Pasaulyje

2020.01.26 11:03

Izraelio premjeras: Trumpo taikos planas Artimiesiems Rytams bus „istorinis“

BNS 2020.01.26 11:03

Vizitui į Vašingtoną besirengiantis Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu šeštadienį pareiškė besitikintis, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo taikos planas Artimiesiems Rytams bus „istorinis“.

„Tokia galimybė kaip ši pasitaiko kartą istorijoje, ir jos negalima praleisti... Esu kupinas vilties, kad esame ant istorinio momento mūsų valstybės analuose slenksčio“, – sakoma B. Netanyahu pranešime. Izraelio premjeras antradienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su D. Trumpu.

Anksčiau šią savaitę JAV vadovas pranešė ketinantis paskelbti ilgai lauktą taikos planą dar prieš B. Netanyahu vizitą.

„Tai puikus planas. Tai planas, kuris tikrai veiks“, – tvirtino D. Trumpas.

B. Netanyahu politinis varžovas Benny Gantzas taip pat sulaukė kvietimo atvykti į Baltuosius rūmus derybų.

B. Gantzas per spaudos konferenciją Tel Avive šeštadienį sakė, kad „prezidento Trumpo sukurtas taikos planas įeis į istoriją kaip reikšmingas įvykis“.

Jis sakė besitikintis, kad ta iniciatyva leis „įvairiems žaidėjams Artimuosiuose Rytuose pagaliau pajudėti istorinio regioninio susitarimo link“.

Palestiniečių lyderiai nebuvo pakviesti į Vašingtoną ir jau atmetė D. Trumpo planą, tvyrant įtampai santykiuose su JAV prezidentu dėl jo sprendimo pripažinti Jeruzalę nedaloma Izraelio sostine.

„Šis žingsnis tik dar kartą patvirtina mūsų visišką atmetimą to, ką iki šiol padarė JAV administracija, ypač Jeruzalės pripažinimą Izraelio sostine“, – anksčiau šią savaitę pranešime sakė palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso (Mahmudo Abaso) atstovas.

Palestiniečiai laiko Rytų Jeruzalę savo būsimos valstybės sostine ir mano, kad D. Trumpo planas palaidos vadinamąjį dviejų valstybių sprendimą, kuris kelis dešimtmečius buvo tarptautinės Artimųjų Rytų diplomatijos kertiniu akmeniu.

Pasaulio galybės jau seniai sutarė, kad Jeruzalės likimas turėtų būti nuspręstas per Izraelio ir palestiniečių derybas.