Pasaulyje

2020.01.23 13:31

Baltarusija įtaria pirmą užsikrėtimą paslaptingu virusu – moteris grįžo iš Kinijos

Lietuvos specialistų komentaras; atnaujinta 15.17
LRT.lt 2020.01.23 13:31

Minsko ligoninėje gydoma moteris, prieš kelias dienas grįžusi iš Kinijos. Ji, įtariama, yra užsikrėtusi dabar Kinijoje siaučiančiu nauju koronavirusu, praneša „tut.by“.

20-metė moteris, vardu Anna Ilnickaja, buvo nuvežta į ligoninę dėl ūmaus karščiavimo ir kitų simptomų, primenančių anksčiau siautusį mirtiną SARS kvėpavimo takų virusą.

Ji Kinijoje praleido 2 mėnesius, dalyvavo menų festivalyje Šanchajuje. Į Minską Sankt Peterburge studijuojanti moteris grįžo skrisdama maršrutu Šanchajus–Sianas–Jakaterinburgas–Maskva–Minskas. Namo ji grįžo sausio 20-ąją ir jau kitą dieną pasijuto blogai.

Dabar ji gydoma Minsko infekcinių ligų ligoninėje, rašo „tut.by“.

Apie moters paguldymą į ligoninę įtariant užsikrėtimą virusu pranešė jos vaikinas socialiniame tinkle „VKontakte“. Grįžęs iš Kinijos jis taip pat buvo tiriamas Sankt Peterburgo ligoninėje dėl galimo apsikrėtimo, tačiau jam viruso simptomai nenustatyti.

„Dabar aš karščiuoju ir kosėju. Temperatūrą sumažino injekcijos. (...) Iš pradžių jie mane norėjo paguldyti į bendrąjį skyrių, bet aš paprieštaravau, sakiau, kad jei tai virusas – aš užkrėsiu visus. Jie paguldė mane į trivietę palatą, bet aš buvau joje viena. (...) Atlikę visus testus, jie perkėlė mane į atskirą izoliuotą erdvę ir sakė, kad aš paprasčiausiai sergu gripu“, – moteris žodžius cituoja „tut.by“.

Anot jos, į palatą grįžę gydytojai vilkėjo visiškai sandarius kostiumus.

Baltarusijos sveikatos ministerija nurodė, kad moteriai nustatyta ūminė kvėpavimo takų infekcija.

Kol nėra oficialaus patvirtinimo iš Baltarusijos, Lietuva jokių veiksmų imtis negali

Pasklidus informacija, jog Baltarusijos gyventojai įtariamas paslaptingas koronovirusas, Lietuvos specialistai sako, kad kol kas nėra oficialiai patvirtinta, kad baltarusė užsikrėtė būtent šiuo virusu, mūsų šalyje specialių priemonių imtis negali.

„Europoje veikia skubaus reagavimo sistema, ir apie tokį atvejį būtų pranešta skubiai. Prieigą turi ir situaciją nuolat visą parą stebi Ekstremalių sveikatai situacijų centras. Kol kas mes neturime tokios informacijos, kad būtų pranešimas per skubaus reagavimo sistemą“, – LRT.lt tikino Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašimaitė.

Anot specialistės, tokiais atvejais yra taikomos jau numatytos standartinės reagavimo priemonės.

„Mes kol kas laikomės Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijų. Ir visą laiką taikomos standartinės reagavimo priemonės – reaguojame pagal tarptautines sveikatos priežiūros taisykles“, – sakė B. Rašimaitė.

Ekstremalių sveikatai situacijų centro Ekstremalių situacijų prevencijos skyriaus vedėja Auksė Bankauskaitė-Miliauskienė patvirtino, kad oficialių duomenų apie koronaviruso atvejį Baltarusijoje nėra.

Šalys Europoje privalo skubiai informuoti ne tik apie patvirtintą viruso atvejį, bet taip pat ir kilus įtarimui, nors susirgimas virusu nėra patvirtintas laboratorijoje.

Tokių duomenų nei apie susirgimą Baltarusijoje, nei apie įtarimus, anot A. Bankauskaitės-Miliauskienės, kol kas nėra.

Kinijoje dėl plintančio viruso ketvirtadienį buvo uždaryti du miestai – epicentre esantis Uhanas ir kaimyninis Huangangas. Oficialus užsikrėtusiųjų skaičius viršija 540, nuo viruso mirė mažiausiai 17 žmonių. Tačiau tikras užsikrėtusiųjų skaičius gali siekti kelis tūkstančius, mano ekspertai.