Pasaulyje

2020.01.28 06:53

Kinijos prezidentas plintantį virusą vadina demonu, žada kovoti su juo skaidriai

Europoje patvirtintas pirmas užsikrėtimas nuo kito žmogaus; atnaujinta 14.20
BNS, ELTA 2020.01.28 06:53

Kinijoje naujo koronaviruso aukų pagausėjus iki 106, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičiui padidėjus iki daugiau kaip 4 500, Jungtinės Valstijos ir kitos šalys antradienį intensyvina pastangas evakuoti savo piliečius iš protrūkio židiniu tapusio miesto, kuriame paskelbtas karantinas.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienį pareiškė, kad jo šalis stojo į rimtą kovą su koronaviruso „demonu“ ir pažadėjo užtikrinti skaidrumą, Vyriausybei siekiant sustabdyti šio viruso plitimą.

„Ši epidemija yra demonas, mes negalime leisti šiam demonui slėptis“, – sakė Xi Jinpingas susitikime su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovu. Jį cituoja šalies valstybinė žiniasklaida.

„Kinijos vyriausybė visada laikėsi atviro, skaidraus ir atsakingo požiūrio į informacijos apie epidemiją platinimą [šalies] viduje ir užsienio šalims“, – pridūrė jis.

Japonija užfiksavo pirmą užsikrėtimą virusu nuo kito žmogaus šalies viduje. Į ligoninę paguldytas Naros mieste dirbęs turistinių autobusų vairuotojas, kuris vežiojo iš Uhano atvykusių turistų grupes, rašo „The Independent“.

Užsikrėtė Vokietijoje

Vokietijoje nustatytas pirmasis nauju koronavirusu užsikrėtęs pacientas šio užkrato gavo iš vienos bendradarbės kinės, antradienį pranešė pareigūnai. Naujienų agentūros AFP duomenimis, tai yra pirmasis patvirtintas užsikrėtimo šia liga nuo kito žmogaus atvejis Europoje.

Šanchajuje gyvenanti kinė darbuotoja „pasijuto blogai sausio 23-ąją skrisdama namo“, per spaudos konferenciją sakė Bavarijos sveikatos apsaugos ir maisto saugumo biuro vadovas Andreasas Zapfas.

Pirmadienį vakare naujojo koronaviruso infekcija buvo patvirtinta 33 metų Kinijoje nesilankiusiam vokiečiui. Su juo minėta Kinijos pilietė sausio 21 dieną dalyvavo automobilių dalimis prekiaujančios įmonės „Webasto“ mokymuose Bavarijoje, Štokdorfo mieste.

Vyras tebelaikomas izoliuotas ligoninėje, bet A. Zapfas sakė, kad pacientas „jaučiasi gerai“.

Grįžusi į Kiniją kinų moteris nedelsdama kreipėsi į gydytoją; buvo patvirtinta, kad ji užsikrėtė virusu, pastarosiomis savaitėmis sparčiai išplitusiu šalyje. Pirmasis užsikrėtimo atvejis buvo užfiksuotas Uhano mieste.

Pasak A. Zapfo, moteris neseniai lankėsi pas savo tėvus Uhano regione ir vėliau sugrįžo į Vokietiją.

„Webasto“ savo pareiškime pranešė įšaldžiusi visas verslo keliones į Kiniją ir atgal „mažiausiai artimiausioms dviem savaitėms“.

Vokiečių medicinos įstaigų darbuotojai tikrina apie 40 žmonių, su kuriais neseniai kontaktavo abu užsikrėtę darbuotojai, įskaitant jų kolegas ir šeimos narius.

Iki šiol virusas Kinijoje nusinešė 106 žmonių gyvybes, dar per 4 000 užsikrėtė. Protrūkis smarkiausiai pasireiškė Uhane ir jo apylinkėse.

Taip pat buvo pranešta apie užsikrėtimo atvejus kai kuriose kitose šalyse, įskaitant JAV, Prancūziją, Australiją ir Japoniją.

PSO ragina nepanikuoti

Nepaisant tolesnio koronaviruso plitimo, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja nepanikuoti, praneša agentūra „Reuters“, remdamasi valstybine kinų naujienų agentūra „Xinhua“.

PSO generalinis sekretorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas antradienį po susitikimo Pekine su žinybų atstovais pareiškė esąs įsitikinęs, kad Kinija suvaldys ir sustabdys viruso plitimą. Jis teigė pritariąs Kinijos vyriausybės priemonėms. Tačiau PSO vadovas pasisakė prieš tai, kad užsieniečiai, kurie šiuo metu yra Kinijoje, paliktų šalį. Jis paragino žmones likti ramius.

JAV virusas nemutavo

JAV sveikatos apsaugos tarnybos pirmadienį paskelbė, kad paėmus Kinijoje išplitusio naujo koronaviruso viruso mėginių iš pirmųjų dviejų šia liga Amerikoje užsikrėtusių pacientų ir nustačius užkrato genomo seką buvo patvirtinta, jog patogenas nemutavo.

Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) kvėpavimo takų ligų padalinio vadovė Nancy Messonnier sakė planuojanti artimiausiu laiku paskelbti naujų mirtinai pavojingo viruso protrūkio stebėsenos priemonių. Jos papildys dabar galiojančius suvaržymus, taikomus asmenims, atvykstantiems iš protrūkio židiniu tapusio Kinijos miesto Uhano.

„Šiuo metu, taip pat remiantis CDC atlikta prieinamų duomenų analize, neatrodo, kad (virusas) mutavo“, – per telefoninę spaudos konferenciją sakė N. Messonier.

„Visos mūsų išskirtos sekos panašios į Kinijos pirmiausiai paskelbtą prieš porą savaičių“, – pridūrė ji.

Šiuo metu visi iš Uhano į atvykstantys keleiviai 20-yje JAV oro uostų yra tikrinami. Tačiau Kinija yra sustabdžiusi visus skrydžius iš šio labiausiai protrūkio paveikto miesto, tad į Ameriką atvyksta vis mažiau žmonių iš to regiono.

Liga plinta

Manoma, kad mirtinai pavojingas virusas praeitą mėnesį pasklido iš laukinių gyvūnų turgaus Uhano mieste. Nepaisant Kinijos desperatiškų priemonių suvaldyti protrūkį, liga išplito šalyje ir pasiekė kelioliką kitų šalių.

Vyriausybė paskelbė karantiną Uhane ir kituose miestuose centrinėje Hubėjaus provincijoje, todėl juose faktiškai įstrigo daugiau kaip 50 mln. žmonių, įskaitant tūkstančius užsieniečių. Padėtį sunkina faktas, kad virusas išplito Kinijoje sutinkant Naujuosius metus pagal mėnulio kalendorių – itin intensyviu kelionių laikotarpiu.

Įstrigusieji Uhane vis labiau nerimauja, o užsienio vyriausybės ieško būdų saugiai išgabenti savo piliečius iš 11 mln. gyventojų turinčio miesto.

JAV, Prancūzija, Japonija ir kelios kitos valstybės paskelbė planuojančios išskraidinti savo piliečius, bet jau savaitę tęsiantis transporto suvaržymams šių planų kol kas nepavyko realizuoti.

Planuota, kad antradienį įvyks vienas užsakomasis skrydis iš Uhano į JAV. Juo ketinama evakuoti Amerikos konsulinius darbuotojus ir dalį JAV piliečių.

Tačiau Valstybės departamentas šią evakuaciją atidėjo iki trečiadienio, neįvardydamas priežasties.

Prancūzija taip pat nurodė ketinanti savaitės viduryje išskraidinti iš miesto savo piliečius. Panašių planų turi Japonija, Vokietija ir kitos šalys.

Nustatyta, kad žmonės virusu gali užsikrėsti nuo sergančių žmonių, bet mokslininkai dar nenustatė, kiek jis yra užkrečiamas ir kokie yra jo plitimo būdai.

Siekdama užkirsti kelią gausių žmonių grupių artimiems kontaktams Kiniija įvedė griežtus transporto suvaržymus kitose šalies dalyse.

Naujųjų metų šventinis laikotarpis buvo pratęstas iki kitos savaitės.

Švietimo ministerija pranešė, kad mokyklų ir universitetų pavasario semestro pradžia taip pat atidedame visoje šalyje iki atskiro pranešimo.

Gausėja aukų

Nepaisant beprecedenčių apsaugos priemonių, neatrodo, kad viruso plitimą pavyko sulėtinti.

Nacionalinė sveikatos apsaugos komisija antradienį pranešė, kad per pastarąją parą mirė dar 26 naujuoju koronavirusu užsikrėtę žmonės, o bendras aukų skaičius nuo protrūkio pradžios padidėjo iki 106.

Patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius Kinijoje taip pat šoktelėjo iki 4 515, nurodė komisija. Pirmadienį užsikrėtusiųjų buvo 2 744.

Dar beveik 7 000 pacientų laikomi galimai užsikrėtusiais ir laukia patikslintos diagnozės, pridūrė komisija.

Virusas taip pat toliau plito pasaulyje. Pirmadienį apie pirmuosius patvirtintus užsikrėtimo atvejus paskelbė Vokietija, Kanada ir Šri Lanka.

Baimė dėl karantino priemonių padidėjo sekmadienį, kai Uhano meras, dėvėdamas apsauginę kaukę, per spaudos konferenciją atskleidė, jog per naujametinio laikotarpio kelionių bangą 5 mln. žmonių išvyko į kitas šalies vietas.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad JAV pasiūlė Pekinui „visą reikalingą pagalbą“ kovai su virusu. Tačiau JAV, Turkija ir Vokietija buvo tarp šalių, paraginusių savo piliečius susilaikyti nuo kelionių į Kiniją.

Malaizija pirmadienį uždraudė atvykti žmonėms iš Hubėjaus provincijos. Mongolija, smarkiai priklausoma nuo prekybos su Kinija, ryžosi drastiškam žingsniui ir uždarė savo sieną automobilių eismui iš Kinijos. Mongolija taip pat iki kovo 2-osios atšaukė pamokas ir uždraudė didelius viešus renginius.