Pasaulyje

2020.01.28 15:57

Maskva įsiutusi, nes Zelenskis priminė apie SSRS bendrininkavimą su naciais

ELTA 2020.01.28 15:57

Kremlius su įsiūčiu sureagavo į Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pareiškimą, kad dėl SSRS susitarimo su nacistine Vokietija prasidėjo Antrasis pasaulinis karas.

„Kategoriškai nesutinkame su šiuo pareiškimu“, – žurnalistams sakė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kaltindamas V. Zelenskį palaikant „labai klaidingą“ Lenkijos poziciją šių istorinių įvykių atžvilgiu.

Sovietų bendrininkavimas su naciais yra itin jautri tema buvusiose SSRS šalyse, kuri dažnai iškyla politikų kalbose.

Nacistinė Vokietija ir SSRS 1939 m. rugsėjį įsiveržė į Lenkiją ir ją pasidalijo pagal slaptuosius Molotovo-Ribentropo pakto protokolus. Po nacių invazijos į Lenkiją Vokietijai karą paskelbė Didžioji Britanija ir Prancūzija.

Pirmadienį dalyvaudamas Lenkijoje vykusiame 75-ųjų Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinių renginyje, V. Zelenskis tvirtino, kad lenkai „pirmieji pajuto nusikalstamo totalitarinių režimų susitarimo padarinius“.

„Dėl to prasidėjo Antrasis pasaulinis karas, kuris leido naciams paleisti mirtiną Holokausto mašiną“, – bendroje spaudos konferencijoje su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda sakė V. Zelenskis.

Aušvico mirties stovyklą išlaisvino sovietų kariai, joje naciai nužudė daugiau nei 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų.

Pasak D. Peskovo, Ukrainos prezidento komentarai įžeidė „dešimtis milijonų“ Rusijos, Ukrainos ir kitų posovietinių šalių piliečių, kurie kovojo su naciais.

„Nepriimame šio pareiškimo. Laikome jį klaidingu ir įžeidžiu mūsų senelių atminimo atžvilgiu“, – sakė D. Peskovas.

V. Zelenskis pirmą kartą susitiko su V. Putinu gruodį Paryžiuje, kur sprendė konflikto Rytų Ukrainoje klausimą.

Tuo tarpu Rusijos aukštųjų parlamento rūmų – Federacijos Tarybos – užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačevas apkaltino V. Zelenskį išdavus ukrainiečius, kurie padėjo išlaisvinti Europą, ir kirtus Rusijos–Ukrainos santykiams.

Savo ruožtu Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Sergejus Naryškinas reporteriams tikino, kad V. Zelenskį vis labiau traukia Ukrainos nacionalizmo idėjos.

Praėjusį mėnesį V. Putinas apkaltino Lenkiją bendrininkavus su Hitleriu ir taip prisidėjus prie Antrojo pasaulinio karo pradžios. Tai sukėlė didelę įtampą tarp Maskvos ir Varšuvos.