Pasaulyje

2015.09.11 10:20

JAV: „Islamo valstybė“ kuria ir naudoja cheminius ginklus Irake ir Sirijoje

ELTA 2015.09.11 10:20

JAV vyriausybė vis labiau įsitikinusi, kad kovotojų grupuotė „Islamo valstybė“ kuria ir naudoja primityvius cheminius ginklus Irake ir Sirijoje, JAV pareigūnas pranešė BBC.  

JAV nustatė mažiausiai keturis atvejus abiejose Irako ir Sirijos sienos pusėse, kur „Islamo valstybė“ panaudojo garstyčių medžiagas. Spėjama, kad garstyčių medžiagos naudojamos miltelių pavidalu ir įmontuojamos į tradicinius sprogmenis, pavyzdžiui, minosvaidžius. Sviediniams sprogus, garstyčių miltelių dulkės pasklinda ore, o nusėdusios į žmonių organizmą, sukelia pūliavimus ir žaizdas.

Pareigūnas nurodė, kad yra trys galimi paaiškinimai, kaip „Islamo valstybė“ įsigijo mirtinos cheminės medžiagos. Žvalgybos bendruomenės įsitikinimu, labiausiai tikėtina, kad islamistai patys gamina cheminį ginklą. Taip pat manoma, kad kovotojai galėjo rasti cheminio ginklų slėptuvių Irake arba Sirijoje, tačiau ši galimybė yra labai menka.

Pastarosiomis dienomis BBC korespondentas, dirbantis Turkijos ir Sirijos pasienyje, matė naujų įrodymų, liudijančių apie Sirijoje įvykdytas chemines atakas. Spėjama, kad išpuolius galėjo surengti Sirijos režimas ir sukilėliai.

Vis dėlto Sirija 2014 metais turėjo perduoti visas cheminių ginklų atsargas Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW) pagal sutartį, kuriai pritarė Jungtinės Tautos.

Praėjusį mėnesį JT pradėjo tyrimą, kuriuo siekiama rasti cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje kaltininkus.