Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.29 16:29

Trumpo administracijos taikos planas Artimiesiems Rytams – ką jis siūlo?

LRT.lt 2020.01.29 16:29

Antradienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė savo administracijos sukurtą taikos planą Artimųjų Rytų regionui, šalia stovint Vašingtone besilankančiam Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu. Netrukus D. Trumpas tviteryje paviešino pokyčius atskleidžiantį žemėlapį. Kas jame?

„Šiandien Izraelis žengia didelį žingsnį taikos link. Mano vizija yra pergalės abiems pusėms galimybė, realistinis dviejų valstybių sprendinys, kuris išsprendžia Palestinos valstybingumo riziką Izraelio saugumui“, – reporteriams sakė D. Trumpas.

LRT.lt trumpai apžvelgia pagrindinius JAV administracijos siūlymus:

- JAV pripažins Izraelio suverenitetą teritorijose, kurias D. Trumpo planas priskiria Izraeliui – tarp jų yra ir dalis izraeliečių nausėdijų Vakarų krante.

- Palestina turės galimybę „pasiekti savo nepriklausomos valstybės sukūrimą“, nors daugiau detalių apie tai nebuvo pateikta.

- Izraeliečiai ir palestiniečiai apsikeis teritorijomis, kurios Palestinos valstybei suteiktų teritoriją, maždaug prilygstančią Vakarų Krantui ir Gazos ruožui iki 1967 m. karo.

- Žemėlapis „daugiau nei padvigubins palestiniečių teritoriją ir Rytų Jeruzalėje sukurs Palestinos sostinę“, kai ši atitiks valstybingumo kriterijus, o JAV čia atidarys ambasadą. Palestinos išlaisvinimo organizacijos duomenimis, šis planas suteiktų palestiniečiams kontrolę tik 15 proc. teritorijos, kurią jie laiko istorine Palestina.

- Jeruzalė „liks Izraelio nedalinama sostine“. Tai prieštarauja anksčiau išsakytam D. Trumpo teiginiui, bet B. Netanyahu patvirtino, jog planas palestiniečiams suteiktų Rytų Jeruzalės priemiesčio Abu Diso kontrolę, kuris yra už teritorijas skiriančios sienos. Anot dokumento, palestiniečiai rajoną galėtų pervadinti į „Al Quds“ (arabiškas Jeruzalės pavadinimas).

- „Jokie palestiniečiai ar izraeliečiai nebus iškeliami iš savo namų“, taigi, žydų nausėdijos Izraelio okupuotame Vakarų Krante išliktų, jiems būtų suteikta teisė ir apsauga lankytis kitose Izraelio teritorijose.

- Žemėlapyje palestiniečiams priskirta teritorija „bus atvira ir nevystoma keturių metų laikotarpiu“, taigi tiek laiko būtų įšaldytos nausėdijų statybos. Per šį laiką palestiniečiai galės gilintis į susitarimą, derėtis su Izraeliu ir „pasiekti valstybingumo kriterijus“.

- Vakarų Krantas neturi būti padalintas, įkūrus Palestinos vasltybę jos teritorija turėtų būti apjungta antžeminiais keliais ir tuneliais.

- Izraelis dirbs su Jordanijos karalyste, kad išlaikytų status quo Jeruzalėje esančiame Šventyklos Kalne. Jordanija valdo dabar vietą administruojančią organizaciją.

Reakcijos į siūlymą

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, dalyvavęs plano pristatyme Baltuosiuose Rūmuose, palaiko šį siūlymą. Tačiau jį palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas iš karto pareiškė, kad „Jeruzalė neparduodama“. Planą pasmerkė ir Turkijos bei Irano vadovai, Saudo Arabija teigia „vertinanti“ D. Trumpo bandymus tarpininkauti taikos derybose, Egiptas paskatino atidžiai išnagrinėti JAV siūlymus.

Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borellis nurodė, kad ES „išstudijuos ir įvertins“ siūlymus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi