Pasaulyje

2020.01.23 10:15

Italai bando duoti atkirtį populistams, siekiantiems nuversti Vyriausybę

Italijos miestelyje netoli Parmos šiandien gretimus mitingus rengs kraštutinių dešiniųjų Matteo Salvinio „Lygos“ rėmėjai ir naujas antipopulistinis „Sardinių“ judėjimas.

M. Salvinis siekia per sekmadienio rinkimus Bolonijoje ir aplinkiniame regione išversti iš valdžios kairiuosius, valdžiusius ten visą pokarį. Tai galėtų sužlugdyti visą Italijos Vyriausybę, o pirmalaikius rinkimus tikisi laimėti „Lyga“.

Žinios. Šiandien vyks Pasaulinis Holokausto forumas: žodis suteiktas Vladimirui Putinui, pasisakyti neleista Lenkijos lyderiui

Vakar pagilėjo vienos iš dviejų Vyriausybę sudarančių partijų, populistinių „5 žvaigždžių“, krizė, kai pasitraukė jos lyderis.

Mataranelo miestelyje minia skanduoja – kas nešokinės, tas komunistas – ir M. Salvinis šoka. Kraštutinių dešiniųjų lyderis pernai per nesėkmingą manevrą sužlugdė savo koalicinę Vyriausybę, bet dabar siekia valdžią laimėti jau be partnerių.

Kelias driekiasi per turtingą Emilijos-Romanijos regioną, garsėjantį Ferrari automobiliais ir Parmos kumpiu. Sekmadienį čia rinkimai ir kraštutiniai dešinieji turi rimtą šansą įveikti kairiuosius, kurie čia valdė 75-erius metus. Šalyje, kur Vyriausybės tegyvena po keliolika mėnesių.

„Viena iš mano puikiausių pergalių bus sausio 26-ąją Emilijoje-Romanijoje, nes tai bus istorinė diena, pakeisianti mūsų šalies istoriją. Smakrą aukštyn, Emilija-Romanija. Smakrą aukštyn, su drąsa, išdidumu, darbo, šeimos ir pagarbos vertybėmis. Eikime laimėti ir atsikratyti Demokratų partijos kartą ir visiems laikams“, – ugningoje kalboje rėžė M. Salvinis.

Daugelyje Vakarų šalių, kaip antai gruodį Jungtinėje Karalystėje, kairiųjų bastionai žlunga, jų rinkėjai kaime persimeta remti dešiniųjų, o miestai lieka liberalūs. Tas pats gali laukti ir čia: pačią Boloniją išlaikys kairieji, bet „Lyga“ gali laimėti provincijoje.

Sustabdyti M. Salvinį tikisi Emilijoje-Romanijoje kilęs naujas „Sardinių“ judėjimas. Keturi draugai lapkritį sumanė surinkti aikštėse tiek žmonių, kad ankšta būtų tarsi sardinėms konservuose. Kaip ir šiandien, mitingus jie rengia greta M. Salvinio sambūrių – sako norį parodyti kitokius sprendimus, bet, kai patys kandidatų nekelia, ar įkvėps ne tik mitinguoti, o ir balsuoti?

„Alternatyva yra, iš mažos sausakimšos aikštės galime virsti didele sausakimša aikšte ir netgi pakeisti rinkimų rezultatą. Mūsų viltis, kad tos aikštės, pilnos žmonių, taip pat taps ir dalyvavimu rinkimuose, su visu supratimu, kad atsidūrėme posūkio taške“, – teigia vienas iš „Sardinių“ judėjimo įkūrėjų Mattia Santori.

Kitas judėjimas, kilęs iš žmonių pasipiktinimo senosiomis partijomis, ir rizikingai sutikęs eiti į Vyriausybę, dabar byra. Populistinių „5 žvaigždžių“ deputatai bėga, populiarumas sminga žemyn, o dabar ir partijos lyderis traukiasi, esą dėl nuovargio, nors Vyriausybėje liks užsienio reikalų ministras.

„Tikiu, kad Vyriausybė turi judėti pirmyn. Galų gale rezultatas bus aiškus, bet turime turėti laiko sutvarkyti tai, ką 30 metų jaukė tie, kas buvo iki mūsų“, – sakė atsistatydinęs buvęs „5 žvaigždžių“ pirmininkas Luigi Di Maio.

Tai gali dar priartinti prie žlugimo „5 žvaigždžių“ koaliciją su tradicine centro kairiųjų Demokratų partija ir pirmalaikius rinkimus.

M. Salvinis sako, kad jo pergalė Bolonijoje prieš Demokratų partiją taptų orderiu premjerui išsikraustyti. Net jei ne viskas taip paprasta, kairiųjų Vyriausybei Romoje bus sunku manyti turint tautos mandatą, jei visus aštuonis šiaurinės Italijos regionus pirmą kartą istorijoje kontroliuos kraštutiniai dešinieji.