Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.22 13:57

Perspėjimas po išardytos Rusijos šnipų operacijos Davose – Europa turi būti budresnė

LRT.lt, BNS 2020.01.22 13:57

Europos kontržvalgybos tarnybos turėtų „gerokai padidinti budrumo lygį“ Rusijos šnipų atžvilgiu, sako Jungtinės Karalystės aktyvistas Billas Browderis. Tai jis paskelbė po žinios, kad Šveicarijos tarnybos sulaikė 2 rusus, kurie, kaip įtariama, rengė žvalgybos operaciją dabar Davose vykstančiame ekonomikos forume, rašo „EUobserver“.

„Šveicarai mane informavo, kad žino, jog atvykstu į Davosą, jie žino, kad rusai tūžta dėl mano atvirumo Rusijos korupcijos temomis ir šveicarai manė, kad dėl to šiųmetinio forumo metu rizika man yra padidėjusi“, – B. Browderis sakė „EUobserver“ antradienį.

Jis kalbėjo po to, kai Šveicarijos saugumo tarnybos jam papasakojo apie rusų rengtą operaciją prieš jį.

„Turiu būti labai atsargus per keliones Europoje ir kitur, nes yra rizika būti suimtam Rusijos prašymu arba patirti smurtą, būti pagrobtam ar kitaip fiziškai sužalotam. (...) Aš nekeliausiu į šalis kurios yra arba draugiškos (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui, arba dalinasi fizine siena su Rusija“, – sakė B. Browderis.

B. Browderis vykdė kampaniją, kad Vakarų šalys įvestų prieš Rusijos asmenis nukreiptas sankcijas, vadinamas Magnickio aktais. Jos taip pramintos kalėjime mirusio B. Browderio advokato Rusijoje Sergejaus Magnickio garbei, jis buvo atskleidęs įvairius pareigūnus ir valstybės tarnautojus vienijančias korupcijos schemas.

Sulaikyti per policijos patikrinimą

Kaip rašė laikraštis „Tages-Anzeiger“, du vyrai, kurie 2019-ųjų rugpjūtį buvo tik sustabdyti, bet neareštuoti, įtariami vykdę „parengiamąjį darbą“ šnipinėjimui per Pasaulio ekonomikos forumą, Davose vykstantį šią savaitę.

„Tai buvo įprastinis policijos patikrinimas. Abu vyrai turėjo rusiškus diplomatinius pasus, bet Šveicarijoje oficialiai nebuvo įregistruoti kaip diplomatai“, – naujienų agentūrai AFP sakė Graubiundeno kantono policijos atstovė Anita Senti.

Minėtas laikraštis rašė, jog „bet vienas iš vyrų“ tvirtino esąs santechnikas. Jie policijai nurodė, kad brangiame kurorte gyveno tris savaites nuo rugpjūčio 8-osios iki rugpjūčio 28-osios, todėl sukėlė įtarimų.

„Tages-Anzeiger“ rašė, kad vyrai Davose galėjo rengti slapto pasiklausymo ar įsibrovimo į kompiuterius operaciją, ir citavo kelis šaltinius, sakiusius, kad Rusijos pareigūnai „grasino diplomatinėmis pasekmėmis, jei tie vyrai būtų areštuoti“.

Pasak laikraščio, Šveicarijos Generalinė prokuratūra dėl šio incidento Davose baudžiamojos proceso nepradėjo.

Tačiau Šveicarija atlieka tyrimą dėl dviejų įtariamų Rusijos agentų, galbūt planavusių kibernetinę ataką prieš Špyco laboratoriją Berno kantone, vykdančią analitinį darbą Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW).

Ši laboratorija tuo metu tyrė rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą Anglijoje nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Šveicarijos pareigūnai taip pat įtaria, kad Rusija stovi už kibernetinės atakos prieš Pasaulinės kovos su dopingu agentūros (WADA) biurą Lozanoje.

WADA jau kelerius metus kelia galvos skausmą Maskvai dėl jos sankcijų prieš dopingo Rusijos sporte.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi