Pasaulyje

2015.09.10 20:19

Ispanijos ministras siūlo daugiau galių Katalonijai

BNS2015.09.10 20:19

Ispanijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį atvėrė duris deryboms dėl konstitucinės reformos ir didesnių finansinių galių Katalonijai, artėjant vietos parlamento rinkimams, kurie taps netiesioginiu referendumu dėl regiono nepriklausomybės.

Pasiūlymas buvo pateiktas prieš penktadienį Barselonoje Katalonijos nacionalistų organizuojamą mitingą, kuriuo prasidės rugsėjo 27 dienos rinkimų kampanija. Katalonijos

Katalonijoje separatistinės nuotaikos smarkiai sustiprėjo tokiu metu, kai dėl regiono skolų buvo smarkiai apkarpytos išlaidos, o tai vėl pakurstė debatus apie tai, kaip jis finansuojamas Ispanijos regioninės struktūroje.

Katalonai priešinasi dabartinės Ispanijos vyriausybės taupymo politikai ir reikalauja suteikti daugiau mokesčių kontrolės.

„Vyriausybė iš pačių pradžių norėjo pradėti dialogą, kuris galėtų išspręsti šią problemą ir galbūt apimtų ir konstitucinę reformą bei kitokią regioninio finansavimo sistemą“, – sakė užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Garcia-Margallo.

Dabartinė Ispanijos regionų finansavimo sistema yra „neteisinga“ tokiems regionams kaip Katalonija, sakė jis žurnalistams, politikams ir verslininkams Katalonijos sostinėje Barselonoje.

Pasak ministro, Ispanijos konstitucinė reforma, kuri patobulintų finansavimo sistemą ir pripažintų Katalonijos regiono išskirtinę kalbą ir kultūrą yra „visiškai įmanoma, įgyvendinama ir trokštama“.

Nauja finansavimo sistema galėtų panaikinti kai kurių mokesčių, kaip tabako ir alkoholio, kontrolę regionuose, paliekant centrinei vyriausybei teisę kontroliuoti pridėtinės vertės ir pelno mokesčius, sakė jis.

Daugelis iš 7,5 mln. Katalonijos gyventojų, kurie didžiuojasi savo katalonų kalba ir kultūra, jaučiasi apgaudinėjami Madrido vyriausybės, kuri perskirsto jų sumokėtus mokesčius.

Katalonijoje sukuriama daugiau nei penktadalis Ispanijos bendrojo vidaus produkto (BVP), o regiono ekonomika yra panašaus dydžio kaip Portugalijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.