Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.24 07:08

Koronavirusas pasaulyje. Dar viena mirtis už protrūkio epicentro, izoliuojami daugiamilijoniniai Kinijos miestai

Kinija, šiandien pradedanti Naujųjų metų šventimą, dėl mirtino viruso uždarė tris miestus su 18 milijonų gyventojų, bet Pasaulio sveikatos organizacija nusprendė kol kas neskelbti tarptautinės nepaprastosios padėties. Esą kol kas žmonės užkrečia vieni kitus tik pačioje Kinijoje.

Tiesa, Kinija penktadienį patvirtino antrą mirties nuo naujo į ūminio kvėpavimo takų sindromo (SARS) sukėlėją panašaus viruso atvejį už protrūkio epicentro ribų.

Kaip pranešė vietos valdžia, mirties nuo koronaviruso atvejis užfiksuotas šiaurės rytinėje Heilongsziango provincijoje, besiribojančioje su Rusija.

Pasaulio sveikatos organizacija pareiškė viltį, kad nematyta miestų izoliacija bus veiksminga ir tik trumpalaikė priemonė. Šia liga užsikrėtusiųjų jau daugiau nei 800, o nuo jos mirė 25 žmonės. Pirmoji mirtis fiksuota netoli Pekino, bet kol kas epicentras lieka Uhanas, kurio gatvės ištuštėjo, o parduotuvėse panika.

Šiandien Kinijoje prasideda didžiausia metų šventė, Naujieji metai, bet 11 milijonų turinčio Uhano centras tuščias.

Pasaulio sveikatos organizacija, tik po dviejų dienų aštrių ginčų, nusprendė, kad kol kas protrūkio mastas nesiekia tarptautinės nepaprastosios padėties.

„Nesuklyskite, tai nepaprastoji padėtis Kinijoje, bet pasauline sveikatos nepaprastąja padėtimi dar netapo. Bet gali tapti. Pasaulio sveikatos organizacijos rizikos įvertinimas yra kad protrūkio rizika labai didelė Kinijoje ir didelė regione bei pasaulyje“, – sako Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius.

Naujieji metai – tai pilni žmonių prekybos centrai, ir didžiausia pasaulio migracija, 400-ai milijonų kelionių. Per ankstesnę didelę epidemiją, SARS, prieš 17-a metų, kinai keliavo kur kas mažiau.

„Miesto nepaliksiu, liksiu savanoriškame karantine. O tai reiškia, kad noriu atsakyti į Vyriausybės raginimus, jiems paklusti. Būti atsakingam už save – tai būti atsakingam prieš visuomenę, būti atsakingam už pasaulį“, – sako vietinis gyventojas.

Trys miestai, kuriuos valdžia nusprendė atkirsti nuo pasaulio, turi daugiau gyventojų negu trys didžiausi Jungtinių Valstijų miestai – Niujorkas, Los Andželas ir Čikaga – kartu sudėjus.

Išvykti iš miesto jau reikia išskirtinio leidimo. Bet ne visi nerimauja.

„Ne, tik truputį. Man viskas bus gerai“, – sako gyventoja.

Bet mieste – paniškas pirkimas, tuštėja ir parduotuvių lentynos, ir turgus. Nors maisto tiekimas neatrodo sutrikęs, žmonės kaupia atsargas. Pasaulio sveikatos organizacija ragina beprecedentės izoliacijos ilgai netaikyti, neaišku, ar ji veiksminga.

„Žinome, kad Kinijoje žmonės užkrečia žmones, bet kol kas, atrodo, tik ribotai – šeimose ir tarp sveikatos darbuotojų, besirūpinančių užkrėstais pacientais. Dabar nėra ženklų, kad žmonės užkrėstų žmones už Kinijos ribų, nors tai nereiškia, kad taip neįvyks. Vis dar daug ko nežinome. Nežinome šio viruso šaltinio, nežinome, kaip lengvai jis plinta, ir iki galo dar nesuprantame jo klinikinių ypatybių ir sunkumo“, – sako Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius.

Atrodo, kad pradėjo plisti virusas nuo gyvačių, bebrų ar žiurkių, lengviausiai užsikrečia vyresni, jau paliegę žmonės. Kitaip negu per SARS protrūkį, kai valdžia slėpė tikrąjį mastą, dabar ligonių izoliacija ypač griežta.

„Mes, šiaip ar taip, dar jauni, tai giliai širdyje jaučiamės sumišę, išsigandę, sunerimę. Šeimos nariai irgi nerimauja. Bet kai apsivelkame kombinezoną, nebegalime nerimauti“, – sako Kinijos gyventojas.

Ir Pekine atšaukiami naujamečiai renginiai, uždaromos mugės ir net svarbiausia įžymybė – imperatorių rūmų kompleksas.

Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas sako, kad net jei atvejų skaičius bus skaičiuojamas tūkstančiais, protrūkio mastas matuojamas ne susirgimų, bet mirčių skaičiumi.

Žinios. Kinija dėl mirtino viruso uždarė tris miestus
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi