Pasaulyje

2020.01.24 10:30

Lenkijos parlamentarai priėmė kontroversišką teismų įstatymą, nepaisant pasipriešinimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.24 10:30

Lenkiją valdančių dešiniųjų konfliktas su teisėjais, atvedęs prie protestų ir Europos Sąjungos bylų, dar paaštrėjo po Seimo ir Aukščiausiojo teismo sprendimų.

Seimas nepaisė atmetimo Senate ir priėmė įstatymą bausti ar atleisti teisėjus, jeigu jie kritikuos kitų teismų darbą ar velsis į politiką. Opozicija pavadino tai perversmu. Valdantieji sako, kad nori išvengti anarchijos, kai dalis teisėjų kritikuoja naujuosius kolegas.

Žinios. Lenkijoje – dar vienas konfliktas tarp valdančių dešiniųjų ir teisėjų: situacija paaštrėjo po Seimo ir Aukščiausiojo teismo sprendimų

Nepriimti įstatymo ragino ir dešimčių šalių teisėjai, ir Europos Komisija, ir Europos Taryba, bet prezidentas pareiškė, kad nepakęs pamokymų užsienio kalbomis.

Aukščiausiasis teismas anksčiau skelbė, kad „apynasrio įstatymas“ gali vesti prie išstojimo iš Europos Sąjungos.

Dabar jis nusprendė, kad teisėjai, kuriuos po 2017-ųjų paskyrė valdančiųjų konservatorių kontroliuojama Teismų taryba, neturi teisės priimti sprendimų, nes nėra nepriklausomi nuo politikos. Teisingumo ministerija pareiškė, kad šis sprendimas pats neteisėtas ir niekinis.

Teisėjų protestas anksčiau surinko dešimtis tūkstančių žmonių; aukščiausio Europos Sąjungos teismo vadovas įspėjo, kad bendrijoje nėra vietos šalims, kur negerbiama teisės viršenybė.