Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.23 10:33

Dūma patvirtino Putino pataisų siūlymą – ruošia vietą įpėdiniui ar bijo prarasti kontrolę?

atnaujinta 12.02

Rusijoje Dūma ketvirtadienį pirmuoju skaitymu patvirtino vos pirmadienį prezidento Vladimiro Putino pateiktas Konstitucijos pataisas.

Diskutavę tik mažiau nei dvi valandas, už Konstitucijos pataisas balsavo visi 432 parlamentarai. Praėjusį trečiadienį V. Putinas paskelbė apie siūlomus Konstitucijos pakeitimus, įtraukiant ir didesnės valdžios perdavimą Rusijos Valstybės Dūmai bei Valstybės Tarybos, kaip patariamosios institucijos, vaidmens įtvirtinimą.

„Tai buvo galingas vienybės ženklas“, – teigė atstovas Viačeslavas Volodinas po V. Putiną remiančios Dūmos balsavimo.

Parlamentinė komunistų frakcija, nors ir balsavo už įstatymo projektą, parengs pasiūlymų antrajam svarstymui, sakė partijos lyderis Genadijus Ziuganovas.

Antrasis svarstymas, Rusijoje priimant įstatymus dažniausiai laikomas esminiu, turėtų įvykti vasario 11 d., teigė V. Volodinas.

Pataisų poveikis miglotas

Metinėje kalboje prieš savaitę V. Putinas pasiūlė apriboti prezidento kadencijas ir dalį prezidento įtakos atiduoti Dūmai bei premjerui, o dalį – atnaujintai Valstybės tarybai. Netikėtų pataisų poveikis kol kas atrodo miglotas. Analitikai nesutaria, ar Putinas rengia naują įtakingą postą sau, ar bando užtikrinti tvarką, kad pats galėtų pasitraukti.

Vladimiro Putino sukviesta visuomenės darbo grupė konstitucijos pataisoms rengti susirinko vos du kartus, kai kurie nariai nė nežinojo į ją įtraukti, jos pasiūlytos parlamentui per kelias dienas, o šiandien jau turėtų būti priimtos pirmuoju skaitymu. Kremlius atvirai sako, kad skuba pateisinama, turint galvoje šalies tikrovę.

„Dabar mūsų nieko nė neklausia. Siunčiame savo siūlymus, mums nieko nesako. Taigi vėl į partijas požiūris niekinamas ir jie patys sau kasa duobę“, – sako Rusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Vladimiras Žirinovskis.

Kremlius žadėjo konsultacijas su tauta ir jos balsavimą. Bet buvęs V. Putino kalbų rašytojas sako, kad jo komanda bijo, jog ištęsus procesą, jis gali tapti nebevaldomas.

„Kai turi beveik 50 proc., dar gali bandyti mobilizuoti dalį visuomenės ir užtikrinti reikalingus rezultatus. Kai turi 30 ar 20 proc., tai būtų kur kas sunkiau. Gal Kremlius tiesiog jaučia, kad padėties kontrolė silpnėja“, – svarsto Abbasas Galliamovas.

Putino žingsnis apstulbino daugelį, nors kokio nors manevro visi laukė. Pataisos didins premjero galias ir mažina prezidento. Bet, anot V. Putino, stipri prezidento valdžia privaloma: „Pas mus, jei atsiras kokia nors institucija virš prezidento, tai reikš ne ką kita, o dvivaldystę. Tokiai šaliai kaip Rusija – tai visiškai ardomoji situacija.“

Bet galinga taptų ir dabar patariamoji Valstybės taryba, jos lyderiu ir galėtų tapti V. Putinas.

„Tikslas – kad sistema liktų stabili, o Putinas išsaugotų valdžios kontrolei ir liktų, tuo, kas yra šiuos 20 metų – svarbiausias politikas šalyje, galutinis sprendimų priėmėjas, neabejotinas, neprilygstamas lyderis be jokios alternatyvos“, – teigia politikos komentatorė Maša Lipman.

Bet gali būti ir kad pavargęs nuo dešimtmečių valdymo, V. Putinas rengiasi atsitraukti, tik kuria sistemą, kad skirtingi klanai nesusipeštų, netekę arbitro.

„Tam laikotarpiui, kol įpėdinis gaus kūną ir kraują, taip pat įtaką visuomenei bei užsienio politikos procesams, reikalingas tasai petys, į kurį jis galėtų atsiremti“, – svarsto politikos komentatorius Andrejus Koliadinas.

Bet protestas prieš V. Putiną buvo labai vangus. Prieš aštuonerius metus protestai buvo didžiuliai, kai jis paskelbė grįšiąs į prezidento postą po ketverių metų vadovavimo Vyriausybei, bet, sako ekspertai, dabar opozicijai sunkiau kovoti su abstrakčia idėja keisti Konstituciją. Bet visuomenės nuovargis dėl V. Putino neleidžia atsipalaiduoti

„Anksčiau bet koks neaiškumas buvo traktuojamas Putino naudai, nes žmonės apskritai juo tikėjo, o dabar juo apskritai netiki, ir bet koks neaiškumas jam kenkia. Žmonės jaučia, kad jis žaidžia žaidimus“, – sako A. Galliamovas.

Kai kurie analitikai spėja, kad V. Putinas ir pats nežino galutinio pataisų poveikio, bet išplečia galimybių lauką. Antrasis skaitymas, pagrindinis, Dūmoje numatytas vasarį, tada į didelį protestą kviečia ir opozicija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi