Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.24 10:01

JAV prezidento apkaltos kaltintojų vadovas: Trumpas turėtų būti nušalintas

BNS 2020.01.24 10:01

Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas, vadovaujantis JAV prezidento apkaltos teismo kaltintojams, ketvirtadienį ragino Senatą nušalinti Donaldą Trumpą nuo pareigų, nes jis esą pirmenybę teikia ne šalies, o savo interesams.

„Amerikos žmonės nusipelno prezidento, kuriuo jie gali pasikliauti, [kuris] pirmenybę teiktų jų interesams“, – kalbėjo A. Schiffas.

Šis audringas jo pareiškimas užbaigė ilgą dieną, per kurią demokratai detaliai pristatė D. Trumpo spaudimo Ukrainai neteisėtą sistemą, kuria siekta pagalbos jo 2020-ųjų perrinkimo kampanijai.

„Žinote, negalima tikėti, kad šis prezidentas darys tai, kas teisinga šiai šaliai. Galima tikėti, kad jis darys tai, kas teisinga Donaldui Trumpui“, – pridūrė A. Schiffas.

„Jis daro tai dabar. Jis darė tai anksčiau. Jis darys tai kelis ateinančius mėnesius. Jis darys tai per rinkimus, jei jam bus leidžiama. Todėl, jei pripažinsite jį kaltu, privalote nuspręsti, kad jis turėtų būti nušalintas“, – kalbėjo jis.

„Nes tai, kas teisinga, svarbu. Ir tiesa svarbu. Antraip pralaimėsime“, – sakė kongresmenas.

Tai yra neteisėta

Apkaltos vadovai iš Atstovų Rūmų 100-ui senatorių, atliekančių prisiekusiųjų vaidmenį, demonstravo dešimtis vaizdo įrašų, vidinio naudojimo dokumentų ir citavo išsamius liudytojų parodymus, kad įrodytų, jog JAV lyderis piktnaudžiavo savo įgaliojimais. Posėdis buvo transliuojamas per televiziją.

A. Schiffo kaltintojų komanda detaliai papasakojo, kaip akivaizdžiai D. Trumpas pernai ėmėsi spausti Kijevą padėti jam apjuodinti jo galimą varžovą 2020-ųjų JAV prezidento rinkimuose, buvusį viceprezidentą Joe Bideną.

„Prezidentas Trumpas pasinaudojo savo tarnybiniais įgaliojimais, prašydamas užsienio šalies įsikišti į mūsų rinkimus jo asmeninei naudai“, – Senate pareiškė Atstovų Rūmų Teismų komiteto pirmininkas Jerry Nadleris.

„Nuo 1789-ųjų, kai į valdžią atėjo prezidentas George'as Washingtonas, joks prezidentas šitaip nepiktnaudžiavo savo įgaliojimais“, – tvirtino J. Nadleris.

„Šis prezidentas ne kartą akivaizdžiai pažeidė savo priesaiką... Prezidento elgesys yra neteisingas. Tai yra neteisėta ir pavojinga“, – pridūrė jis.

Nesąžiningiausias ir korumpuočiausias

Demokratai devynias valandas metodiškai ardė respublikonų tvirtinimus, kad D. Trumpas nepadarė nieko nusikalstama.

Jie beveik nepaliko abejonių, kad vienintelė D. Trumpo motyvacija slapta įšaldyti paramą Ukrainai pernai liepą buvo siekis priversti ukrainiečių lyderį Volodymyrą Zelenskį paskelbti, kad pradedami tyrimai dėl J. Bideno ir vienos nepagrįstos istorijos, neva Kijevas padėjo JAV demokratams per 2016 metų rinkimus.

Siekdami sugriauti pagrindinį Baltųjų rūmų argumentą, kad, remiantis JAV konstitucija, nušalinti prezidentą galima tik dėl konkretaus nusikaltimo, demokratai pademonstravo senų vaizdo įrašų, kuriuose du artimi D. Trumpo gynėjai – respublikonų senatorius Lindsey Grahamas ir advokatas Alanas Dershowitzas – sako, kad piktnaudžiavimas įgaliojimais yra aiškus nusikaltimas, dėl kurio galima inicijuoti apkaltą.

Taip pat prezidento kaltintojai išdėstė, kokį vaidmenį suvaidino D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani darant spaudimą V. Zelenskiui, nors tam ir nepritarė amerikiečių žvalgybos ir diplomatijos vadovai.

„Donaldas Trumpas pasirinko Rudy Giuliani, o ne savo žvalgybos agentūras. Jis pasirinko Rudy Giuliani, o ne savo paties nacionalinio saugumo patarėjus... Dėl to jis pavojingas mūsų šaliai“, – tvirtino A. Schiffas.

Tačiau po trečios istorinio teismo dienos buvo mažai ženklų, kad daugumą turintys respublikonai patikės demokratų dėstomais argumentais ir nusisuks nuo prezidento.

„Tai, ką vakar girdėjome iš [apkaltos] vadovų, yra tas pats – diena po dienos“, – pareiškė respublikonų senatorius Johnas Barrasso.

„Vėl ir vėl girdime tuos pačius dalykus, – tvirtino D. Trumpo asmeninis advokatas Jay'us Sekulow (Džėjus Sekjulou). – Vykdysime aktyvią gynybą dėl abiejų faktų ir neigsime, ką jie pasakė.“

Tuo metu D. Trumpas pažėrė virtinę tviterio žinučių, kuriose tvirtino, kad vykstantis apkaltos teismo procesas yra „kupinas melo ir klaidingų tvirtinimų“.

„Pats nesąžiningiausias ir korumpuočiausias posėdis Kongreso istorijoje!“ – parašė jis.

Liudytojų klausimas

Atstovų Rūmų kaltintojai baigs dėstyti savo argumentus penktadienį, kai bus daugiausia dėmesio skiriama antrajam apkaltos kaltinimui dėl trukdymo Kongresui. Tuomet tris dienas gynybos argumentams turės D. Trumpo komanda.

Demokratai tikisi savo argumentais į savo pusę palenkti bent kelis respublikonus, turinčius Senate šešių vietų daugumą, siekdami, kad kitą savaitę liudyti būtų iškviesti keturi buvę ir esami D. Trumpo patarėjai, o Baltųjų rūmų būtų pareikalauta pateikti vidinio naudojimo dokumentų dėl Ukrainos.

Tačiau visi ženklai sufleruoja, kad Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas, bendradarbiaudamas su Baltaisiais rūmais, sieks sužlugdyti prašymus pakviesti liudytojų ir užbaigti teismą D. Trumpą išteisinančiu balsavimu kitos savaitės pabaigoje.

Tiek D. Trumpas, tiek M. McConnellas anksčiau šią savaitę sakė, kad Baltieji rūmai gali pasinaudoti teise atmesti šaukimus liudyti, o tai veikiausiai išprovokuotų teisminį skundą, ir prezidento teismas išsitęstų iki vasario.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi