Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.21 19:56

JAV Senate prasidėjo istorinis Trumpo apkaltos teismas

atnaujinta 23.04
BNS, LRT.lt 2020.01.21 19:56

JAV prezidento Donaldo Trumpo apkaltos bylos nagrinėjimas Senate antradienį prasidėjo su trenksmu – demokratai apkaltino Kongreso aukštųjų rūmų daugumos lyderį Mitchą McConnellą savo pasiūlytomis proceso taisyklėmis skatinant „dangstymą“.

Respublikonas M. McConnellas pasiūlė nustatyti taisykles, kuriomis numatoma pirmuoju bylos nagrinėjimo etapu taikyti griežtus apribojimus liudytojams ir įrodymams. Jis taip pat siūlo sparčiai nagrinėti šią bylą ir perspėjo, kad be ilgų svarstymų blokuos bet kokius demokratų mėginimus pakeisti jo taisykles

„Pagrindinė mūsų siūloma struktūra yra itin sąžininga ir nešališka, – teigė M. McConnellas. – Nėra jokios priežasties, kodėl balsavimas dėl šios rezoliucijos turėtų būti bent kiek šališkas.“

Pagrindiniai antradienio vakaro akcentai

M. McConnello pasiūlytos apkaltos bylos nagrinėjimo taisyklės su kuriomis nesutinka demokratai.

M. McConnello pakeitimai perskaitytoje rezoliucijoje Senate. Svarbiausi akcentai: suteikiamos trys dienos jų 24 valandų argumentų skelbimui ir įkalčiai bus priimami automatiškai byloje nebent prezidento komanda prieštarautų tokiam veiksmui.

Abi pusės galėjo aptarti pateiktą rezoliuciją. Senato opozicijos lyderis Chuckas Schumeris siūlo pataisas, kurių, jo teigimu, jis turi ne vieną. Senatas visų pirma turi apsvarstyti siūlomas pataisas tam, kad galėtų tęsti savo darbą.

01.37 val. Lietuvos laiku jau buvo atlikti du balsavimai dėl pataisų. Abiem atvejais balsavimas atitiko partines linijas, o tai – geras ženklas prezidentui D. Trumpui.

Apkaltos priešistorė

Praėjus keturiems mėnesiams po to, kai kilo skandalas dėl prezidento galimai daryto spaudimo Ukrainai siekiant asmeninės politinės naudos, ir likus 10 mėnesių iki rinkimų, kuriuose amerikiečiai spręs, ar suteikti D. Trumpui antrą kadenciją, 100 Senato narių 13 val. (20 val. Lietuvos laiku) pradės apkaltos teismą. Procesui vadovaus Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas.

Senatoriai, kurie praėjusią savaitę buvo prisaikdinti kaip prezidento teismo prisiekusieji, spręs, ar D. Trumpas piktnaudžiavo savo įgaliojimais ir trukdė Kongresui – kaip teigiama dviejuose apkaltos straipsniuose, kuriuos praeitą mėnesį patvirtino Atstovų Rūmai.

Apkaltos straipsniuose sakoma, kad D. Trumpas bandė spausti Ukrainą kištis į JAV 2020 metų rinkimus ir padėti jam juos laimėti, o vėliau siekė sutrukdyti Kongresui atlikti tyrimą dėl jo elgesio.

Tai tik trečias kartas, kai JAV surengiamas prezidento apkaltos teismas. 1868-aisiais buvo teisiamas Andrew Johnsonas, o 1999-aisiais – Billas Clintonas.

Skandalas iš dalies kilo dėl liepos 25-ąją įvykusio telefoninio pokalbio, kai D. Trumpas spaudė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį inicijuoti tyrimą dėl buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno, galinčio varžytis su D. Trumpu lapkritį vyksiančiuose rinkimuose.

Atstovų Rūmus kontroliuojantys demokratai kaltina D. Trumpą manipuliavus Ukraina: sulaikius 400 mln. dolerių (361 mln. eurų) paramą jos karui su Rusijos remiamais separatistais ir susiejus ją bei susitikimą Baltuosiuose rūmuose su tyrimo dėl J. Bideno inicijavimu.

D. Trumpas smerkia „apgaulę“

73 metų D. Trumpo antradienį Vašingtone nėra – jis dalyvauja Pasaulio ekonomikos forume Davose Šveicarijoje.

JAV prezidentas jam surengtą apkaltą vėl pavadino „apgaule“.

„Tai raganų medžioklė, kuri vyko daug metų ir, atvirai kalbant, yra gėdinga“, – sakė jis.

D. Trumpo 12 teisininkų komanda ginčija pačią jo apkaltos idėją. Du apkaltos straipsnius, dėl kurių Atstovų Rūmuose buvo balsuojama daugiausia pagal partines linijas, prezidento teisininkai pavadino „suklastoto proceso“ produktu, „konstituciškai nepakankamu“, nes kaltinimai nėra susiję su nusistovėjusių įstatymų pažeidimu.

D. Trumpo advokatai, tarp jų Kennethas Starras, kuris bandė nuversti B. Clintoną dėl jo romano su Monica Lewinsky, savo santraukoje nurodė, kad „Senatas turėtų atmesti apkaltos straipsnius ir tuojau pat išteisinti prezidentą“.

„Didžiausias košmaras“

Tačiau Atstovų Rūmų kaltintojai šeštadienio memorandume sakė, kad D. Trumpas „piktnaudžiavo savo įgaliojimais siekdamas užsienio kišimosi į mūsų rinkimus dėl savo paties asmeninės politinės naudos, tuo pakenkdamas mūsų nacionaliniam saugumui, mūsų rinkimų sąžiningumui ir mūsų demokratijai“.

Jie sakė, kad prezidento elgesys yra „yra didžiausias įkūrėjų košmaras“, turėdami omenyje JAV Konstitucijos autorius, ir pridūrė, kad D. Trumpas nusipelno būti pašalintas.

Tačiau D. Trumpas beveik neabejotinai bus išteisintas, nes respublikonai 100 vietų Senate turi 53 vietų daugumą.

Kiek laiko truks prezidento teismas, kol kas neaišku.

Pirmas darbas antradienį bus nustatyti taisykles: kiek laiko bus klausoma Atstovų Rūmų kaltintojų argumentų, kiek laiko bus klausoma gynybos, kiek laiko bus skirta senatorių pateiktiems klausimams, kuriuos skaitys J. Robertsas, ir ar bus šaukiami liudytojai ir prašoma kitų įrodymų.

Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas pirmadienį vakare pasiūlė taisykles, pagal kurias abi šalys turėtų 24 valandas per dvi dienas savo argumentams pateikti.

Tai reikštų ilgus posėdžius iki vėlumos, bet teismas vis tiek būtų daug spartesnis nei per B. Clintono apkaltą 1999-aisiais. Senatas antradienį surengs debatus ir balsavimą dėl siūlomų taisyklių.

Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras sakė, kad M. McConnellas skubina teismą ir apsunkina sąlygas liudininkams pakviesti ir dokumentams pristatyti.

„Dėl tokio svarbaus dalyko kaip apkalta senatoriaus McConnello rezoliucija yra ne ką mažiau nei nacionalinė gėda“, – sakoma Ch. Schumero pareiškime.

Demokratai nori, kad liudytų svarbūs D. Trumpo administracijos pareigūnai, tarp jų administracijos vadovo pareigas einantis Mickas Mulvaney ir buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas. Demokratai mano, kad šie pareigūnai žino reikšmingų faktų apie D. Trumpo elgesį su Ukraina.

J. Boltonas yra sakęs, kad nori liudyti, jei gautų šaukimą.

Baltieji rūmai sakė manantys, kad teismas per dvi savaites bus pasibaigęs. B. Clintono teismas truko penkias savaites.

M. McConnellas žadėjo liudytojų klausimo nesvarstyti, kol nebus pateikti argumentai ir klausimai, o turint omenyje respublikonų daugumą taip tikriausiai ir bus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi