Pasaulyje

2015.09.11 17:12

Šalys viena po kitos atsisako dalyvauti migrantų kvotų sistemoje

BNS2015.09.11 17:12

Keturios rytinės Europos Sąjungos šalys – Slovakija, Lenkija, Vengrija ir Čekija – penktadienį surengusios ministrų lygio pasitarimą Prahoje, nepakeitė savo pozicijos, atmesdamos privalomas migrantų priėmimo kvotas, kurias anksčiau šią savaitę pasiūlė Europos Komisija. Apie planus nedalyvauti pabėgėlių kvotų sistemoje jau anksčiau paskelbė Didžioji Britanija, tuo pačiu keliu pasuko ir Danija.

„Esame įsitikinę, kad mes kaip šalys turėtume kontroliuoti asmenų, kuriuos galima priimti ir taip pat pasiūlyti jiems pagalbą, skaičių“, – Čekijos užsienio reikalų ministras Lubomiras Zaoralekas sakė žurnalistams per bendrą spaudos konferenciją su Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos diplomatijos vadovais.

Migrantų krizė gali tapti „didžiausiu iššūkiu“ per ES istoriją, sako Vokietija

Precedento neturintis migrantų ir pabėgėlių antplūdis Europos Sąjungoje gali tapti didžiausiu šio bloko kada nors patirtu iššūkiu, Vokietijos užsienio reikalų ministras pareiškė per penktadienį Prahoje surengtą nepaprastąjį pasitarimą su rytinėmis Bendrijos šalimis, atsisakančiomis sutikti su pabėgėlių priėmimo kvotomis.

Didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo Europos pabėgėlių krizė gali būti „didžiausias iššūkis ES per jos istoriją“, sakė vokiečių diplomatijos vadovas Frankas-Walteris Steinmeieris, ragindamas parodyti didesnį solidarumą, kai Berlynas „numato sulaukti 40 tūkst. migrantų iš pietų šį savaitgalį“.

Atsisako ir Danija

Danija taip pat tvirtina nepriimsianti nė vieno iš 160 tūkst. pabėgėlių, kuriuos Europos Sąjunga nori perskirstyti iš Italijos, Graikijos ir Vengrijos į kitas šalis.

Kaip Didžioji Britanija ir Airija, Danija teisiškai nėra įsipareigojusi dalyvauti ES planuose paskleisti pabėgėlius tolygiau per visas ES nares, ir Danijos integracijos ministrė Inger Stoejberg penktadienį aiškiai pasakė, kad Danija savo noru neketina prie šios akcijos dėtis.

„Mes nedalyvausime 160 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstyme“, Danija ir taip jau daug priima prieglobsčio prašytojų, sakė ji žurnalistams.

Pernai prieglobsčio Danijoje paprašė 15 tūkstančių asmenų. Jos kaimynėje Švedijoje, kurioje gyventojų yra beveik dvigubai daugiau, jau priėmė daugiau kaip 80 tūkstančių.

Siūlo surengti ES ir Balkanų šalių pasitarimą

Stengdamasi susidoroti su milžinišku pabėgėlių ir migrantų antplūdžiu iš Balkanų šalių, Vengrija pasisiūlė surengti pasitarimą, kuriame dalyvautų Europos Sąjungos šalių, bei tokių ES nepriklausančių pietinių šalių kaip Serbija ar Makedonija atstovai.

„Budapeštui bus malonu surengti konferenciją, kurioje būtų aptartas bendradarbiavimas tarp Vakarų šalių bei vakarinių Balkanų šalių“, – sakė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto penktadienį po derybų Prahoje.

Komentuodamas vaizdo įrašą, kuriame matyti, kad maistas pabėgėliams laikinoje stovykloje mėtomas „kaip gyvuliams garde“, jis atskleidė, jog jo šalyje nuo kitos savaitės bus teisiškai persekiojami asmenys, gadinantys pasienio infrastruktūrą

„Nuo kitos savaitės mes laikysimės taisyklės, pagal kurią neteisėtai, griaudami sienos apsaugos infrastruktūrą į Vengriją patekę asmenys bus laikomi darantys nusikaltimą, už kurį gresia kalėjimas arba ekstradicija“, – sakė P. Szijjarto per bendrą su kolegomis iš Čekijos, Lenkijos ir Slovakijos spaudos konferenciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.