromis išlygomis.

„Jungtinės Valstijos nusivylusios JK sprendimu“, – sakė vienas JAV administracijos aukšto rango pareigūnas.

B. Johnsonas savo ruožtu spaudė Vašingtoną išduoti vieno amerikiečio diplomato žmoną, kuri naudojasi diplomatine neliečiamybe, kad išvengtų baudžiamojo persekiojimo už eismo įvykį Jungtinėje Karalystėje, per kurį buvo mirtinai sužalotas jaunuolis.

19-metis Harry Dunnas žuvo pernai rugpjūčio 27 dieną Vidurio Anglijoje esančiame Nortamptonšyre, kai važiuodamas motociklu susidūrė su automobiliu, kurį vairavo amerikietė Anne Sacoolas.

Praėjusią savaitę JAV atmetė Jungtinės Karalystės prašymą ją išduoti.

„Mes manome, jog tai prilygsta atsisakymui vykdyti teisingumą“, – sakė D. Raabas, komentuodamas JAV sprendimą atmesti prašymą dėl A. Sacoolas ekstradicijos.

„JK elgtųsi kitaip, jei tai būtų JK diplomatas, dirbantis Jungtinėse Valstijose“, – pridūrė jis.

Įtampą dvišaliuose santykiuose didina ir nesutarimai dėl Irano, taip pat JAV prokuroro skundai, kad britų princas Andrew nebendradarbiauja su Federalinio tyrimų biuro (FTB) tyrimu dėl velionio lytinio nusikaltėlio Jeffrey Epsteino.

B. Johnsonas dabar tikriausiai tiesiog tikisi, jog „iš Jungtinių Valstijų nebus jokių skubotų pareiškimų, kad štai ir viskas, šis romanas baigėsi“, sakė Ianas Bondas iš Europos reformų centro Londone.

Jis atkreipė dėmesį, kad JAV pareigūnai nekart įspėjo, kad Londonui leidus „Huawei“ dalyvauti plėtojant 5G tinklus, Vašingtonas gali būti priverstas liautis dalytis su britais žvalgybine informacija.

„Galima drąsiai teigti, kad Britanija nepriėmė šių grasinimų labai rimtai. Dabar mes sužinosime, ar jai derėjo į tai pažiūrėti rimčiau“, – sakė I. Bondas naujienų agentūrai AFP.

B. Johnsonas per pokalbį telefonu su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, įvykusį Londonui paskelbus savo galutinį sprendimą dėl „Huawei“, galėjo susidaryti įspūdį, ko laukti.

Dauningo gatvė pranešė, kad premjeras per pokalbį „akcentavo, kaip svarbu panašiai mąstančioms šalimis dirbti drauge siekiant diversifikuoti rinką ir panaikinti kelių įmonių dominavimą“.

Diskusijos prie prekybą

JK apribos „Huawei“ užimamą 5G rinkos dalį iki trečdalio, kad sudarytų galimybę ir kitoms bendrovėms įžengti į rinką.

Visgi B. Johnsono sprendimas bus rimtas jo plačiai išreklamuotos draugystės su ūmaus būdo Baltųjų rūmų šeimininku išbandymas.

D. Trumpas neslepia simpatijų tiek B. Johnsonui, tiek „Brexitui“ ir yra kalbėjęs apie galimybę iki metų galo pasirašyti su JK naują prekybos susitarimą.

Derybos dėl sutarties galėtų prasidėti iškart po to, kai JK penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku oficialiai paliks ES.

Tokią sutartį turėtų ratifikuoti Kongresas. Mažai tikėtina, kad ji būtų pasirašyta tokiu metu, kai dauguma amerikiečių sutelkę dėmesį į įtemptą lapkritį vyksiančių prezidento rinkimų kampaniją.

Tačiau tiek D. Trumpui, tiek B. Johnsonui būtų politiškai paranku sudaryti paprastą susitarimą, kuris taptų pagrindu būsimoms deryboms.

Kai kurie kibernetinio saugumo ekspertai sako, kad B. Johnsono sprendimas neleisti „Huawei“ dalyvauti kuriant „svarbiausius“ 5G tinklo elementus turėtų išsklaidyti Vašingtono nerimą dėl techninių dalykų.

„Iš esmės jie atkirto „Huawei“ nuo nemažos dalies infrastruktūros“, – sakė kibernetinio saugumo ekspertas Jamesas Sullivanas.

„Galima tikėtis, kad per kelias ateinančias savaites viskas nurims“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.