Pasaulyje

2020.01.23 07:49

Kinija dėl viruso protrūkio atšaukė didelius Naujujų renginius, uždaryti 2 miestai

atnaujinta 15.02
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2020.01.23 07:49

Kinija, siekdama izoliuoti 11 mln. gyventojų ir sulaikyti jau 17 gyvybių nusinešusio viruso plitimą, ketvirtadienį uždraudė traukiniams ir lėktuvams išvykti iš Uhano miesto, kuris atsidūrė naujo viruso protrūkio epicentre. Vėliau uždarytas ir kaimyninis Huangango miestas.

Tuščios gatvės

Uhano geležinkelio stotis ir oro uostas, kurie šiuo metu turėtų būti pilni žmonių, keliaujančių šventėms susitikti su šeimomis, ketvirtadienį po pietų buvo kone tušti. Juose matėsi tik darbuotojų.

Gatvėse taip pat buvo mažai žmonių ir visi jie buvo su kaukėmis.

Taksistai Uhane patrigubino tarifus, naujienų agentūrai AFP sakė vienas vairuotojas.

„Šiuo metu labai pavojinga būti lauke, bet mums reikia uždirbti“, – sakė jis.

Sumaištis, nerimas

Visoje Kinijoje naujuoju virusu jau užsikrėtė daugiau kaip 570 žmonių, daugiausia Uhane. Kaip protrūkio židinys buvo identifikuotas šio miesto jūros produktų turgus, kuriame būdavo nelegaliai pardavinėjami laukiniai gyvūnai.

Naujasis koronavirusas kelia nerimą dėl savo panašumo į SARS, 2002–2003 metais pareikalavusį žemyninėje Kinijoje ir Honkonge beveik 650 žmonių gyvybių.

Kaip ir SARS sukėlėjas, naujasis virusas gali būti perduodamas žmonių žmonėms, per kvėpavimo takus.

Pirmas užsikrėtimo naujuoju virusu atvejis buvo patvirtintas gruodžio 31 dieną. Susirgimo atvejų jau užregistruota Japonijoje, Honkonge, Makao, Pietų Korėjoje, Taivane, Tailande ir Jungtinėse Valstijose.

17 Kinijoje mirusių žmonių amžius buvo 48–89 metai, be to, šie žmonės iš anksčiau sirgo kitomis ligomis, ketvirtadienį paskelbė kinų sveikatos apsaugos pareigūnai.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį atidėjo sprendimą dėl to, ar skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį. Tai reta priemonė, naudojama tik didžiausių protrūkių atvejais.

Nepaprastųjų situacijų komitetas vėl susirinks ketvirtadienį. Jo pirmininkas Didier Houssinas sakė, kad ekspertų nuomonės dėl tarptautinės nepaprastosios padėties skelbimo išsiskyrė.

PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė, kad reikia „daugiau informacijos“, bet taip pat gyrė Kinijos „labai, labai griežtas priemones“.

„Griežtais veiksmais jie ne tik kontroliuos protrūkį savo šalyje, bet taip pat iki minimumo sumažins šio protrūkio išplitimo tarptautiniu mastu tikimybę“, – sakė PSO vadovas.

Atšaukti Naujųjų metų renginiai

Pekine buvo atšaukti dideli Naujųjų metų pagal mėnulio kalendorių sutiktuvių renginiai, šalyje plintant į SARS sukėlėją panašiam naujam virusui, ketvirtadienį paskelbė miesto valdžia.

Miesto administracija informavo atšauksianti renginius, įskaitant muges prie šventyklų, pastaraisiais metais pritraukdavusias daugybę turistų, siekiant „sustiprinti prevenciją ir paramą“.

Naujasis koronavirusas, kuriuo taip pat užsikrėtė šimtai kitų žmonių, kelia nerimą dėl savo panašumo į virusą, sukeliantį ūminį kvėpavimo takų sindromą (SARS), 2002–2003 metais pareikalavusį žemyninėje Kinijoje ir Honkonge beveik 650 žmonių gyvybių.

Kaip ir SARS sukėlėjas, naujasis virusas gali būti perduodamas žmonių žmonėms, per kvėpavimo takus.

Pirmieji užsikrėtimo šiuo virusu atvejai buvo užfiksuoti Kinijos vidurio regiono mieste Uhane.

Honkongas kuria karantino zonas

Honkonge dvi poilsiavietės, įskaitant buvusias kareivines, paverstos karantino zonomis žmonėms, galėjusiems turėti kontaktų su vadinamojo Uhano viruso nešiotojais, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.

Tarptautiniame finansų centre paskelbta aukšto laipsnio parengtis dėl naujo koronaviruso.Tie patys objektai buvo naudojami kaip karantino zonos ir per ūminio kvėpavimo takų sindromo (SARS) protrūkį prieš 17 metų.

Kol kas Honkonge užregistruoti du užsikrėtimo nauju koronavirusu atvejai. Virusas priklausančio tai pačiai šeimai, kaip SARS patogenas. Abu užsikrėtę asmenys neseniai lankėsi Uhane. Jie šiuo metu gydomi ligoninėje izoliuotose palatose.

Lošimo namais garsėjančiame Makau, kurį itin pamėgę turistai iš žemyninės Kinijos, šią savaitę taip pat patvirtino du užsikrėtimo nauju virusu atvejus.

Ketvirtadienį Makau turizmo biuras paskelbė, kad dėl viruso atšaukia visus oficialius Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių šventinius renginius.

Honkongo pareigūnai informavo, kad dvi poilsiavietės buvo pritaikytos izoliuoti galimai užsikrėtusius žmones, kol bus laukiama jų tyrimų rezultatų.

„Karantino stovyklose dirbs visa darbuotojų komanda“, – žurnalistams sakė Sveikatos apsaugos centro direktorius Wong Ka-hingas.

Anot jo, trys asmenys, turėję glaudų kontaktą su dviem virusu užsikrėtusiais žmonėmis, bus nuvežti į stovyklą kaimiškame Sai Kungo rajone.

Kita karantino zona paversta poilsiavietė, įsikūrusi buvusiose britų kareivinėse, yra Honkongo saloje.

Uždarė antrą miestą

Dar vienas vidurio Kinijos miestas buvo uždarytas, siekiant padėti sukontroliuoti kaimyniniame Uhane įsiplieskusio viruso plitimą, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.

70 km nuo Uhano nutolusiame Huangange, kur gyvena 7,5 mln. žmonių, nuo vidurnakčio vietos laiku (18 val. Lietuvos laiku) iki atskiro pranešimo bus uždaryta geležinkelio stotis. Taip pat bus tikrinamos visos transporto priemonės, uždaryti visi barai ir kino teatrai, informavo miesto valdžia.

Nepaprastoji padėtis

Registruotų viruso atvejų skaičius viršijo 540, o mirčių pasiekė 17. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį visą dieną nesutarė, ar skelbti pasaulinę nepaprastąją padėtį. Pranešta, kad reikia daugiau informacijos, ekspertai vėl posėdžiaus popiet. PSO pagyrė labai tvirtas Uhano priemones protrūkiui suvaldyti.

11 milijonų mieste nuo ketvirtadienio ryto nevažiuoja transportas, atšaukti visi lėktuvų ir traukinių reisai, viešosiose vietose privalomos kaukės. Kai kurie ekspertai sako, kad toks žingsnis rodo kur kas didesnį protrūkio mastą, negu skelbiama viešai, bet kiti pastebi, kad virusas neatrodo oru perduodamas taip lengvai kaip SARS prieš 17 metų.

Amerika vis dar abejoja Pekino skaidrumu. Kol kas nežinomas nei viruso šaltinis, nei apsikrėtimo ypatybės, nei galimų simptomų aštrumas.

Uhano gyventojai savo vargais dalijosi į „Twitter“ panašioje kiniškoje platformoje „Weibo“. Vienas vartotojas rašė „kone pravirkęs“, kai buvo paskelbta apie faktinį karantiną.

„Jaučiamės taip, tarsi tai būtų pasaulio pabaiga“, – rašė kitas, reikšdamas susirūpinimą dėl maisto ir dezinfekavimo priemonių stygiaus.

„Mums tikrai reikia visų pagalbos“, – pridūrė jis.

Uhano geležinkelio stotis buvo beveik tuščia: matėsi tik darbuotojai ir keliolika keleivių su kaukėmis, laukusių taksi, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

„Griežti veiksmai“

Pirmas užsikrėtimo naujuoju virusu atvejis buvo patvirtintas gruodžio 31 dieną. Susirgimo atvejų jau užregistruota Japonijoje, Honkonge, Makao, Pietų Korėjoje, Taivane, Tailande ir Jungtinėse Valstijose.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį atidėjo sprendimą dėl to, ar skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį. Tai reta priemonė, naudojama tik didžiausių protrūkių atvejais.

Nepaprastųjų situacijų komitetas vėl susirinks ketvirtadienį. Jo pirmininkas Didier Houssinas sakė, kad ekspertų nuomonės dėl tarptautinės nepaprastosios padėties skelbimo išsiskyrė.

PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adanomas Gebrejesusas) sakė, kad reikia „daugiau informacijos“, bet taip pat gyrė Kinijos „labai labai griežtas priemones“.

„Griežtais veiksmais jie ne tik kontroliuos protrūkį savo šalyje, bet taip pat iki minimumo sumažins šio protrūkio išplitimo tarptautiniu mastu tikimybę“, – sakė PSO vadovas, paklaustas apie Uhano transporto uždarymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt