Pasaulyje

2020.01.23 17:22

Koronavirusas. Apie įtartinus susirgimus praneša ir Europos šalys, PSO ekstremalios padėties neskelbia

LRT.lt, BNS 2020.01.23 17:22

Kinija pranešė apie pirmąją mirtį už viruso epicentro ribų. Dėl pavojingo koronaviruso protrūkio Kinijoje Pasaulio sveikato organizacija imasi atsargos priemonių ir izoliuoja mažiausiai tris šalies miestus. Apie įtartinus iš Kinijos grįžusių žmonių susirgimus jau praneša ir Europos šalys – Baltarusija, Rusija ir Jungtinė Karalystė. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad naujasis virusas Kinijoje, kol kas nėra pasaulinė sveikatos krizė.

Koronavirusas. Svarbi informacija.

PSO koronaviruso protrūkio Kinijoje kol kas nelaiko tarptautine ekstremalia padėtimi

Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis Kinijoje, per kurį susirgo šimtai žmonių ir dar beveik dvi dešimtys mirė, kol kas nėra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai padėtis.

Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūros sprendimas buvo paskelbtas po dvi dienas nepriklausomų ekspertų vykdyto turimos informacijos apie protrūkį Kinijoje vertinimo.

PSO tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį apibrėžia kaip „nepaprastą įvykį“, keliantį pavojų kitoms šalims ir reikalaujantį koordinuoto tarptautinio atsako. Anksčiau tokios krizės buvo paskelbus per Zikos viruso protrūkį Pietų ir Šiaurės Amerikoje, kilus kiaulių gripo viruso ir poliomielito pandemijoms.

Pasaulinės ekstremaliosios padėties paskelbimas paprastai suteikia galimybes sutelkti daugiau finansinių ir kitokių išteklių, bet susirūpinusioms vyriausybėms tai taip pat gali suteikti pagrindą riboti keliones ir prekybą su paveiktomis šalimis. Taigi, toks žingsnis gali būti persipynęs su sudėtingais politiniais klausimais.

„Skaičiai kelia nerimą“

Wuhano ligoninės gydytoja „BBC News“ papasakojo jaučianti nerimą dėl protrūkio plitimo.

„Tai mano pirmoji epidemija. Pirmą kartą apie koronavirusą išgirdome gruodžio 31 d., kai buvo keli atvejai. Tačiau per pastarąsias dvi savaites nerimą sukėlė plitimas. Aš bijau, nes tai yra naujas virusas, o skaičiai kelia nerimą.

Į ligonines plūsta pacientai, jų yra tūkstančiai, aš tiek daug nesu mačiusi. Jie turi laukti valandų valandas, kol pamatys gydytoją - galite įsivaizduoti jų paniką. Tai yra naujas virusas, todėl informacijos nėra daug.

Inkubacinis laikotarpis paprastai yra septynios dienos, mažiausias laikotarpis yra nuo dviejų iki trijų dienų, o maksimalus – nuo 10 iki 12 dienų.Virusas gali mutuoti, todėl yra tolesnė jo plitimo rizika“, – pasakoja medikė.

Singapūras patvirtino pirmąjį atvejį

Anot miesto sveikatos apsaugos ministerijos atstovės, Singapūro gydytojai 66 metų Kinijos piliečiui diagnozavo koronavirusą, skelbia CNN.

Pareigūnas Elfa Elyesas sakė, kad vyras į Singapūrą iš Uhano atvyko sausio 20 d., pirmadienį. Sausio 21 d. pacientas pradėjo karščiuoti ir ėmė kosėti, o kitą dieną jis buvo paguldytas į izoliatorių.

Singapūro sveikatos apsaugos ministerija taip pat tiria antrą atvejį, kurio išankstinis viruso testas buvo teigiamas. Pacientė yra 53 metų moteris iš Uhano. Dabar ministerija laukia papildomų tyrimų rezultatų, kad galėtų oficialiai patvirtinti, kad ji turi virusą.

Baimė ir įtarimai dėl koronaviruso plinta

Keturiems žmonėms Škotijoje yra atliekami tyrimai, įtariant, kad jie užsikrėtė nauju koronavirusu, kai keliavo po Uhaną Kinijoje. Taip pat vieno vyro simptomai įtarimų sukėlė ir Šiaurės Airijoje, jis gydomas Belfasto ligoninėje. Sveikatos sekretorius Mattas Hancockas sakė, jog šalis yra „pasiruošusi tinkamai reaguoti“ į galimus apsikrėtimus virusu, rašo „The Independent“.

Baimė ir įtarimai dėl koronaviruso plinta – Šiaurės Airijoje į medikų rankas pateko vyras, kuris grįžo iš kelionės po Kiniją, o vėliau pasijuto prastai.

Vyras šiuo metu gydomas Belfasto ligoninėje. Kaip praneša BBC, vyras lankėsi ir Uhano regione, kur ir buvo fiksuoti pirmieji viruso proveržio židiniai.

Taip pat pranešama, kad dar 4 žmonės, kurie taip pat keliavo po Kinijos Uhano miesto regioną, tiriami ir Škotijoje. Aiškinamasi, ar simptomai, kuriuos jie pajuto gali būti susiję su šiuo koronavirusu.

Šis miestas laikomas naujo tipo koronaviruso epicentru. Pirmieji galimi užsikrėtimai ketvirtadienį buvo užfiksuoti ir Rusijoje, Baltarusijoje, kur tyrimai atliekami žmonėms, taip pat grįžusiems iš Kinijos.

Kinija pranešė apie pirmąją naujo koronaviruso auką už protrūkio epicentro ribų

Kinijos tarnybos ketvirtadienį pranešė apie pirmąjį atvejį per šalį apėmusį naujo į SARS sukėlėją panašaus viruso protrūkį, kai juo užsikrėtęs žmogus mirė ne šio protrūkio numanomame epicentre.

Šiaurės rytinės Hebėjaus provincijos, besiribojančios su Pekinu, Sveikatos apsaugos komisija savo pranešime nurodė, kad trečiadienį mirė 80-metis vyras, kuriam buvo diagnozuota naujojo koronaviruso infekcija.

Tokiu būdu bendras šio protrūkio aukų skaičius Kinijoje išaugo iki 18 žmonių.

Kinija ketvirtadienį uždarė Uhaną ir kaimyninį miestą, atšaukiami kinų Naujųjų metų renginiai, stabdomas transportas, taip siekiant suvaldyti viruso plitimą.

Lietuvos ambasadorė Kinijoje: virusas plinta

Lietuvos ambasadorės Kinijoje Inos Marčiulionytės teigimu, 25 provincijose patvirtintas 571 užkrėtimo atvejis ir 17 mirčių.

„Virusas plinta. Šiandien ryte Kinijos valdžia Uhaną visai uždarė. Ten uždarytas oro uostas ir miestas izoliuotas bandant sustabdyti viruso plitimą“, – sako I. Marčiulionytė.

Anot jos, šalyje raginama nuolat plauti rankas, veidą, patariama nuolat drėkinti gerklę ir dėvėti kaukes. Viešosios vietos, tokios kaip Kinijos oro uostas ir geležinkelio stotis, dezinfekuojama.

„Blogiausia tai, kad prasideda kinų atostogų savaitė, kai visi važiuoja aplankyti šeimų iš vienos provincijos į kitą. Taip sustabdyti virusą yra gerokai sunkiau. [...] Šie nauji kinų metai nebus tokie šventiški“, – pastebi ambasadorė Kinijoje.

Duomenų, apie lietuvių būvimą Uhano mieste, neturima, sako I. Marčiulionytė.

„Užsieniečiams iš Uhano išvažiuoti leidžiama, bet dar kol kad nežinome kaip, nes oro uostai ir geležinkelio stotys uždaryti“, – LRT RADIJUI kalba ambasadorė.