Pasaulyje

2015.09.11 09:31

Pabėgėlių krizė: ar JAV išties pagalbos ranką Europai?

15min.lt2015.09.11 09:31

JAV prezidento Baracko Obamos administracija neseniai teigė, kad aktyviai svarsto, kaip galima suvaldyti Europą skaldančią pabėgėlių krizę. Visgi kiek JAV prie šio klausimo sprendimo jau prisidėjo ir ką gali dar padaryti? Į šiuos klausimus atsako BBC.

Apie 340 tūkst. pabėgėlių iš Eritrėjos, Irako ir Nigerijos šiais metais atvyko į Europą. Visgi daugiausia jų atvyksta iš Sirijos, šalies, kurios sukilėliams aktyvią pagalbą teikia JAV.

Pasak Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos, JAV yra didžiausia Sirijos donorė. Vien nuo kilusios politinės krizės pradžios JAV Sirijai suteikė pagalbos už 4 mlrd. dolerių. Tačiau Jungtinės Tautos teigia, kad pinigai šios situacijos neišspręs – reikia spręsti žmonių problemas.

Ką JAV jau padarė?

Krizė Sirijoje prasidėjo prieš 4 metus. Iki šiol JAV priėmė 1500 pabėgėlių iš šios šalies. Tikimasi, kad per šį mėnesį šis skaičius išaugs iki 1800.

Skaičiuojama, kad iš viso yra apie 4 mln. pabėgėlių iš Sirijos, kurie prašo pagalbos. Tikimasi, kad iki 2016 metų naujus namus turės apie 130 tūkst. iš jų.

Pasak Vašingtone įsikūrusio Migracijos politikos instituto vyresniosios darbuotojos Kathleen Newland, JAV ėmėsi svarstyti pusės pabėgėlių  iš Sirijos prašymus. Tačiau ar to pakanka?

„Mes turime pusę jų priimti. JAV paprastai perkelia pas save daugiau pabėgėlių nei visos kitos šalys kartu sudėjus. Tiesiog mes turime tam skirtas programas ir, žinoma, esame didelė valstybė“, – sako migracijos politikos ekspertė.

Kreipėsi į JAV prezidentą

Gegužės mėnesį keturiolika JAV senatorių kreipėsi į B. Obamą su siūlymu į šalį priimti 65 tūkst. pabėgėlių iš 130 tūkst., kuriems naujų namų ieško Jungtinės Tautos.

„Raginame mūsų šalies administraciją priimti ne mažiau kaip 50 proc. pabėgėlių iš Sirijos, kuriuos yra užregistravusios Jungtinės Tautos“, – laiške B. Obamai rašė senatoriai.

Šią savaitę pabėgėlių temą palietė ir vienas iš kandidatų į JAV prezidentus Martinas O'Malley.

„Jei Vokietija, šalis su mažesne žmonių populiacija nei JAV, gali priimti 800 tūkst. pabėgėlių vien šiais metais, mes tikrai galime padaryti daugiau“, – teigė jis.

Kas stabdo JAV?

Nėra tiksliai aišku, kodėl iki šiol JAV priėmė tiek nedaug pabėgėlių iš Sirijos. Spėliojama, kad JAV tiesiog baiminasi, kad kartu su pabėgėliais į šalį gali patekti teroristai, rašo BBC.

Vienas iš tokių atvejų buvo užfiksuotas 2009 metais. Tuomet paaiškėjo, kad pabėgėlio statusą turintis ir JAV gyvenantis žmogus buvo susijęs su 2005 metais Irake įvykdytu išpuoliu prieš JAV karius.

Visgi migracijos ekspertė ramina ir tikina, kad tokie būgštavimai neturi pagrindo.

„Tai paranojiška fantazija, rugsėjo 11-osios teroristinio akto palikimas. Pabėgėlių perkėlimo programa vykdoma kruopščiai ir neskubant“, – sako migracijos politikos ekspertė K. Newland.

Ką darys B. Obama?

Pasak K. Newaland, JAV prezidentas gali pasielgti panašiai, kaip 1999 metais buvo elgiamasi Kosovo krizės metu. Tuomet JAV laikinai priėmė 40 tūkst. pabėgėlių.

1999 metais irgi buvo bijota, kad tarp pabėgėlių nebūtų teroristų. Taigi jie buvo apgyvendinti vienoje iš buvusių Šaltojo karo karinių bazių, kurioje buvo likusi gyvenimui tinkama infrastruktūra.

„Yra daug galimybių“, – BBC sakė migracijos politikos ekspertė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt