Pasaulyje

2020.01.28 18:57

Trumpo taikos planas Vidurio Rytams – Jeruzalė pripažįstama Izraelio sostine

siūloma įšaldyti nausėdijų veiklą; atnaujinta 21.05
LRT.lt, BNS 2020.01.28 18:57

JAV prezidento Donaldo Trumpo plane Artimiesiems Rytams siūloma įkurti Palestinos valstybę su sostine dalyje rytų Jeruzalės, sako amerikiečių pareigūnai. Oficialioje konferencijoje D. Trumpas pareiškė, kad Jeruzalė atitenka Izraeliui ir yra neginčytina valstybės sostinė, o Palestina galės įkurti savo valstybę.

„Šiandien Izraelis žengia didelį žingsnį taikos link“, – spaudos konferencijos pradžioje sakė JAV prezidentas D.Trumpas.

Prezidentas teigė, kad Izraelis kovoja prieš terorizmą ir nori taikos.

D. Trumpas priminė, kad Izraelio valstybė yra pažadėta žydų tautai ir nebus daugiau pakartota praeities klaidų. Taip prezidentas kalboje užsiminė apie Holokaustą.

Trumpo taikos planas Vidurio Rytams – Jeruzalė pripažįstama Izraelio sostine

„Tai labai stiprus kelias į priekį Izraelio ir Palestinos konflikte“, – pristatydamas savo planą sakė D. Trumpas.

Pasak JAV vadovo, tai yra „istorinė galimybė“ palestiniečiams turėti nepriklausomą valstybę. „Tai gali būti paskutinė galimybė, kurią jie turės“, – pridūrė jis.

„Palestiniečiai paskendę skurde ir smurte, juos išnaudoja tie, kurie siekia pasinaudoti jais kaip marionetėmis remti terorizmą ir ekstremizmą“, – kalbėjo D. Trumpas šalia stovint Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu.

„Jie nusipelno daug geresnio gyvenimo“, – sakė D. Trumpas.

Kaip anksčiau pranešė JAV pareigūnai, prezidento plane raginama įkurti Palestinos valstybę su sostine dalyje rytų Jeruzalės ir ketveriems metams įšaldyti naujų Izraelio nausėdijų statybas, o per šį laiką turėtų būti sutarta dėl išsamių detalių. Tačiau kol kas neaišku, ar veiklos įšaldymas būtų pratęstas, jei per tą laiką nepavyks pasiekti galutinio susitarimo.

Tačiau plane taip pat numatoma, kad naujosios valstybės sostinė būtų okupuotoje Rytų Jeruzalėje, sakė D. Trumpas ir paminėjo, kad Vakarų Kranto perpus dalyti nenumatoma.

„Taip pat dirbsime kurdami gretimą teritoriją būsimos Palestinos valstybės viduje, tam atvejui, kai valstybingumo sąlygos bus įgyvendintos, įskaitant griežtą terorizmo atmetimą“, – sakė D. Trumpas ir paragino palestiniečius nusisukti nuo radikaliojo judėjimo „Hamas“.

Pasak JAV vadovo, tai yra „istorinė galimybė“ palestiniečiams turėti nepriklausomą valstybę. D. Trumpas sakė, kad anksčiau antradienį parašė palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui, norėdamas sulaukti jo paramos planui.

Plano pristatyme nedalyvavo nė vienas palestiniečių pareigūnas, bet Baltuosiuose rūmuose viešėjo trijų arabiškų šalių – Omano, Jungtinių Arabų Emyratų ir Bahreino – ambasadoriai.

Taip pat JAV pripažįsta Jeruzalę kaip neginčytiną Izraelio sostinę.

Prezidentas pabrėžė, kad 80 puslapių plane slypi realios galimybės pagaliau įgyvendinti taiką minėtame regione.

„Mes neleisime sugrįžti kruviniems incidentams“, – tikino D. Trumpas.

Palestiniečiai atmetė taikos planą dar prie jo paskelbimą.

JAV ambasadorius: Izraelis bet kada gali aneksuoti nausėdijas

Amerikiečių ambasadorius Izraelyje antradienį pareiškė, kad ši šalis bet kada gali aneksuoti nausėdijas palestiniečių teritorijose, nepaisant naujo Jungtinių Valstijų pristatyto taikos plano.

Paklaustas, ar Izraelis turėtų laukti, kad aneksuotų nausėdijas, kurios pagal planą būtų žydų valstybės dalis, JAV ambasadorius Izraelyje Davidas Friedmanas atsakė žurnalistams: „Ne, Izraelis visiškai neturi laukti.“