Pasaulyje

2020.01.25 23:34

Skėrių antplūdis Afrikoje grasina nauja humanitarine krize

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.25 23:34

Dešimtmečiais nematyto masto skėrių invazija Rytų Afrikoje grasina humanitarine krize. Į pagalbą Jungtinės Tautos kviečia tarptautinę bendruomenę ir įspėja, kad nesuvaldyti vabzdžiai plis toliau – gilyn į Afriką, bet pakeliui naikindami pasėlius pasieks ir Indiją.

Kukurūzų derlių Afrikoje vaikai bando išgelbėti skambindami varpeliais. Jokių kitų priemonių skėrių invazijai atlaikyti vietos gyventojai neturi.

„Visą parą skambiname varpais, triukšmaujame – niekas nepadeda. Skėriai nesitraukia iš ūkio ir ėda mūsų maistą, ožkų ir galvijų pašarą. Neliks nė grūdo“, – skundžiasi ūkininkė Kanini Ndunda.

Gyventojai ragina valdžią padėti jiems kovoti su vabzdžių antplūdžiu regione, kur tokia gamtos rykštė gali lengvai virsti į humanitarinę krizę.

Žinios. Konfrontacija su prezidentu toliau smukdo valdančiųjų reitingus: skaudžiausią smūgį patyrė Skvernelis

„Tegu valdžia greičiau dirba ir atsiunčia lėktuvą, kuris viską apipurkštų ir juos išnaikintų. Kitaip skėriai viską išnaikins“, – prašo ūkininkė.

Tačiau kai kurie ūkininkai baiminasi, kad pesticidai nepadarytų daugiau žalos nei naudos.

„Turiu 80 avilių. Iš jų padengiu vaikų išlaidas mokslui. Jei bus pripurkšta blogo chemikalo, tapsiu didžiausiu skurdžiumi kada nors“, – pasakoja ūkininkas Ndunda Makanga.

Rytų Afrikos laukus užplūdo milijonai dykumos skėrių – tai pati pavojingiausia šių kenkėjų rūšis.

„Dykumos skėrių invazija, kiek žinoma, pati intensyviausias Etiopijoje ir Somalyje per pastaruosius 25 metus. O Kenijoje padėtis pati blogiausia per 70 metų“, – sako JT maisto ir žemės ūkio organizacijos atstovė Rosanne Marchesich.

Gruodžio liūtys Jemene sudarė idealias sąlygas skėriams veistis ir plisti. Jungtinės Tautos kviečia tarptautinę pagalbą ir įspėja, kad padėtis gali blogėti: skėriai veršis ne tik gilyn į Afriką, jų invazijos pavasariop prognozuojamos Irane, Indijoje ir Pakistane.