Pasaulyje

2020.01.27 16:35

Nausėda dalyvauja Holokausto minėjime Aušvice: neleiskime tam pasikartoti ir atpažinkime kurstančias jėgas

LRT.lt, ELTA 2020.01.27 16:35

Pirmadienį buvusioje nacių Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje pasaulio valstybių lyderiai mini 75-ąsias Holokausto metines. Dabartinės Lenkijos teritorijoje esančioje koncentracijos stovykloje laikytus žmones 1945 m. sausio 27-ąją išlaisvino sovietų kariai.

Jungtinės Tautos sausio 27-ąją paskelbė tarptautine Holokausto aukų atminimo diena.

75-ųjų Holokausto atminimo metinių renginiuose dalyvauja virš 200 šioje stovykloje nacių vykdytą masinį naikinimą išgyvenusių žmonių, taip pat valstybių vadovai: Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas, Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Atvykau į Lenkiją, Osvencimą, išreikšti nuoširdžios pagarbos milijonams žydų, kurie neteko savo gyvybių per Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais. Lenkiuosi ir daugiau nei dviejų šimtų tūkstančių mūsų tautos aukų atminimui. Tai viso pasaulio ir Lietuvos tragedija. Negalime prikelti nekaltų aukų, negalime sumažinti jų artimųjų patirto skausmo. Tegalime išlaikyti tų žmonių atminimą, ieškoti istorinės teisybės“, – G. Nausėda cituojamas pranešime žiniasklaidai.

Šalies vadovas pridūrė, kad nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos vykdyta šalių okupacija Antrojo pasaulinio karo metais sukėlė pražūtingų padarinių: suardė valstybes, visuomenines struktūras, supriešino bendruomenes, sužadino jų kerštą, neapykantą ir agresiją vienoms prieš kitas. „Neleiskime tam pasikartoti ir atpažinkime kurstančias jėgas“, – teigė Lietuvos vadovas.

A. Duda: būtina išsaugoti Aušvico atminimą, kad istorija nepasikartotų

Lenkijos prezidentas A. Duda paragino pasaulį išsaugoti Aušvico koncentracijos stovykloje įvykdytų nusikaltimų atmintį, kad būtų užkirstas kelias istorijos pasikartojimui.

„Turiu privilegiją ir garbę atnaujinti Lenkijos įsipareigojimą puoselėti atmintį ir saugoti tiesą apie tai, kad čia įvyko“, – buvusioje nacių mirties stovykloje sakė A. Duda. Šiuo metu minimos 75-osios Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės.

A. Duda pakvietė Aušvice susirinkusius svečius jungtis prie „bendro įsipareigojimo, duoto paskutiniams liudininkams ir išgyvenusiesiems: toliau į ateitį nešti žinią ir įspėjimą, kurį ši vieta kelia visai žmonijai“.

Lenkijos vadovas taip pat sukritikavo Antrojo pasaulinio karo istorijos iškreipimą.

„Genocido nusikaltimų ir Holokausto bei Aušvico kaip įrankio naudojimo, siekiant bet kokio tikslo, neigimas prilygsta aukų atminimo išniekinimui“, – pareiškė A. Duda.

A. Guterresas per Aušvico išlaisvinimo metines įspėja dėl kylančio antisemitizmo

Kalbėdamas renginyje, skirtame paminėti 75-ąsias Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metines, Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas įspėjo dėl „pasaulinės antisemitinės neapykantos krizės“.

„Mūsų solidarumas neapykantos akivaizdoje dabar reikalingas labiau nei kada nors anksčiau, nes matome nerimą keliantį antisemitinių išpuolių atgimimą visame pasaulyje, ir, kas yra beveik neįtikėtina, taip pat čia pat – Niujorke“, – sakė A. Guterresas.

A. Guterresas paminėjo gruodį įvykdytą išpuolį rabino name Niujorke, per kurį buvo sužeisti penki žmonės, ir šaudynes košerinėje parduotuvėje Niu Džersyje, per kurias žuvo keturi žmonės.

JT generalinio sekretoriaus teigimu, Niujorke praeitais metais antisemitinių neapykantos nusikaltimų skaičius išaugo 21 proc. Tuo tarpu Prancūzijoje 2018 m. antisemtinių išpuolių skaičius išaugo 74 proc., o Jungtinėje Karalystėje – 16 proc.

„Turime vadinti šį fenomeną tikruoju vardu – pasauline antisemitinės neapykantos krize“, – pareiškė A. Guterresas.

„Bandydami įgyvendinti pažadą „daugiau niekada“, turime įvertinti savo pačių išankstinius nusistatymus, saugotis netinkamo savo pačių technologijų panaudojimo ir atidžiai stebėti ženklus, kurie gali rodyti, kad neapykanta yra normalizuojama“, – pridūrė A. Guterresas.

A. Guterresas anksčiau pirmadienį uždegė žvakę, pagerbdamas Holokausto aukų atminimą, o tada pasakė kalbą Generalinės Asamblėjos salėje, kurios klausėsi ir Holokaustą išgyvenę žmonės.

Vokietijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų Christophas Heusgenas tikino jaučiąs gėdą dėl to, kad jo tėvynainiai buvo atsakingi už „visišką civilizacijos griūtį ir barbarišką nuopolį į sisteminį žudymą“.

Naciai ir jų kolaborantai šioje stovykloje nužudė apie 1,1 mln. žmonių, kurių dauguma buvo žydai, čia kalėjo ir lenkai, rusai.