Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.24 09:53

ES vadovai prieš balsavimą parlamente pasirašė „Brexito“ susitarimą

atnaujinta 11.11
BNS 2020.01.24 09:53

Du aukščiausio rango Europos Sąjungos vadovai – Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkai – penktadienį pasirašė „Brexito“ susitarimą, dabar laukiama balsavimo Europos Parlamente.

Balsavimas EP vyks sausio 29 dieną.

Tuomet ES šalių diplomatai ketvirtadienį raštu patvirtins „Brexito“ susitarimą, ir Jungtinė Karalystė galės, kaip planuota, palikti Bendriją sausio 31-ąją.

Ch. Michelis savo tviterio paskyroje parašė: „Viskas neišvengiamai pasikeis, bet mūsų draugystė liks. Pradėsime naują skyrių kaip partneriai ir sąjungininkai.“

Prancūzų kalba jis pridūrė: „Noriu rašyti šį naują puslapį drauge.“

Nuotraukose iš oficialios pasirašymo ceremonijos Europos Vadovų Tarybos būstinėje Briuselyje matomas ir vyriausiasis ES derybininkas Michelis Barnier.

JK nusprendė trauktis iš Europos Sąjungos per 2016-ųjų birželį vykusį referendumą, o po ilgų derybų ir kelių atidėjimų britų premjero Boriso Johnsono naujoji vyriausybė planuoja kitą savaitę įgyvendinti „Brexitą“.

Britanijos karalienė Elizabeth II ketvirtadienį suteikė karališkąjį pritarimą išstojimo įstatymo projektui, o artimiausiomis dienomis ES turėtų sutvarkyti galutinius formalumus.

Po JK išstojimo bloke liks 27 narės, tačiau „Brexito“ sutartyje numatytas 11 mėnesių pereinamasis laikotarpis.

Iki 2020-ųjų pabaigos JK ir ES ir toliau taikys tas pačias taisykles verslui, kad išvengtų sumaišties ekonomikoje, o pareigūnai derėsis dėl platesnio prekybos susitarimo.

Dauguma ekspertų mano, jog idėja, kad Londonui ir Briuseliui per tiek laiko pavyks pasiekti išsamų laisvosios prekybos susitarimą, yra ambicinga, bet pareigūnai nusiteikę optimistiškai, kad pavyks susitarti bent dėl dalies dalykų.

Oficialios derybos dėl prekybos prasidės tik vasario pabaigoje ar net kovą, o M. Barnier tuo metu intensyviai tariasi su ES narėmis dėl savo derybinių įgaliojimų.

Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, JK nori nusistatyti savo taisykles tokiose srityse kaip darbuotojų teisės ir aplinkosaugos standartai.

Tačiau Briuselis perspėja, kad kuo labiau JK nutols nuo ES standartų, tuo ribotesnę prieigą ji turės prie didžiulės bloko bendrosios rinkos.

Be to, pasiekti išsamiam laisvosios prekybos susitarimui su ES, kokį gali prireikti kelerių metų. Bendrijos derybos dėl prekybos susitarimų su Kanada ir Singapūru – dviejų anksčiau Britanijos svarstytų panaudoti modelių – užtruko maždaug devynerius metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi