Pasaulyje

2020.01.22 07:47

Ekspertai baiminasi, kad paslaptingas virusas Kinijoje gali mutuoti ir plisti pasaulyje

PSO spręs dėl tarptautinės nepaprastosios padėties; atnaujinta 10.05

Pasaulio sveikatos organizacija trečiadienį skubiai šaukia ekspertų komitetą, įvertinti, ar nematyto koronaviruso protrūkis Kinijoje yra tarptautinė nepaprastoji padėtis. Trečiadienį Kinijos valdžia rekomendavo žmonėms susilaikyti nuo kelionių į ir iš viruso epicentre esančio Uhano miesto.

Nuo Amerikos iki Tailando registruota jau beveik puspenkto šimto susirgimo atvejų ir 9 mirtys, bet ekspertai sako, kad simptomai kol kas atrodo švelnesni negu didžiausių ankstesnių epidemijų, tačiau virusas gali mutuoti ir toliau plisti.

Kinijos pareigūnai žada visokeriopai bendradarbiauti su kitomis šalimis, o per patį kelionių piką atidžiau tikrina keliaujančius iš epicentro – Uhano miesto.

11 mln. gyventojų turinčiame mieste esantiems žmonėms šalies valdžia nurodė vengti minių ir kuo rečiau dalyvauti susibūrimuose.

Kinijoje jau yra patvirtinti 440 viruso užsikrėtimo atvejai, manoma, kad jų šaltinis – žuvies turgus, „kuriame vyko nelegali prekyba laukiniais gyvūnais“, rašo BBC. Tačiau leidinio kalbinti ekspertai iš Londono imperatoriškojo koledžo nurodo, kad dar daugiau užsikrėtimo atvejų gali būti nenustatyti ir sergančiųjų skaičius gali siekti net 1,7 tūkst. žmonių.

Tačiau Kinijai vis dar nepavyksta patvirtinti, iš kur kilo virusas. Kinijos valdžios atstovų duomenimis, kontaktą su užsikrėtusiaisiais turėjo bent beveik 2,2 tūkst. žmonių, iš kurių 15 yra medicinos darbuotojai, gydę užsikrėtusiuosius.

Virusas Uhane ėmė plisti kaip tik kai prasidėjo didžiausias pasaulyje kelionių sezonas - Kinijoje 400 milijonų keliauja pas šeimas minėti Naujųjų metų. Pradėti tikrinti keleiviai lėktuvuose ir traukiniuose iš centrinės Kinijos didmiesčio. Šeši mirusieji – Uhano gyventojai.

„Užtikrinsime, kad virusas neplistų iš mūsų miesto ir nebūtų perduotas kitiems miestams. Negalime leisti, kad epideminė padėtis Uhane sukeltų spaudimą kitiems miestams ir regionams. Apskritai, sakome, kad, jei nebūtina, į Uhaną nevykite, o Uhano gyventojams - jei ypatingo poreikio nėra, neišvykite“, – sako Uhano meras.

Pasaulio sveikatos organizacija svarstys, ar vos trečią kartą skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį ir rekomenduoti kelionių ribojimus.

„Remiantis ankstesne kvėpavimo takų ligų patirtimi, ypač ankstesniais koronaviruso protrūkiais, ir kitais duomenimis iš Kinijos, žmonės perduoda virusą vieni kitiems“, – teigia Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas spaudai Tarikas Jaraševičius.

Kinijos valdžia žada teikti visą informaciją, kai ir jos piliečiai ir kitos šalys įtarios, ar neslepiamas tikrasis protrūkio mastas.

„Kinija nori gilinti pasaulinį bendradarbiavimą ir kartu su tarptautine bendruomene susidoroti su šia epidemija, dirbti kartu, kad užtikrintų regiono ir pasaulio sveikatą ir saugumą“, – sako Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Geng Šuangas.

Dauguma naujų atvejų registruojama provincijoje aplink Uhaną, kur protrūkis pirmiausia pastebėtas prie gyvūnų ir jūrų gėrybių turgaus.

„Manome, kad tvirtai vadovaujant partijos centro komitetui, naujojo koronaviruso protrūkis Uhane bus suvaldytas“, – tikina Kinijos prekybos ministerijos atstovas.

Azijos ekonomikai tai naujas smūgis, dėl smunkančio turizmo ir nežinios. Vis daugiau šalių ima tikrinti keliautojus, Honkonge už melą gresia kalėjimas. Bet antai Amerikoje pacientas iš Uhano grįžo anksčiau negu pradėta patikra 5-uose oro uostuose, o simptomus pajuto jau atvykęs.

„Remiantis dabartiniais duomenimis, kai kuriais naujais atvejais ligos forma švelnesnė, taigi ji tarp švelniausių simptomų, kuriuos sukelia kvėpavimo takų ligos“, – teigia Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas spaudai.

Kinija priskyrė protrūkį tokiai pat kategorijai kaip 800 gyvybių nusinešęs SARS prieš 17 metų, taigi ligonių izoliavimas privalomas.

Ligoninės išlaisvino 2000 lovų.

Žinios. Sostinės savivaldybė: sankryžose grąžinti žaliąsias rodykles būtų galima kad ir rytoj, tačiau kyla biurokratinių kliūčių