Pasaulyje

2020.01.25 21:58

Su nusikaltimais Maidane siejamas „Berkuto“ pareigūnas jau tarnauja Ukrainos policijoje

Hromadske, LRT.lt2020.01.25 21:58

Iki 2014 m. vasario pabaigos žuvo apie 100 Maidano protestuose Kijeve dalyvavusių žmonių. Ukrainos riaušių policija „Berkut“ tris mėnesius bandžiusi atremti protestuotojus, yra laikoma atsakinga už šias žūtis.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Hromadske.ua“ originalus kūrinys.

Vasario 25 d. paskirtas laikinai eiti Vidaus reikalų ministro pareigas Arsenas Avakovas paskelbė apie „Berkuto“ specialiųjų pajėgų likvidavimą.

„Šios specialiosios pajėgos visiškai save diskreditavo Ukrainos žmonių akyse,“ – pasirašydamas nutarimą pareiškė A. Avakovas.

Kai kurie buvę „Berkuto“ kovotojai pabėgo iš Ukrainos, kiti tarnauja antiteroristinėje operacijoje Rytų Ukrainoje, tačiau daugelis liko tame pačiame skyriuje, kuris šiuo metu vadinasi specialiuoju policijos pulku. Ne vienas iš tų, kurie šiuo metu dirba teisėsaugoje, tuo pačiu metu yra ir teisiami dėl Maidano protesto dalyvių išvaikymo, panaudojant smurtą 2013–2014 m. Tačiau ne visi.

2017 m. gruodį Ruslanas Cykaliukas „dėl asmeninių ir profesinių savybių“ buvo paskirtas Ukrainos specialiojo policijos pulko vadu. Anksčiau R. Cykaliukas vadovavo „Berkuto“ autotransporto padaliniui.

Bent du teisėsaugos pareigūnai agentūrai „Hromadske“ neoficialiai sakė, kad R. Cykaliuko dalyvavimas išvaikant Maidano protestuotojus 2013 m. lapkričio 30 d. yra „gerai žinomas faktas“. Tą patvirtino ir veidų atpažinimo srities ekspertai, atlikę lyginamąją 2013 m. lapkričio protestų įrašų ir R. Cykaliuko nuotraukų analizę. R. Cykaliukas šią informaciją neigia.

„Manęs ten nebuvo,“ – griežtai atšovė jis į žurnalisto klausimą.

2013 m. lapkričio 30 d. „Berkuto“ kovotojai žiauriai išvaikė Kijevo Nepriklausomybės aikštėje susirinkusius protestuotojus, motyvuodami tuo, kad reikia atlaisvinti aikštę miesto kalėdinei eglei. Prieš susirinkusiuosius panaudojus kovos ir puolimo įrangą, buvo sužeista beveik 100 žmonių.

Visų Maidano protestų metu įvykdytų nusikaltimų tyrimai apjungti į vieną išsamią „Maidano bylą“, kurią sudaro net 89 baudžiamieji procesai. Jie, pirmiausia, apima 95 žmonių (82 protestuotojų ir 13 specialiųjų pajėgų pareigūnų) žūties tyrimą.

Žurnalistai susitiko su buvusiais „Berkuto“ kovotojais, šiuo metu tarnaujančiais specialiajame policijos pulke, nepriklausomais Maidano metu įvykdytų nusikaltimų tyrėjais ir oficialiais asmenimis, atsakingais už dabartinę Ukrainos nacionalinę politiką, kad išsiaiškintų, kas pasikeitė nuo 2014 m. vasario, kas iš tikrųjų nutiko „Berkutui“ po to, kai jis buvo likviduotas, ir kas vadovauja specialiosioms pajėgoms šiandien.