Pasaulyje

2020.01.22 10:42

Prasideda Trumpo apkaltos teismas: Senatas neleidžia keisti procedūrų, o demokratai liudyti kviečia Boltoną

atnaujinta 12.00
BNS2020.01.22 10:42

JAV Senatas, antradienį balsuodamas pagal partines linijas, nustatė taisykles istoriniam prezidento Donaldo Trumpo apkaltos teismui.

Respublikonų kontroliuojamas Senatas 53 balsais pritarė rezoliucijai dėl teismo, kurią pasiūlė Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

Prieš taisykles balsavo 47 senatoriai.

Prieš patvirtindamas taisykles Senatas balsavimais atmetė kelias demokratų pasiūlytas pataisas, kuriomis siekta iškviesti liudytojų ir pareikalauti dokumentų iš Baltųjų rūmų ir Valstybės departamento.

Išdėstė kaltinimus

Atstovų Rūmų paskirti bylos kaltintojai, vadovaujami prokuroro darbo patirties turinčio Žvalgybos komiteto pirmininko Adamo Schiffo, pasinaudojo įžanginiais debatais dėl proceso taisyklių, kad per televiziją išdėstytų kaltinimus prezidentui ir paaiškintų, kodėl jie siekia, kad Senatas nedelsiant iškviestų duoti parodymų D. Trumpo patarėjus bei pareikalautų perduoti naujus įrodymus.

„Mes pasirengę. [Atstovų] Rūmai kviečia Johną Boltoną. Rūmai kviečia Micką Mulvaney. Lai prasideda šis teismo procesas. Pradedame?“ – sakė A. Schiffas, kreipdamasis į respublikonus.

„Esame pasiruošę pristatyti mūsų bylą. Esame pasiruošę iškviesti mūsų liudytojus. Vienintelis klausimas – ar jūs mums leisite?“ – sakė jis.

Senato respublikonų lyderis Mitchas McConnellas parodė savo politinius raumenis, kai mobilizavęs aukštuosiuose rūmuose turimą 53 vietų daugumą vieną po kito sužlugdė demokratų bandymus keisti apkaltos teismo procedūras, kurias jis, kaip pranešama, parengė su kartu Baltaisiais rūmais D. Trumpui apsaugoti

„Mūsų siūloma pagrindinė struktūra yra itin sąžininga ir nešališka“, – sakė M. McConnellas.

Tačiau A. Schiffas pareiškė, kad siūloma tvarka yra „iracionali“ ir ja tik siekiama užtikrinti, kad įrodymai nebūtų išgirsti ir D. Trumpas būtų išteisintas.

„Viskas atbulai – teismas prieš įrodymus, – sakė jis. Dauguma amerikiečių netiki, kad bus sąžiningas teismas.“

Tvirta dauguma

Gruodžio 18 dieną Atstovų Rūmai nubalsavo už D. Trumpo apkaltą. Praėjusią savaitę Senate jam buvo oficialiai pareikšti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir trukdymo Kongreso darbui.

D. Trumpas yra tik trečias Amerikos prezidentas per visą šalies istoriją, kuriam surengtas teismas Senate. Jis kaltinamas neteisėtai spaudęs Ukrainą padėti jam užsitikrinti pergalę vėliau šiais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose, kai prašė Kijevo atlikti tyrimą jo potencialaus varžovo demokrato Joe Bideno atžvilgiu.

Pirmąją apkaltos teismo dieną daugiausiai diskutuota apie M. McConnello pristatytas proceso taisykles. Jos numato, kad tiek apkaltos kaltintojai, tiek D. Trumpo teisininkai savo argumentams pristatyti turės tris dienas po aštuonias valandas. Po to viena diena bus skirta senatorių, atliekančių prisiekusiųjų vaidmenį, klausimams.

Tik tuomet, kaip numato M. McConnello taisyklės, turėtų būti sprendžiamas klausimas dėl liudytojų iškvietimo duoti parodymų ir reikalavimo D. Trumpo administracijai pateikti vidaus naudojimo dokumentus.

Demokratai, siekiantys, kad duoti parodymų Senate būtų iškviesti keli dabartiniai ir buvę D. Trumpo aukščiausio rango patarėjai, tarp jų Baltųjų rūmų administracijos vadovas M. Mulvaney ir buvęs prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais J. Boltonas, labai viliasi, kad per balsavimą šiuo klausimu juos palaikys bent keturi respublikonai.

Tačiau jiems neramu, kad M. McConnellas pasinaudos turima tvirta dauguma liudytojų šaukimams atmesti ir skubės pereiti prie galutinio verdikto dėl dviejų apkaltos straipsnių.

„M. McConnellas toliau geležiniu kumščiu kontroliuoja respublikonų daugumą“, – žurnalistams sakė demokratų senatorius Chrisas Coonsas.

„Respublikonų dauguma mėgins užbaigti šią bylą per dešimt dienų“, – kalbėjo jis.

Noriu, kad jie liudytų

A. Schiffo kaltintojų komanda pasinaudojo antradienį vykusiais debatais dėl proceso taisyklių, kad išsamiai pristatytų Amerikos visuomenei savo bylą prieš D. Trumpą.

Ji parodė vaizdo įrašus su praėjusių metų pabaigoje JAV diplomatų duotais parodymais apie tai, kad D. Trumpo iniciatyva Ukrainai buvo daromas spaudimas padėti jam politiškai pakenkti J. Bidenui ir demokratams.

Kaltintojai taip pat parodė pernai gruodį padarytą vaizdo įrašą, kuriame pats D. Trumpas sako, jog norėtų, kad parodymus duotų tokie liudytojai, kaip M. Mulvaney.

„Noriu, kad jie liudytų, bet liudytų Senate“, – sakė prezidentas.

D. Trumpo gynėjams, vadovaujamiems Pato Cipollone ir Jay`aus Sekulow, sunkiai sekėsi duoti atkirtį demokratams ir veiksmingai išnaudoti galimybę per televiziją apginti D. Trumpą. Jie daugiausia kalbėjo apie tai, kad Atstovų Rūmų tyrimas buvo nesąžiningas prezidento atžvilgiu.

P. Cipollone kaltino demokratus „fiktyviais politiniais tyrimais“, nukreiptais prieš D. Trumpą.

„Jie mėgina pašalinti prezidento D. Trumpo pavardę iš balsalapių ir jie negali įrodyti savo tiesos“, – kalbėjo jis

Raganų medžioklė

D. Trumpo antradienį Vašingtone nebuvo – jis vieši Davose, kur vyksta Pasaulio ekonomikos forumas. Čia prezidentas vėl pakartojo, kad jo apkalta yra „raganų medžioklė“ ir „apgaulė“.

„Tai raganų medžioklė, kuri vyko daug metų ir, atvirai kalbant, yra gėdinga“, – sakė jis.

D. Trumpo patarėja Kellyanne Conway savo ruožtu pareiškė, kad „demokratai neturi bylos“.

„Prokurorų pareiga yra įrodyti... Turi viską įrodyti, – sakė ji televizijai „Fox News“. – Jie nori, kad mes sutelktume dėmesį į liudytojus... jie nenori, kad jūs sutelktumėte dėmesį į bylos esmę.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.